1. 1.
  1925 doğumlu olan izzetbegoviç 24 yaşında islâmcılık suçundan 5 yıl hapis yattı. Cezaevinden çıktıktan sonra önce hukuk, sonra ziraat fakültesini bitirdi. 25 yıl avukatlık ve bir inşaat firmasında yöneticilik yaptı.

  1970 yılında islâm Manifestosu adlı bir kitap yazdı. Bu kitap 1983`te kovuşturmaya uğradı. 12 Müslüman aydınla birlikte tutuklandı. 1950 öncesinde kurulmuş olan Mladi Müslümani adlı örgütü yeniden örgütlemek suçundan 14 yıl hapse mahkum edildi. Mahkumiyetini çekerken, Yargıtay bu cezayı 11 yıla indirdi.

  1989 yılında Yugoslavyanın dağılması sürecinde çıkan af ile özgürlüğüne kavuşmuş oldu. 1990 yılında islam Manifestosunu yeniden bastırdı. Bu kitap izzetbegoviç`in islâmi kimliğinden ziyade, siyasi kararlılığının ve mücadelesinin bir simgesi oldu.

  1990 da ortak yönetimin başkanı seçilen izzetbegoviç, 1992-1995 Bosna Savaş ında anahtar rol oynayan isimler arasında yer almış, sağlık sorunları nedeniyle 2000 yılında başkanlıktan ve partisinin başkanlığından çekilmişti.

  Daha önce iki kez kalp krizi geçiren izzetbegoviç, 10 Eylül 2003 de evinde aniden bayılması ve düşerek 4 kaburga kemiğini kırması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. 78 yaşındaki Boşnak lider, daha sonra iç kanama geçirmişti.

  Eski Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı Aliya izzetbegoviç, Saraybosna hastanesinde 19 Ekim 2003 günü vefat etmiştir.. *
  20 ... western
 2. 2.
  gelmis gecmis en karizmatik lider..
  bosnalilarin ve bütün müslümanlarin zulme karsi durmasinda emegi olan bosna cumhurbaskani..
  23 -1 ... tiriviri hanim
 3. 3.
  bosna-hersek müslümanlarının lideri..sözcüklerle ifade edilmekte zorlanan sağlam karakteri,zulme karşı dik duruşu,uzlaşmacı tavrı,filozof kişiliği,liderlik vasfı,karizması ve müslümanlığıyla gönüllerimizi fetheden kahraman..*
  13 -2 ... baudelaire
 4. 4.
  (bkz: dogu ve bati arasindaki islam)
  (bkz: tarihe tanikligim)
  2 ... tiriviri hanim
 5. 5.
  islam için söylediği bir söz:
  ''....çünkü islam, benim için güzel ve asil olan herşeyin diğer adı; dünyadaki müslüman halklar için daha iyi bir gelecek vaadinin yada umudunun, onlar için şerefli ve özgür bir hayatın, kısacası benim için uğrunda yaşamaya değer olan her şeyin adıdır.'' der. ve bu lafından sonra 14 yıl hapse mahküm edilir.
  ruhu şad olsun.temiz bir insandı.
  10 ... hexagram
 6. 6.
  20. asırın atatürk'ten sonra en şerefli mücadelesini veren lideridir. Sarayova'da sıkıştırılmış silahları elinden alınmış ve avrupa'nın çelik köpeklerine karşı mücadele eden halkın toparlayıcısıdır. Bombalar düşerken herkes siperlere yatmışken hiç korkmadan dimdik yürüyen kaderine karşı koşan adamdır. Bosna ve hersek'teki bosnalılarla bosna'ya kardeş olan hristiyanları örgütleyip müslümanları yok etmeye çalışan onbinlerce o.... çocuğunu,faşistleri bir güzel benzetmiş,düşünceleriyle halkının özgürlük meşalesini yakmış adamdır.
  9 -4 ... ucuncayir666
 7. 7.
  gün itibari ile mezarına bombalı saldırı düzenlenmiş efsane bosna lideridir.

  http://www.nethaber.com/?h=63878
  ... palta
 8. 8.
  karanlık çökmüş topraklarda etrafına beyaz çiçek tohumları saçarken kurtuluşunu alkışlamış olduğumuz bosnanın efsane devlet başkanı.
  2 ... cthullhu
 9. 9.
  'islamın batılı -ve dinamik- yüzü', eşine az rastlanır lider...
  3 ... cryptic
 10. 10.
  bosnaklarin vefat etmis lideridir. bosnada her kim olursa olsun, sirp ve hirvat dahil, derin bir saygi besler kendisine.
  2 ... ankakusu