bugün

atatürk' ün babası.
1841-1888. selanik te doğdu. zübeyde hanım ile evlendi. Ali Rıza Efendi, 1888 yılında, tek oğlu Mustafa Kemal ilkokulda okuduğu sırada, rahatsızlandı ve öldü.
Zübeyde hanım ile arasında 20 yaş fark vardır.
Orta Asya'dan gelerek Anadolu'da Konya-Karaman Bölgelerinde yaşayan "Kızıloğuz" Türkmenlerinin selanik'e göç eden kolu Kocacık Yörüklerindendir.
atamızı-atalarımızı daha iyi tanıyabilmek adına. atamızın babası ; karısı zübeyde hanımla mutlu bir hayatı vardı.
Evlatıyla ne kadar övünse azdır. genç yaşta vefat etmiştir.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Ali_R%C4%B1za_Efendi
bilinen resmin ali rıza efendi olmadığı iddia ediliyor. Hatta bir konuşması sırasında bunu atatürk de dile getirmiştir. yoksa ali rıza efendi, atatürk'ün babasıdır gerçekte de.
eli öpülesi, hayr duası ile anılası insandır. böylesi mükemmel ve dünyaya timsal olacak, bizim de manevi varlığı ile gururlandığımız bir oğul yetiştirmiştir.
hakkında çok az bilgi sahibi olunan kişidir.
Atamın atasıdır.
Dünyanın en yüce insanının, Atamızın babasıdır.

Ali Rıza Efendi hakkında ansiklopedik bilgi:

Ali Rıza Efendi (1841 - 1888)

Ali Rıza Efendi 1841 yılında Selanik'te doğdu. Söke'den Selanik'e yerleşmiş Türkmenlerden "Kırmızı Hafız" lakaplı Ahmet Efendi'nin oğludur. ilkokulu Abdi Hafız Mahalle Mektebinde okudu. Selanik'te Evkaf idaresinde katiplik, sonrada Gümrük Muhafaza Teşkilatında memurluk yaptı. Memurluğu sırasında, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağa'nın kızı

Zübeyde Hanımla evlendi.

1876 yılında da Selanik Asakir-i Milliye taburunda subay olarak görev alan Ali Rıza Efendi, daha sonra da kereste ticareti yapmaya başladı. Zübeyde Hanım'dan beş çocuğu oldu. Çocuklarından Naciye, Ömer ve Fatma fazla yaşamadı. Sadece Mustafa ve Makbule hayatlarına devam edebildi. Ali Rıza Efendi, 1888 yılında, tek oğlu (Mustafa Kemal Atatürk) ilkokulda okuduğu sırada, rahatsızlandı ve öldü.

http://www.turkcebilgi.com/
babalar günün kutlu olsun ali rıza efendi. bunu en çok hakeden baba sensin !
babaların babası. babalar günün kutlu olsun.
türkiye'de ilk ve orta öğrenimde verilen tarih kitaplarının insanlarla geçtiği en büyük dalganın öznesidir.

kendisi atatürk'ün babası değildir.
mustafa kemal paşa'nın babası değildir, ali rıza efendi zübeyde hanım ile evlendiğinde mustafa kemal paşa beş yaşında idi, ayrıca ders kitaplarında gösterilen resmedilmiş aile tablosu gerçek değildir, sonradan uydurulmuştur.

dileyen araştırıp gerçekleri öğrenebilir.
(bkz: )http://www.youtube.com/watch?v=xXeT74I-er0
sanıyorum o ünlü resim ile ilgili olarak "bu adam bizim peder değildir" diyen msutafa kemaldir.

kemalizmin, faşist cumhuriyetin mustafa kemal'e yaptığı budur tam olarak. sanıyorum kemalizmin en büyük zararı en kötü kurbanı mustafa kemal'di.

babasına gelince, evet gümrük memurudur ve evet kereste tüccarıdır. daha doğrusu tomruk. aslında tomruk mafyası ile birlikte gümrük işlerini ayarlamış, zengişlemiştir. o dönem işler bozulunca mafya da parayı geri isteyince hastalanıp öldüğü söylenir.

(bkz: andrew mango)
zübeyde hanım'dan 18 yaş büyüktür.
ders kitaplarında kendisine ait olduğu iddia edilen resim, tamamen bir uydurmadan, hayalden ibarettir. o sözde resim 31 mart ataklanmasını bastırmak üzere selanik'ten gelen hareket ordusunda vazife alan, hengamede öldürülmüş bir subaya aittir. zaten resme bakıldığında üniformalı olduğu görülmektedir. ali rıza efendi ise bir tüccardı. cemal granda ''atatürk'ün uşağı idim'' kitabında m kemal'in ''ben babamı hiç tanımadım'' dediğini nakletmektedir.
atatürk ün babası olduğu iddia edilen kişidir.
Mustafa Kemal Atatürk'ün babası.
fotoğrafı oğlu diye bilinen şahsa gösterilince alaylı bir ifadeyle:

- bu bizim peder değildir.

der.

bunu da falih rıfkı aktarır.
yaprak dökümü dizisinden tanıdığımız oyuncu çekmediği çile kalmadı dağ gibi adam felçli oldu tekerlekli sandalyeye mahkum oldu.
bir yerde 1888 bir yerde 1893'te öldüğü yazıyor. bir de 1881'de doğan mustafa kemal atatürk hani yetimdi?
görsel