1. 1.
  kendi çapında bir tarihçi. manisa ve civarını anlatır.

  https://twitter.com/haydaraksakal

  --spoiler--
  23. Nisan 1939 tarihinde Manisa’da doğdu. ilk, orta ve liseyi Manisa’da, tamamladı. 1964 yılında izmir iktisadi ve Ticari ilimler Akademisi’nden mezun oldu. istanbul’da, yedek subay olarak askerlik görevini yaptı. 1969 yılında, Manisa’da baba mesleği manifaturacılığa başladı.
  25 yıl Ankara Sigortanın ‘A’ acenteliğine devam etti. Ticareti sürdürürken spordan kopmayan Aksakal, 1953 yılında Manisa Dağcılık Spor kulübüne üye olarak Manisa Tarzan’ı ile birlikte dağcılığa başladı.
  Ağrı, Bolkarlar, Demirkazık, Kızıltepe, Akdağ, Erciyes, Bozdağ ve Antalya Beydağlarına çıktı.
  Türkiye’nin ilk aletli cimnastik kulübünü Manisa’da arkadaşlarıyla birlikte kuran Haydar Aksakal, kurduğu kulüpte başkanlık, antrenörlük ve hakemlik yaptı. Ayrıca dağcılık ve tenis kulüplerinde başkanlık yapan Aksakal, basketbol da milli hakem, voleybolda ise bölge hakemi olarak görev aldı. Spor il Müdürlüğünde fahri olarak tenis ve voleybol ajanlığını üslendi.
  1989 yılında, kapanan Manisa Dağcılık Spor Kulübünü yeniden açan Aksakal, idare binası, tenis sahası ve sosyal tesisleriyle Manisa’ya güzel bir spor kulübü kazandırdı.
  Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’nda, 2 yıl başkan yardımcılığında bulundu.
  Üniversite yıllarında Manisa Yüksek Tahsil Talebe Derneği yayın organı Spil Mecmuası’nda şiir ve gezi notları yazdı. Daha sonra aynı dernekte başkan yardımcılığında bulundu. 1973 yılında ilk göz ağrısı yazıyla yeniden buluşarak, mahalli gazetelere çeşitli konularda izlenimlerini aktardı. Aynı yıl Hür Işık Gazetesinde yazı işleri müdürü olarak görev yaptı.
  Ticareti terk ettikten sonra, Manisa’daki mahalli gazetelerde köşe yazıları yazdı. Manisa Arama Kurtarma Derneği’nin kuruluşunda görev aldı.
  Manisa’nın Bilinmeyen Değerleri, Gönül Penceresi’nden Manisa, Şadırvan, Manisa ve Mesir, Batı Anadolu ve Tarihi Kentler, Tarzan ve Spil Dağı, Sardes, Yunus Emre ve Emre Köyü isimli kitapları yayınlandı. “Rüyaların Şifresi Çözüldü” isimli çalışmalarını yayına hazır hale getirdi.
  --spoiler--

  kaynak: http://www.atlantismanisa.../haydar_aksakal/index.php
  2 ... recruit