1. 1.
  akepe'nin içinde patlayan bir yolsuzluk skandalı..
  2 -2 ... shalamar
 2. 2.
  http://www.hurriyet.com.t...2&srid=3428&oid=2
  1 ... laedri
 3. 3.
  akp'nin yerel yolsuzluk gözağrılarından.
  1 ... david addison
 4. 4.
  siyasi literatürümüze yeni girmiş bir kavram. ''eşe,dosta,tanıdıklara,yandaşlarına belirli bir konuda haksız rant sağlamak'' şeklinde açıklanabilir terim anlamı. siyasi arenada, özellikle bu ''tanıdık'' kıstası içinde sağlanan siyasi rantlar, ihale alım satımları, kadro açmak ve bu kadroyu doldurmak, iş sağlamak gibi yeşil sahalarda görmek istenmeyen hareketler ''ali dibo skandalı'' şeklinde medyada duyurulur.
  ali dibo yeni birisi değil. ali dibo 1864 doğumlu, cumhuriyet döneminde hatayda yaşamış bir tüccar. kendi nüfuzunu kullanarak, yakınlarına haksız kazanç sağladığı söylenir. oysa son zamanlarda ali dibo nun aslında yörede yaşayan dürüst ve cömert bir tüccar olduğu ve zenginliğinden kaynaklı gücünü, yakınlarına,yoksullara, ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak için kullanan babacan bir zat olduğu da söyleniyor.

  işin aslı her ne olursa olsun ''ali dibo olmak'' artık siyasi terimlerimiz arasındadır ve sıklıkla karşılaşırız.
  3 ... komiser columbo
 5. 5.
  AKP'lilerin kurdukları "ALi DiBO" düzeni, AKP'nin yolsuzluklarının yerel markası oldu.

  AKP Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin'in de adının karıştığı Hatay'daki yolsuzluklar zinciri, halk tarafından "ALi DiBO" düzeni olarak adlandırılıyor.

  Yolsuzluğu ortaya çıkaransa bir başka AKP milletvekili.

  AKP Grup Başkan Vekili Sadullah Ergin'in kendi el yazısıyla ihalelerin AKP'lilerce nasıl paylaşıldığı belgeleriyle ortaya kondu. Bir süre sonra AKP'nin yerel yönetimlerde nasıl bir ihale yağması yaptıkları, belgeleriyle birlikte Türkiye'nin her tarafından medyanın gündemine düştü.

  Kısa sürede görüldü ki, "ALi DiBO" düzeni sadece Hatay'da değil, Türkiye'nin pek çok ilinde kurulmuş.

  Çorum, istanbul, Samsun, Sinop, Ankara, Kırklareli, Gümüşhane, Bolu. Afyonkarahisar, Adana ve Amasya. "ALi DiBO" düzeninin kurulduğu başlıca iller...

  "ALi DiBO" düzeninin medyada sık sık yer alması üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,

  " Bir AKP'li 10,20,50 milyarlık kamu ihalesine girse, o adam yandı, Elinize, dilinize dursun ya, insaf, Yani AKP'li bu memleketin evladı değil mi?"

  dedi.
  2 ... darius ve krezus
 6. 6.
  akp den bakan olabilmek için aranan bir şarttır; ali dibocu olmak. maliye bakanı olmak isterseniz o zaman farklı, naylon fatura düzenlemiş olmanız lazım.
  1 ... tapukadastro
 7. 7.
  unutan varsa hatırlatalım. ben unutmadım mesela.
  3 ... darius ve krezus
 8. 8.
  kimsenin unutmaması lazım. en azından 12 hazirana kadar.
  1 ... benbirdost
 9. 9.
  (bkz: ak belediyecilik)
  1 ... darius ve krezus
 10. 10.
  Ali Dibo Skandalı, Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Şükrü Küçükşahin'in 2006 yılının Şubat ayında elde ettiği, AKP Grup Başkanvekili ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin'in, bir bürokrata verdiği ve içeriğinde Hatay ilindeki arkadaşı olan partililere ihale verilmesi yönündeki direktiflerini gösteren el yazılı belgenin araştırılması sonucu patlak veren skandal.

  Yapılan soruşturma sonucu Hatay ilinde, 271 adet kamu ihalesinin tamamının partinin 17 AKP'li yerel yönetici tarafından kazanıldığı ortaya çıkmıştı.

  Kamu ihale Kanuna'na tabi ihaleler arasında 140'ı mal alımı, 35'i hizmet alımı, 15'i yapım işi olan toplam 190 ihale ile ilgili Kamu ihale Kurumu (KiK) soruşturma başlattı ve ihalelerin tümünün mevzuata aykırı olduğunu açıkladı.
  ... dennishan