1. .
  ne olduğu belli olmayan aleviliktir. şimdi Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız da namaz kılmayı, oruç tutmayı, camiye gitmeyi, zekât vermeyi asimile olmak gibi bayağı bir duruma indirgiyor. Reenkarnasyonu Alevi inancının bir parçasıymış gibi yutturmaya çalışıyor. Olaylara kendi bayağılığıyla bakmaya alışkın bir ruh halinin dışavurumundan başka bir şey değildir bu. Bu yaklaşımın bir adım sonrası daha önce de çokça zikredildiği gibi Alisiz Alevilik, Ateist Aleviliktir.

  aleviliği sadece kendi kafasında kurduğu veya çevresindeki kendi kafa yapısına sahip kişilerin düşündüğü gibi zanneden ali balkız'ı görünce aklım algılamakta zorlanıyor.

  alevilik sadece ali balkız'ın düşündüğü tip değil çünkü. atatürk'ü seven alevi var sevmeyen alevi var. sosyalist alevi var, komünist alevi var, kemalist alevi var. namaz kılan alevi var, namaz kılmayan alevi var.

  mesela kendisi, alevi çalıştayına katılanlara satılmış dede demiştir. çünkü oraya kendi zihniyetinden kimsenin katılmasını istememiştir.

  asıl aleviliğin ne olduğu bile belli olmadan devletten bir şey istemey koyuluyor bu kişi. alevilik, islamiyet dini altında inceleyeceksek dediği şeylerin hepsi tam bir saçmalık bütünüdür.

  --spoiler--
  "Alevilik inancında reenkarnasyon vardır. insan ölmez, başka bir canlının görünümünde yeniden dünyaya gelir. Aleviler, ''Hz. Ali, Mustafa Kemal Atütürk olarak zuhur etti' diye inanırlar."
  --spoiler--

  bu nasıl bir anlayış ürünüdür? alevilik, hz. ali'yle başlıyorsa nasıl olur da islamiyet halifesinin inandığı şeyler dışında bir inanışa sahip olabilirler. gerçi bunların hayalindeki alevilik inançsız alevilik orası ayrı ya.

  --spoiler--
  "Aleviler CHP'yi hâlâ destekliyorlar ama CHP'yle ilişkileri defolu. Aleviler'in kullanıldığı bir ilişki bu. CHP tek başına iktidar olsa da, bu Sünni devlet ve Sünnileştirme politikası devam eder."
  --spoiler--

  alevilerin dersim'de öldürüldüğünden bihaber olmak böyle bir şey. madem chp'nin böyle bir sünnileştirme politikası olacağına inanıyorsunuz ya neden chp'den milletvekili adayı oluyorsunuz?

  --spoiler--
  Devlette dede kadrosu istiyor musunuz?

  Biz, Federasyon olarak Diyanet'in kalkmasından yanayız. Biz sadece Aleviler'in ibadethanesi olan cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz. Bu ülkede cami ne kadar gerekliyse ve ne işlev görüyorsa, cemevi de gerekli ve benzer bir işlev görüyor. Ama devlet Alevi köylerine camiler yapıyor ve imamlar tayin ediyor. Özellikle Kenan Evrenin başlattığı bu politika hala sürüyor. Bakın... Aleviler namaz kılmaz. Aleviler cem yaparlar. Bunu da kendi ibadethanelerinde yaparlar. Camiye gidip cem yapmazlar.

  Aleviler'in camiye gittikleri haberleri çıkıyor gazetelerde. Bu haberler doğru değil mi?

  Bazı Aleviler camiye gidiyor olabilir. Özünü kaybettikçe, asimile oldukça, Sünnileştikçe o çağrıya uyanlar olabilir. Tayin işi, ticari ilişki, kooperatiften kredi, gübre ihtiyacının giderilmesi anlamında rüşvettir bunlar. Aleviler'in bin yıllık tarihinde camide ibadet etme geleneği yok. Alevi cemevinde ibadet eder. Alevilerin camiye gitme alışkanlıkları kent olgusuyla başladı. Giderek hızlanıyor bu süreç
  --spoiler--

  dedelerin maaş almasını istiyor ama bilmediği bir şey var ki o da, her dede maaş alınmasından yana değil. dedelik makamanın değişeceğini düşüyor dedeler.alevilerin 1000 yıllık tarihinde namaz yoktur da demek nedir? alevilik, hz.ali'yle başlıyorsa nasıl olur da namaz olmaz. hz.ali'nin namaz kıldığının farkında da mı değilsiniz siz? alevilerin, camiye gitmesini asimile olmak gibi görmek nasıl bir saçmalık ürünüdür.

  not: çok kopuk bir yazı olduğunun farkındayım. ama ali balkız'ın hayalinde kurduğu alevilik tamamen bir hz.ali siz bir ateist ürünü aleviliktir.

  bazı alıntılar,

  [http://www.alevifederasyo...36:bas-abf&Itemid=262]
  [http://eskikafa.org/wp/20...i-balkiz-fena-sacmalamis/]
  [http://www.taraf.com.tr/n...ergenekon-mu-gizlendi.htm]
  1 ... kedilere pisi pisi diyen bebek
 2. .
  ılımlı alevilik.
  ... halk kahramani sulfettin abi