1. 1.
  tabii ki böyle bir başlık açmak için çok erken ancak ben ali atay' ı türk sineması ve oyunculuğu açısından bir milat olarak görüyorum.

  absürd komedi ve durum komedisini en iyi yansıtacak kişinin de ali atay olduğunu düşünmekteyim. leyla ile mecnun okulundan en iyi derece ile çıkan ali atay, sonrasında, şimdiki "son yaz" tarzı finansal kölelik olarak tabir ettiğim işleri daha da fazla seçebilirdi.

  leyla ile mecnun öncesinde "iyi seneler londra" filminde füruz karakteriyle ön plana çıkmış olsa da tam aradığının mecnun karakteri olduğunu ve bugünkü "ölümlü dünya ve "cinayet süsü" gibi efsane filmleri organize etmesine öncülük ettiğini düşünüyorum.

  yani mecnun karakteri, leyla ile mecnun dan fazlasıyla beslendikten sonra "limonata" ile yönetmenliğe giriş yapmış ancak kendi aradığının da "ölümlü dünya" da bulduğunu düşünmekteyim. keza oradan aldığı feyz ile ekibi aziz kedi ve feyyaz ile cinayet süsü gibi bir film ortaya koyması aynı zamanda bu alanda iddiasını da perçinlemiştir.

  şu an için senaryo ve yönetmenlik filmografisinde limonata, ölümlü dünya ve cinayet süsü bulunan ali atay' ın üstüne koyarak devam edeceğini net olarak söyleyebilirim. sinemada tam olarak bu kafada, tarzda insanlara ihtiyaç var. bu sayede burak aksak, berkun oya gibi senaristler daha özgün projeler ortaya koyabilecek; cengiz bozkurt, feyyaz yiğit, ahmet mümtaz, doğu demirkol gibi "doğaçlamaya yatkın" "serbest" oyuncu kategorisinde başarılı oyuncular çıkacaktır.
  2 ... rockonbaby