1. 1.
  şehir içinde, tampon tampona bir trafikte, otomobilinizi kullanırken onun kaç beygir olduğu ya da ne kadar iyi yol tuttuğu pek de önemli olmuyor. işten evinize varmanız saatler sürerken, nerdeyse olduğunuz yerde durduğunuz halde benzininiz bitiyor.

  Otomobil sahibi olanlar veya sahip olmak isteyenler seçimlerini yaparken bir takım kıstaslar kullanırlar. Bu incelemede biz ekonomik bir aile arabası istiyoruz, ama spor bir stilimiz de var ve seçimimizi yaparken bunu da ifade etmek istiyoruz. Hatta gönlümüzde yatan Maserati Quattroporte ama bütçemiz buna hiç müsait değil. Kendi sınıfında "Maserati" stiline sahip bir şey istiyoruz.

  işte Alfa Romeo 159 JTDm bu tanıma oldukça uyan bir otomobil. Ekonomik motoru, dört kapılı gövdesi ve yeterli bagajı ile bir aile otomobilinin asgari özelliklerini taşıyor. Diğer yandan çatık kaşlı bakışları ve arka kısmına doğru hafifçe genişleyen çamurlukları otomobile sportif bir hava veriyor. içerde de durum aynı; üç kollu spor direksiyon ve göstergeler bir yarış otomobiline oturmuşsunuz hissi veriyor.

  Bu havada bir otomobili, 1907 de kurulan Alfa Romeo gibi, köklü, yarışlarla harmanlı geçmişten gelmeyen bir üretici üretse, "hadi canım" derdim. Ama Ferrari'nin babası Enzo Ferrari'nin, Alfa Romeo yarış otomobillerinde yarıştıktan sonra kendi spor otomobilini üretmeye başlaması, markanın köklülüğü hakkında ikna edici.

  159'a gelince, otomobilin sportif çizgileri içte ve dışta bazı handikapları da beraberinde getiriyor. Geri geri manevra yaparken biraz zorlanıyorsunuz. Otomobilin B sütünü ve omuz seviyesi yüksek ön koltukları, sağınızda kör noktalar oluşmasına neden oluyor. Herhalde binek otomobillerde kör noktası daha fazla olan bir otomobil yoktur. Burada nispeten büyük aynalar devreye giriyor ve işinizi kolaylaştırıyor. Diğer yandan bu handikap, spor otomobil severlerin umurunda olmaz.

  Koltuklar rahat ama sırtı o kadar yüksek ki, şoför koltuğunda otururken arka koltuğa bir şey koymak istediğinizde sağ kolunuzu koltuk üzerinden atamıyorsunuz. Diğer yandan emniyet kemerleri çok rahat, kendini hiç hissettirmiyor. Ama eğer takmazsanız, yokluğunu sizi deliye çevirecek bir sesle hatırlatıyor.

  Koltuklarda oturmak ayrı bir keyif; yakışıklı eski BMWlerdeki gibi otomobilin göğsü şoföre dönük. Bu da insanı saran bir hava yaratıyor. Ama yolcu için aynı etki o kadar geçerli değil. Hatta yolcu koltuğunda oturan göğüsteki göstergeleri göremediği için, "aaa bu delikler de ne?" diye sorabilir.

  Genel olarak otomobilin içi rahat ve kullanılan malzemeler kaliteli.

  Yol tutuşuna geline; önde çift salıncak kollu olmak üzere otomobilde çok noktadan bağlantılı süspansiyonlar kullanılmış. Bu da konforuna göre çok başarılı bir yol tutuşu sağlamış. Ağırlık dağılımı önde yüzde 62 arkada yüzde 38 olan otomobil, azıcık burundan kaymaya meyilli ama rahatsız edecek seviyede değil, genelde dengeli. Yol tutuşu gerçekten başarılı. Frenleri de çok iyi, örneğin, şehir dışındaki virajlı yollarda bol bol sert fren yaparak rahatça kullanabilirsiniz. Ani hareketler yaptığınızda büyük ağarlık değişimleri gerçekleşmiyor.

  Bütün güçlü önden çekişlilerde olduğu gibi ilk viteslerde gaza yüklenildiğinde direksiyon hafifleyerek zemine göre hafifçe sağa sola dönmek istiyor, ama rahatsız etmiyor, hatta bu torka göre çok normal. Çekiş çok keyifli, göğüsteki basınç göstergesinden turbonun ne durumda olduğunu görebiliyorsunuz, görmeseniz de alıştıkça hissediyorsunuz. Belki bu test otomobilinden ama marşa bastığınızda otomobilin kafası karışabiliyor, yani motoru çalıştırmanın tek bir tarzı var.

  Vites geçişleri sanki bir spor otomobilmiş gibi hafif kemikli ve yolları da Fransız otomobillerindeki gibi uzun değil. Debriyajı da oldukça rahat. Otomobildeki gürültü seviyesinin düşüklüğü konforu arttıracak türden.

  Bi-Xenon farların yolu aydınlatmasının da çok başarılı olduğunu eklemek isterim.

  Kullanması keyifli bir otomobil olan Alfa Romeo 159 1.9 JTDm markanın spor ruhuna yakışıyor.
  Teknik Özellikler:

  Motor hacmi ve silindir________________1910 cm^3 R4
  Sıkıştırma oranı_______________________17.5:1
  Beygir gücü/devir (ps)_________________150/4000
  Tork/devir (Nm)________________________320/2000
  Çekiş__________________________________önden
  Şanzıman_______________________________6 düz
  Ağarlık (Kg)___________________________1610
  Uzunluk/Genişlik/Yükseklik_____________4661/1830/1422
  Dingil Mesafesi (mm)___________________2703
  Depo (lt)______________________________70
  Son Hız________________________________210
  0-100 Km/s hızlanma saniye_____________9.4
  Jant Lastik____________________________225/50/17


  Can Şaher

  http://otomobil.ntvmsnbc....celeme-t-alfaromeo159.asp
  ... teka
 2. 2.
  bmw 520 dizel'in eline havada karada veren sportif baba arabasıdır. *
  1 ... fuck yourself
 3. 3.
  aracın siyah olanının önden görünüşü, adeta 1960'ların ford mustang'inin ruhunu taşımaktadır.
  ... pusluca