bugün

aleviliğin bir mezhep olduğunu kavrayamamış yazar söylemi. arkadaş biraz bilgi edinin farklı kaynaklardan, yorumlayın, yanlış olsun yine razıyım. ama yok. bir lokma ekmekle ordu doyurmaya çalışan arkadaşlar kendinizi rezil ediyorsunuz. benden söylemesi.
Mezheptir kardeşim mezhep. (bkz: bi bitmediniz amk)
aleviliğin yeni bir din olduğunu kim demişki. alevilik müslümanlık içerisinde bir mezheptir. bunu ilkokul çocuğu bile bilir.
aleviliği henüz anlamamış yazar beyanıdır. yeni bir din ne amunuyim. (bkz: bak şimdi gece gece kafam bozuldu amk)
aleviler hakkında kendi çapında eğlenen kişi beyanıdır aleviler candır canandır.
bazı arkadaşlar sanki ben aleviliğe küfür etmişim gibi burada entry giriyorlar . ama sadece ben kendi fikir ve görüşlerimi beyan etmek istedim .

yazık çok yazık .
mezhep olabilmesi için bir doktrinin olması gerekir.günümüz aleviliği bir doktrin etrafında oluşmasından ziyade şu an bir kültürdür. kendilerini sünni kabul etmedikleri gibi iran şiiliğini de tabii değillerdir. aleviliğin bugününü anlayabilmek için heterodoks islamı ve iranda kurulan türk hanedanlarının anadoludaki türkmenler üzerindeki etkilerini bilmek gerekir.

tarikat olarak dile getiren din tarihçileri de vardır ve köklerini erdebil şeyhlerine dayandırırlar. öyle dahi olsa günümüz aleviliğine sadece dedelere, cemlere bakarak tarikat demek tarikat anlayışına aykırıdır.