1. 669.
  herkes atmış tutmuş bir sünni olarak bu mezhep için insan odaklı ve insani değerleri olan bütün canlıları sahiplenen ve gerçekten bir lokma ekmeği dahi tereddütsüz paylaşan insan topluluğu he solcu çok mu evet ama solcudan zarar gelmez buna inandım ne bok varsa bu sağcı millette buda dip not olsun.
  11 -1 ... monsterman34
 2. 670.
  Gelin canlar bir olalım. Pir olalım, diri olalım.
  3 ... gamer girl
 3. 671.
  oruç tutmaz
  namaz kılmaz
  hacca gitmez
  ohh miss..

  sonra da boz moslomonoz..

  hadi lan ordan..
  1 -11 ... diablo1987
 4. 672.
  valla sözde bir "sünni" olarak bende yapmıyorum bunları.
  doğduğum zaman kimliğime islamı yapıştıran düşünsün, günahı onun boynuna.

  şerefe.
  5 ... yastiklagezen
 5. 674.
  islamiyet yayılırken yayıldığı nüshada geçtiği toplulukların ibadet biçimine benzer şekilde ibadet çeşitliliği göstermiştir. misal olarak arap toplulukları islamiyetten önce putların önünde secde ederlermiş lakin türk topluluklarında şamanizm olduğundan ve şamanizm belirli bir eksende insanların kadın-erkek ayrılmadan toplanıp bir önder liderliğinde tanrılarına dua etmesi olduğundan bu kökeni saf türklüğe dayanan alevilerin islamiyetten sonra cem ibadetini türetmesi buna örnek verilebilir. yine bunu destekleyecek bir kanı olarak da kur-an da namazın nasıl kılındığına dair bir şeyden bahsedilmemiş olmamasıdır. şimdi hadisler var buna dair diyenler olacak fakat biliyorsa o da bir tane islam alimi gösterin hadislerin yarısından çoğunu yalanlamayacak. daha önce puta tapan, kadını taşlayan, kan davası güden, savaştan başka bir şeyden anlamayan arap insanının bu kadar çok ibadet çeşitliliği varken neden namazına güveneyim? ibadet, yaratıcını kalbinde hissetmenin sana verdiği hazdır. yoksa 3 yatıp 3 kalkıp her boku yemenin kimseye bir faydası olmaz. ateist biri olarak bence hiçbir ibadetin kimseye faydası olmaz lakin inanıyorsanız bu tarafsızlığı edinmenin faydası var. bu iki farklı ibadet fakat tek allaha olan inancınızda birbirinize olan saygınızı arttırır.
  6 -1 ... tulayeskici
 6. 675.
  Eğer bir alevi farz ibadetlerin kendi mezhebinde farz olmadığını söylüyorsa -buraya dikkat söylüyorsa- müslüman değildir.

  Çünkü farz ibadetler kuran da da geçen ayetlerden öğrenilir buna farz değil demek ayeti inkar etmektir.

  Bu da imana engeldir zira kurana iman etmek imanın şartlarındandır.

  Aynı zamanda bunu islam açısından kutsal kabul edilen kimselere bağlıyorsa o kişiye de iftira atmış demektir.

  Sonuç olarak bunları yapan kimseye allah ın kuran da biz kandırıldık mazeretini kabul etmeyeceğini söylediğini söylemek lazımdır.
  2 ... id est
 7. 677.
  Türklerin geçmişte iç savaşla uğraşması ve 21. yüzyılda bile birbirileriyle çatışması için ortaya çıkarılan arap-fars karışımı mezheptir. Sünnilik gibi türklere zarar vermiştir.
  -2 ... zenci forvet
 8. 679.
  Şiilikle karıştırılmamalı. Bir Azeri olarak söylüyorum. Biz caferiler dindarlık konusunda en koyu sünniler ile yarışırız genelde. Hem namazı hem kuranı ile. Caferilik zaten bayağı bayağı sünnilikle küçük nüanslar ile ayrılıyor. Kendimi zaten sünnilere her daim daha yakın hissederim garip bir şekilde. Yaşam tarzı olarak da benziyor. Şimdi bu yazdıklarıma karşı çıkacak caferiler olacak ama şimdiden söyleyeyim. Onlar sosyal medyada ekşide uludağ sözlükte kalabalık olan alevilere yaranmak için uğraşıyorlar. Şimdiden söyleyeyim boşuna uğraşmayın. Yaranamazsınız. Adamlar direkt müslüman değiller. Ha bu şu demek değildir ''Müslüman değil=kötü insan).Sıkıntı alevilerin takiyeci olmaları. Yani suçlamıyorum benimde boynuma Osmanoğlu kılıcı dayasa tuncelide Atatürkün kızı Sabiha Gökçen başıma bomba yağdırıp keçileri bile öldürse bende korkarak müslüman türk taklidi yaparım. Ama bu sırıtıyor hakikaten. Kendin ol sen türkmen değilsin. Türklük ile aslında bir alakan yok. Hatta yardım için Şah ismaile yolladığın adamları Şah dalga geçerek siz hamsınız pişmeniz lazım diyerek kazanlarda kaynattı. Bunun en basit kanıtları orta asyadaki ve avrupadaki tatarlarda. Mesela Fin tatarları yada kırım tatarları ile türklük yarıştıramazsın. Garip bir şekilde onlar Sünni. Sonra bakınca irandaki türkler caferi. Orta asyadakiler gene sünni. Uygurlar sünni. Yav şuna dikkat et bir sen namazı reddetiyorsun.(doktrinsel olarak şahsi olarak namazdan bahsetmiyorum).Bir sen farklısın. Aslında islam sana zorla yapıştırılan dayatılan birşey. Sen ne türksün ne de müslüman. Sen çok daha eski olan bir inanışın insanısın. Asıl bu toprakların en eski yaşayan (a)luvilerin. Aluvi kelimesi zaten ışıkla alakalıdır. Çok basit kanıtları var. Sana Osmanlıda ışık taifesi derlerdi. Alevi ali taraftarı demek değildir. Bu Alici ya da Alili olurdu. Selçuk-Selçuklu, Osman-Osmanlı, Atatürk-Atatürkçü gibi. Bunun ötesinde aleviliğin hacı bektaş veli dergahı tam olarak kök olarak kökenleri açılsa ortaya çıkacak boru gibi gerçekler. Ama saman altına süpürüyorlar Niye işlerine öyle geliyor bazı büyüklerimizin. Zaten bu yazdıklarımı çoğı alevi biliyor. Ama dışardaki baskılar neticesinde Müslüman Türk gibi davranıyorlar. Umarım gelecekte alevileri oldukları gibi kabul ederiz.
  ... serkaninadami
 9. 684.
  bu konuyla ilgili kitap önerisi olan varsa yeşillendirsin. cok merak ediyorum. mezhep mi kültür mü neyin nesi bu ? Ayrıca bir çepni türküyüm ve atalarım eskiden aleviymiş sonradan asimile olmuşlar. merakımın en büyük sebebi bu.
  ... mjbaha
 10. 685.
  aleviler, muhammed'i peygamber biliyor ve kuran'ı kutsal kitap olarak tanıyorlar. ancak namazı, otuz günlük orucu ve hac'ı gerekli görmüyorlar.

  aleviler arasında görülen dervişlikte ilginçtir. dervişler ateşle dans, ateş yutma ya da üzerinden yürüme gibi gösteriler yapıyorlar.bu, zerdüştlüğün zaman içinde değişmiş bir biçimi olabileceği kanısındayım.
  -5 ... olmeca dark chocolate