bugün

alevilik din mi meshep mi yoksa bir ırk mıdır sorunsalıdır.

bana hep kürtlerin kırmızı hali ırklar gibi gelmiştir.

bilen varsa aydınlatsın..

alevilik nedir ne değildir.
Mezheptir sevgili süslüman.
Şii mezhebinin bir alt kolu gibi düşünülebilir. Bir sünniye göre mezhep şiiye göre tasavvufi görüştür ama asla ırk değildir.
mezheptir. alevilik diye bir din inmemiştir. hz muhammet alevilerin de peygamberidir.
alevilik müslümanlığın bir mezhebi değildir,özerk mezheptir.
Ne din ne de mezheptir. Yamulmuyorsam şafi mezhebine tabiler ve müslümanlığı benimsedikleri de aşikar. Ayrı bi görüş tabi bu.

Büdüt: alevilik hangi mezhebe tabii idi hatırlanamamıştır. Şafilik de değilmiş, klarnet üstadı şarapçı koala'ya hörmetler. Asdghj
sapkınlık falan değildir.
lan hiç mi kafanız basmıyor sizin, ırakta orada burada millet mezhep dalgasna birbirini kesiyor halen daha yangına körükle gidiyorsunuz. en başta dininiz uyduruk bir din, ondan neşet eden mezheplerse çıktıkları yerlerin kültürlerini taşıyan şeyler. ne sapıklığı?

şu da bir gerçek ki islamdan o kadar da etkilendiği söylemek doğru da değil. 12 imam falan fişmekan. hepsi hikaye.
çıkışı tarikattır.ancak günümüzde malesef bir kast sistemini andırır.

(#26829934)
Valla benim aklıma direk mum söndü geliyor.
islamda kadınlı erkekli çalgı eşliğinde eğlence düzenlemek yoktur, bu bakımdan alevilik islam dairesinde değildir. bu konuda ebusuud efendinin fetvaları var. din diyelim kısaca.

görsel
Yıllardan beri sorulan bir soru.
Bunu soranlar biraz delikanlı olup sünniligin din mi mezhep mi şer mi olduğunu sorgulasalar ya.
Hariciler bu konuda ne düşünüyor merak ediyorum.

Bildiğim bir konu değil ama bence müslüman olan Türkmenler klasik anlayışı değiştirip uyarladilar.
tarikattır.
ne olduklarını bilmem ama doğru yolda değiller. kurandan seçmece ayet uygulaması var adamlarda işlerine gelene tamam, işlerine gelmeyen yalan.

kim kuranın 1 ayetini inkar ederse tüm ayetlerini inkar etmiş gibidir. kuranı inkar eden allahı inkar etmiş demektir. buda apacık küfürdür.