1. 1.
  CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün beyenatı. alevilik din değil mehzebtir. yapmayın etmeyin.

  bülent arınç şöyle diyor,
  --spoiler--
  Arınç, CHP'li Aygün'e "Alevilik konusunda bir inanç manzumesinin islam içinde yer aldığını söyleyen bugüne kadar gelmiş öğretileri kabul etmek noktasındayız" diye cevap verdi.
  --spoiler--

  http://www.internethaber....-mi-sunniler--441865h.htm
  1 ... cilveli ahmet hoca
 2. 2.
  alevilik din midir mezhep midir bilmem ama.

  bülent arınç alevilik mezheptir diyorsa alevilik kesinlikle dindir.
  3 -4 ... amcaya pipini goster oglum
 3. 3.
  saçmalaktır. alevilik islamın mezhebidir.
  ... atid
 4. 4.
  beyin bedava.
  ... ay ay hamdi ay ay
 5. 5.
  islamın yerel dinlerle biraz fazla hemhal olmuş halidir. Aslında bir din değildir ama tamamen ayrı bir felsfeye sahip olmasıyla birlikte kısmen ayrışma yaşanmıştır. Örneğin bakın benim tanıdığım bir alevi dede bana peygamber muhammed hakkında; o da diğerleri gibi sadece mesajı tazelemeye gelmiştir. Ali ise mesaja giden yoldur. Önce ali'den geçmek gerek sunnilerin hatası mesajı anlamak istememeleri. Onlar direkt cennetle ilgileniyor. Istiyorlar ki yatalım kalkalım, aç kalalım, tesbih çekelim de bize cenneti versinler. Ama neden ya da daha doğru nasıl yaparım diye bir düşünce yok içlerinde demişti. Yani adamlar dinlerin şekilli kısımlarından vazgeçmişler biraz özü anlamak için. Tüm dinlerin felsefi kısmıdır alevilik.
  1 ... 1984
 6. 6.
  bize uyandır.

  alevi bir koca bulup kaynanamla karşılıklı rakı kadehi tokuşturacağım gecelerin hayaliyle yanıp tutuşuyorum. hatta o kadar ki; iki isimli oğlum olsun, bir adı ali olsun.
  2 ... 3vaktekadar4
 7. 7.
  öncelikle şiilik ve alevilik ayrıdır. şiilikde namaz 3 vakitir ve şiiliğin cihadcısı şah ismail atamızdır. bu gün azerbaycanla iran şiiliğin ilk temsilcilerindendir. alevilik ise kesinlikle tengricilik ve islamiyetin harmanlanmasıyla ortaya cıkan bir mezhepdir ve aleevi cemlerinde le ilahe illallah muhammedurresulullah kelimesi eksik olmaz ki sen diyemezsinki alevilik ayrı bir dindir. yarrak ayrı bir din! köpeklik etme. ben bunları yazdım bir sünni olarak aleviler kadar bilgim var peki sen ne ayaksın derler adama.

  inşallah rütuş isteği atarsınızda silmezsiniz entrymi.
  2 -1 ... sultaniiinci hayvan cafer han
 8. 8.
  (bkz: Erdoğan çınar)

  (bkz: ışık aleviliği)
  ... kurtcebe noyan
 9. 9.
  ritüellere bakılırsa islam'la pek de alakalı görülmüyor.

  ama aleviler tek bir duruş göstermiyor. kendi içinde çok parçalı bir yapıya sahipmiş gibi.

  birileri çıkıpta aleviliğin ameli, itikadi uygulamaları hakkında aydınlatıcı bilgi verseler de bizim içinde aleviliği konumlandırma kolaylaşsa.

  şu an ki düzlemden bakılınca islam'la ilişki kurmada sıkıntılı olduğu açıktır.

  bu kadar kapalı içe dönük oluşu veya medyada gösterilen ritüeller bir bakış açısı oluşturuyor ama ayrı bir din midir, yoksa mezhep midir? tam bir konumlandırma yapılamıyor.
  ... fenomen usta
 10. 10.
  Saçmalıktan başka bir söyleşi değildir. işiniz gücünüz yok mu amk?
  ... trece