bugün

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün beyenatı. alevilik din değil mehzebtir. yapmayın etmeyin.

bülent arınç şöyle diyor,
--spoiler--
Arınç, CHP'li Aygün'e "Alevilik konusunda bir inanç manzumesinin islam içinde yer aldığını söyleyen bugüne kadar gelmiş öğretileri kabul etmek noktasındayız" diye cevap verdi.
--spoiler--

http://www.internethaber....-mi-sunniler--441865h.htm
alevilik din midir mezhep midir bilmem ama.

bülent arınç alevilik mezheptir diyorsa alevilik kesinlikle dindir.
saçmalaktır. alevilik islamın mezhebidir.
beyin bedava.
islamın yerel dinlerle biraz fazla hemhal olmuş halidir. Aslında bir din değildir ama tamamen ayrı bir felsfeye sahip olmasıyla birlikte kısmen ayrışma yaşanmıştır. Örneğin bakın benim tanıdığım bir alevi dede bana peygamber muhammed hakkında; o da diğerleri gibi sadece mesajı tazelemeye gelmiştir. Ali ise mesaja giden yoldur. Önce ali'den geçmek gerek sunnilerin hatası mesajı anlamak istememeleri. Onlar direkt cennetle ilgileniyor. Istiyorlar ki yatalım kalkalım, aç kalalım, tesbih çekelim de bize cenneti versinler. Ama neden ya da daha doğru nasıl yaparım diye bir düşünce yok içlerinde demişti. Yani adamlar dinlerin şekilli kısımlarından vazgeçmişler biraz özü anlamak için. Tüm dinlerin felsefi kısmıdır alevilik.
bize uyandır.

alevi bir koca bulup kaynanamla karşılıklı rakı kadehi tokuşturacağım gecelerin hayaliyle yanıp tutuşuyorum. hatta o kadar ki; iki isimli oğlum olsun, bir adı ali olsun.
öncelikle şiilik ve alevilik ayrıdır. şiilikde namaz 3 vakitir ve şiiliğin cihadcısı şah ismail atamızdır. bu gün azerbaycanla iran şiiliğin ilk temsilcilerindendir. alevilik ise kesinlikle tengricilik ve islamiyetin harmanlanmasıyla ortaya cıkan bir mezhepdir ve aleevi cemlerinde le ilahe illallah muhammedurresulullah kelimesi eksik olmaz ki sen diyemezsinki alevilik ayrı bir dindir. yarrak ayrı bir din! köpeklik etme. ben bunları yazdım bir sünni olarak aleviler kadar bilgim var peki sen ne ayaksın derler adama.

inşallah rütuş isteği atarsınızda silmezsiniz entrymi.
(bkz: Erdoğan çınar)

(bkz: ışık aleviliği)
ritüellere bakılırsa islam'la pek de alakalı görülmüyor.

ama aleviler tek bir duruş göstermiyor. kendi içinde çok parçalı bir yapıya sahipmiş gibi.

birileri çıkıpta aleviliğin ameli, itikadi uygulamaları hakkında aydınlatıcı bilgi verseler de bizim içinde aleviliği konumlandırma kolaylaşsa.

şu an ki düzlemden bakılınca islam'la ilişki kurmada sıkıntılı olduğu açıktır.

bu kadar kapalı içe dönük oluşu veya medyada gösterilen ritüeller bir bakış açısı oluşturuyor ama ayrı bir din midir, yoksa mezhep midir? tam bir konumlandırma yapılamıyor.
Saçmalıktan başka bir söyleşi değildir. işiniz gücünüz yok mu amk?
sunnilik nasıl araplığın türklere bulaşmasıysa alevilik de şialığın türklere bulaşmasıdır. ikisi de türklere ait falan değildir. ömeri, osmanı seven arap oluyor da ali türk mü? O DA ARAP.

zaten türkler sanılanın aksine dini araplardan değil iranlılardan almıştır. bu yüzden o zamanın dervişleri alevi, bektaşidir. sunnilik daha çok osmanlının politikaları sonucu halka dayatılmıştır.

ayrıca alevilik bir inanç bile olsa dinsel olarak heterodoks denilen inanç tipidir. nitekim türkler uzun bir süre zaten tam müslüman falan da değildir.

yani özetle alevilik şialık altında irancılığın dayatılmasıdır. sunnilik kadar tehlikedir.
Şimdi bir alevi çıkıp "sünnilik ayrı bir dindir. islamla alakası yoktur." dese adamı linç ederler amk dinsizi amk kafiri diye.
Gerçeği yansıtmayandır.
irancılık? bu söylediğini görebiliyor musun? yani demek istediğim, madem dayatılan bir irancılık var nerde bunun etkileri rica ederim örnek ver arkadaşım.

değildir. müslümanım diyen birisine nasıl olur da ısrarla değilsin deyip dışlarsın bunu anlamış değilim. sadece aleviler için değil, alevi de sünniye hanefiye şiiye caferisine kimine kimsesine yaparsa karşı çıktığım ve soyut şeyler üzerinden insanlara baskı kurulamayacağını açıkça belirttiğim durum.
Toplumu kutuplaştırma çabası içinde bir yobaz söylemi daha.