1. ?.
  hz. ali´yi tanrilastirmalaridir.

  tam olarak tanimiyor olmamiza ragmen elimize gecen bircok aleviligin el kitabi niteligindeki kitapcikda okudugumuz kadariyla hz.ali resmen "insan seklinde bürünmüs" bir allah´tir, ve bu konumuyla da alevinin gözünde hz.muhammed den daha üstün bir konumdadir.

  bu bakimdan alevilik hristiyanlikla büyük bir paralellik gösterir. cünkü hristiyanlara göre de hz.isa "insan sekline bürünmüs" bir tanridir. ama onlardaki degisiklik, hz.isa, allah ve kutsal ruh "üce bölünmüs" bir tanri modelidirler. bunlarin ücü de tanridir, ama ayni tanrinin "üce bölünmüs" halidirler.

  avrupa alevilik birliginin aleviligi tanitmak amaciyla bastirttigi kitapciga bakacak olursak, günümüz alevisinin gözünde böyle bir "üce" "bese" bölünme yoktur, ve hz.ali, bir nevi "hz. muhammed" i kontrol etmek amaciyla yere insan seklinde kilik degistirirerek inmis bir tanri, modelidir.

  islami acidan bakacak olursak, bu durum, "la ilahe illallah" düsturuyla celiski icerisindedir. "allah´a sirk kosmaktir" bu. bu durumu bir aleviye sordugumuz zaman aldigimiz yanitsa, onun bizden daha iyi müslüman oldugu seklinde, olmaktadir.

  biz sünniler bu duruma hep kuskuyla bakmisizdir. bunun sebebi de direk olarak kuran´daki ayetlerdir. kuran insani allah´a inanma yolunda allah´tan baskasina tapinmayi allah´in "kendisine sirk kosulmasi olarak telakki ettigini" bize bilimum ayetlerle bildirmis, allah ´in görülmeyen, ve "kendisini hic uyku tutmayan" (bakara 255) bir güc oldugunu bize bildirmistir. hz. ali´yi her gece uyku tutardi, ve bu onun "tanrilik" durumunu kuran bazinda hice indirmektedir. ayni sekilde hz. isa´nin tanrilik durumunu da hice indirmektedir.

  biz, hic kuskusuz hz. ali´yi derin bir sevgiyle sever ve sayariz. o, ehl-i beyt´tendir ve peygamberin damadidir. ama ona "tanrisal" bir rol yüklemek, ona duyulan sevgide biraz asiriya gitmek manasina gelir, ve la ilahe ilallah düsturuyla celisir, diye düsünürüz.

  ama tabii biz, bu böyle diye, kimseyi, kesmek ,öldürmek kendisine bizim dogrumuzu dikte ettirmek amaciyla yazmiyoruz bunu. ancak islam acisindan bir alevi ne kadar müslüman dir, allah´a sirk kosma bazinda hangi konumdadir, hangi konumda degildir, sorusunu tartismaya calisiyoruz.

  sonucta alevilik konumu itibariyla islamliktan baskadir. bir hristiyan ne kadar müslüman sayilabilinirse, bir alevi de o kadar müslümandir. cünkü ayni hristiyanliktaki gibi "saygin bir dini figüre tanrilik isnat etmek" fiili aynen hristiyanlik ve alevilikde, vuku bulmaktadir. bu iki din bu bakimdan birbirleriyle benzerdir.

  o bakimdan, alevinin namaz kilmamasi, ya da islami vecibeleri vecibeden saymamasi da son derece normal kabul edilmelidir.
  3 -2 ... paganviodio
 2. 1.
  terör örgütlerinin oyununa gelmek.hepsi değil ama.
  -3 ... saturdaynight
 3. 2.
  aleviliğin en büyük problemi "siz sünnilere" kendini yeterince tanıtmaması ve sünnilere bir temsil resminden saçmalama imkanı tanımasıdır.
  1 -1 ... tutkimucizeyirequem
 4. 3.
  bir insanlık gibi değilde sendika şeklinde yönetilmesi ve hemen hemen çoğunun buna uymasıdır, sonra her olayda içeriden gelen bir hareketle sokaklara dökülmeleri...
  1 -1 ... kobe08 css team
 5. 4.
  nüfusları çoğunlukta dahi olsa, bölgede güçlü de olsalar zamanında kızılbaş dendiğinde ortaya koydukları tepkiyi terör örgütüne karşı göstermemeleri...

  (bkz: gazi mahallesi)
  1 -2 ... kobe08 css team
 6. 5.
  dinsel mi yoksa kültürel bir kimlik mi tam anlaşılamamış olması.
  1 ... tatarkemal
 7. 6.
  devamlı olur olmaz genellemelere maruz bırakılmaları ve geçmişte kendilerine yapılan ayrımcılığın unutulmasıdır. bir de hem alevi, hem de islam dışı olduğunu iddia eden bazı marjinal grup ve kişilerin, bazı kişilerce tüm alevileri temsil eden model zannedilmesidir.
  ... usualsuspects
 8. 7.
  kendilerini tanımlamaya çalışan sünniler olsa gerek. bir de o muhteşem hoşgörülü, herkesin barış içinde yaşadığı! o osmanlı zamanında hayli alevinin soykırıma uğramış olması da büyük bir olaydır.
  (bkz: kuyucu murat paşa)
  not: alevi değilim.
  ... tralliani
 9. 8.
  Sünni kesim kendi içlerinden çıkan Terör örgütlerini görmeden, sapık tarikatları görmeden Alevilerin içlerinden çıkan teröristleri, sapkınları öne sürmeleri Aleviliğin en büyük problemidir.

  Arkadaş gerizekalı mısınız nesiniz?

  Ulan binbir tane sapkın tarikat, Yobaz tarikat, Terör örgütü, Türk düşmanı siyasal islamcı anlayış nereden gelme?

  Sapkın, Türk düşmanı terörist dini görüşü ne olursa olsun sapkındır, Türk düşmanıdır.

  Ha ama sizin asıl önemsediğiniz Türklük olsa bir milleti dini görüşe göre bölünmemesi gerektiğini bilirdiniz değil mi?

  elbette bilirdiniz.

  Demek ki sizin önemsediğiniz aslen türklük değil.

  E o zaman Terörist Alevilerin fikirlerinden ne farklılığınız var?

  Sizi farklı kılan güya 5 vakit namaza durmanız mı?

  Usame bin ladin de, Taliban da, şu ülkede kadını çarşafa sarıp sarmalayıp sonra 14 yaşındaki kızlara tecavüz edenler de namaza duruyor.

  Demek ki bu belirleyici bir etken değil.

  Hz ALi sevgilerine gelince.

  Ben şahsen Türk olmayan kimseye derin sevgi duymam lakin dini hissiyatla duyanı da yadırgamam. Sizler Atatürk'ü sevenlere de Atatürk'ü tanrılaştırıyorlar diyorsunuz sizden farklı oldukları için, E sizden farklı olup Hz ALi'yi sevenlere de Hz ALi'yi tanrılaştırıyor demeniz doğaldır.

  Bununla beraber unutmayın ki sizin geldiğini dini-siyasi gelenek (malesef ki Mezhepçilik yapanlar dini nedenden daha fazla 1400 yıl öncesinin siyasi Arap nedenlerinden dolayı mezhepçilik yapıyor) Yezid, Muaviye geleneği. Eğer ki seçim yapmak zorunda olunursa (ki yapmam sokmuşum arap siyasetine) Yezid'in izinden gitmektense Ali'nin izinden gitmeyi yeğ tutarım.
  1 ... selim pusat
 10. 9.
  (bkz: sünniliğin en büyük problemi)
  -3 ... killanici