1. 1.
  Bunu çoğu kişi bilir bilmeyenler ise aleviler üzerinden yalan propagandalar yapar.Aleviler bizim herşeyimizdir kanımızdır.
  6 -1 ... misagi
 2. 2.
  Türkmen miş farsmış arapmış kürtmüş Zaza imiş fark eder mi.

  Alevi olmak zalime yezide boyun eğmemek değil mi özünde.
  5 -3 ... uzay muhtari
 3. 3.
  hataylılar genelde arap alevileri olurlar sivaslılar ise türkmen.
  1 ... sivasli bey
 4. 4.
  yine bir yalan dolan kumkuması olan adi ve ucuz bir iddiadır.

  Türkmenlerin bir kısmı alevidir.

  Yalnız o Alevilik de bizim şu an bildiğimiz manada Alevilik değildir.

  Şunu da ekleyeyim, Alevilik meselesinde asla kabul edilemez Olanları da vardır!

  Fakat asli manasıyla geldikleri Alevilik ekolü Şia'ya değil Sünni okula nisbetlidir.

  Belki kadirilik'le örtüştürebiliriz şuan.

  Türk ruhu her şubesiyle öz be öz sünnidir.
  1 -8 ... pietro pacciani
 5. 5.
  anadoludaki alevilerin kökeni te osmanlı zamanına kadar dayanır ve türkmendirler. kanlı isyanları sonucu yavuz sultan selimin irandaki sünni kürtleri anadolunun doğusuna yerleştirmesi buradaki alevileri bastırmalarını sağlamıştır. (bkz: celali isyanları) bu alevi ayaklanmaları 17. yüzyıla kadar devam etmiştir. ancak günümüzde tabi ki de bir kısım kürtlerin ve arapların da alevileşmesi sonucu tamamının türkmen olduğunu savunamayız ancak yine muhtemelen birçoğu türkmendir diye tahmin ediyorum.
  -1 ... binaryyildirim
 6. 6.
  laf olarak değil,tip olarakda çoğu kendine türküm diyen elamanlardan daha türktürler göz kapakları küçük turanid fenotiplilerdir.
  1 ... lenko
 7. 7.
  anadolu aleviliği diyebileceğimiz inanç ve kültür tarzı konar göçer türk gelenekleri, bektaşi geleneği ve orta asya şaman geleneklerinin bir karmasıdır. yerleşik yaşama geçen türklerde ise sünni inanışın yayılması daha hızlı olmuştur. ama türk ruhu öz be öz sünnidir veya alevidir diyemeyiz (bu zaten çok saçma bir deyiş olur). illa türk ruhunu öz be öz bir inanış ile birleştirip ırk kökenli bir yaklaşımda bulunulacaksa bu göktanrı inanışı ve şamanizm olur. islam bu inanışlardan çok daha sonra türk kavimleri arasında yaygın hale gelmiştir.
  3 -1 ... nadir gorulen sima
 8. 8.
  ön dişlerinin altın olup çakma türk olmalarından bellidir. yazık..
  -3 ... frank lucas
 9. 9.
  buz gibi bir gerçektir. bugün bu topraklarda eski türk kültüründen izleri barındırmamızı sağlayanlar da alevilerdir. aleviliğin ibadet dili sünnilik gibi arapça değil, türkçedir. yedi ulu ozan dedikleri ozanlar da 500 yıl öncesinden şuan bile geçerliliği olan şiirler yazmışlar, eğitim görmemiş fakat kendilerini yetiştirmiş insanlardır (şah ismail hariç koskoca şah o). türkiye'nin sünnilik belasından kurtulup aleviliğe dönmesi gerekmektedir. çünkü, din bizim anladığımız kadar somut bir olgu değildir. bir felsefedir. alevilere dinsiz denmesinin de sebebi bu çünkü onlar dinin felsefesini özümsemiş ve tribünlere oynamamışlardır. dinciler üzülecek fakat bu tam anlamıyla bir realitedir.
  ... uluyan bilge