bugün

nasıl ki osmanlı zamanında avrupada katolik ortadoks çatışmasını körüklediyse;
avrupa da ortadoğuda alevi sünni çatışmasını körüklemektedir.

başka neden yok.

edit: başlık bana kalmış?
sevilmez diye bir genelleme yanlıştır. sevilirler.
Türkiye'de türk olmaları ve türk kültürünü yaşatmalarıdır.
Alevi olmalari

Farkli olani sevmez arasina almaz bizim millet.
yoktur.

alevi değilim, sünni değilim ama şu dünyada keşke alevi ailede doğsaydım dediğim çok zaman oldu. çok kitap okudum haklarında, kendilerine çok hayranım, her zaman söylemişimdir.
Olmayan nedenlerdir. Birine baktığında karakterini göreceksin etnik kültürünü değil.
sünniyim ama alevileri çok severım kim ayrım yapıyorsa kalleştir.
Gerizekalılıktandır. Bir insan bir insanı dininden dolayı neden sevmesin? Yada tam tersin neden sevsin? Öyle yazıyorsa kitapta o kitaba sokayım. Öyle düşünen varsa o zihniyete sokayım. Birbirine baskı yapmaya çalışan mezhebe ve üyelerine sokayım. Kaldımı sokmadığım? Du bakiym.. Heh.. Bu konuyu burada taşıyana sokayım.
(bkz: başlık başa kaldı ayağı yapmak)
aydın ve cumhuriyet'e bağlı olmaları gibi sebepler gösterilebilir.
karşısında ki kişinin dini inancını sorgulamasından.
aleve taptıklarından ötürü. *
sevmeyene sorulması gereken nedenlerdir. şahsım adına hiçbiriyle bir problemim yok, problemim olması için sebepte yok.
Hiç biriyle bir sorunumuz yoktur. inançlarını da zaten izzettin doğan canlı yayında biz müslüman değiliz diyerek başka boyuta çekmiştir. Ozaman saygı duyarız.
sürekli kendilerini farklılaştırma çabalarına giriyorlar ve islam dinini yoğurup, harmanlayıp alevislam tarzı daha çok din değil de boş zamanları doldurma, kültürlenme, dinsiz kalmayalım mantığını yapıyorlar.
insanlık farklı bir şeydir. dinle, boyla, kiloyla, kültürle, milletle alakası uzaktan yakından yoktur. istersen git afrikada ki bir adam en kültürlü ingilizden daha iyi,vefalı, merhametlidir. o yüzden cidden bazen çok iyi alevi insanlar çıkabiliyor ama bunun alevilikle falan ilgisi yok zaten adamın içinde olan bir şey.
bu yüzden islamı değiştirmeye ve yozlaştırmaya çalışmalarını çok çirkin ve vasat buluyorum. kardeş bu dinin gerekleri belli, siyasileştirmeyin şu dinleri. Azıcık zeka varsa anlarsın zaten hangi ibadeti neden yapıyorsun Allah bu yüzden vermiş zekayı düşün ibret al diye. Yoksa işemek için, sıçmak için zaten beyne ihtiyacın yok. Ne değiştirmeye yozlaştırmaya çalışıyorsunuz şu dini. Namaz bellidir oruç bellidir diğer tüm ibadetler bellidir. Hadi tamam uydurdunuz bir yerinizden namaz ve orucu kendinize göre uyarladınız. amk ben hayatımda hacca giden alevi görmedim. tamam belki giden vardır ama hiç yaygın değil. adamlar hacca da karşı amk. buna ne kılıf uyduracaksınız.
tutturmuşlar bi halife şu olmalı. "biz osman ı halife kabul etmiyoz taamm mıı" ya amk peygamberin yanından ayrılmayan 4 sahabe. hz ali, hz osman, hz ebubekir, hz ömer. bakın 100 binden fazla sahabe var. binlerce kişi peygamberi ziyaret ediyor ama sürekli en yakınında olan bu 4 kişi sizce bu tesadüf mü. bir hikmeti var dimi bunların en yakınında olmalarının. diğer ayrıntı peygamberimiz bu 4 sahabeyide çok severdi. kötü birileri olsa zaten sürekli peygamberle beraber olmazlardı. peygamberimiz hz. ömer için oturup dua etmiştir özel olarak. siz kalkıyorsunuz osman şöyleydi böyleydi hz ömer şöyle kötülük yaptı böyle kötülük yaptı. ya iftiracı oluyorsunuz ama dışardan iğrenç gözüküyorsunuz. çamur atmak marifet değil. bu 4 sahabe peygamber değil kusursuz değil kusur ararsanız aynaya baksanız ne kadar iğrenç bir insan olduğunuzu göreceksiniz ama sırf islam a olan hizmetlerinden ötürü ve peygamberimizin en yakınında olmasından ve sevdiği insanlar olmasından ötürü bu 4 sahabeye saygı göstermek zorundasınız.

sonuç olarak sürekli yanlış bilgiler vermeniz, islamı değiştirme ve kendinize uyarlama çabanız sizden olmayanları dışlamanız yüzünden şahsi düşüncemdir yanlış yoldasınız.
güncel Önemli Başlıklar