1. 1.
  bu gune kadar birlikte yasadıgımız barısmaya calıstıgımız alevileri cogu zaman ezildik, öldürüldük diye ağlaşırken görürüz. gercegi bizde biliriz ama soyleyemeyiz. nedeni toplum barışı adına birlikte yaşayabilme umudu taşımamız, bu kin bitsin diye susmamız. ortalıgı boş bulup ezildik diye kendi faşizminize destek aramaktasınız. osmanlı gercekten alevi dusmanlıgı yapmıştır. kötü propagandalarda bulunmuştur. herhalde hiç bir sebep yok, sadece inanc farklılıgı öyle mi?

  hristiyanlara, yahudilere istedigi dinini yaşayabilme hakkını veren osmanlı alevilere kan kusturmuş.
  kan kusturmuşta; bu yeniçeriler alevilerin yanında yetişen insanlardan kurulmuyor muydu? ne osmanlı'ymış ki kendi ordusunu alevi turkmenlerinin yanına verdigi devşirmelerden oluşturuyor.

  siz şah ismail gibilerle birlik olup ulke içinde orda burda katliamlar yapın sonra size karşı halkını ve ülke butunlugunu korumaya çalışan insanları katliamla suçlayın.
  bu konu ermenilerin "ermenilere katliam yapıldı" demesinden hiç bir farkı yoktur.
  16 -28 ... rush
 2. 2.
  osmanlı hanedanının türk düşmanlığından kaynaklanır. öte yandan osmanlı hanedanının sömürü sistemi şu dörtlüğe konu olmuştur:
  şalvarı şaltak osmanlı
  eğeri kaltak osmanlı
  ekende yok biçende yok
  yemede ortak osmanlı

  osmanlı hanedanı sürünerek geberdiği son günlerde bile vatanını ingilize satmaya, anadolu'daki direnişçileri düşmana satmaya utanmamıştır. bu topraklardan kovulmuştur.
  13 -13 ... david addison
 3. 3.
  bi de şey var.
  (bkz: osmanlı nın alevi düşmanlığı)

  edit: bak bunu unutmuşum (bkz: osmanlı sevdası)
  5 -4 ... walktothestars
 4. 4.
  sadece alevileri kapsamayan olumsuz düşünce biçimidir. bize yakın, yani türkmenlerle alakalı bir örnek verecek olursak; (bkz: dadaloğlu). bakalım ne diyor dadaloğlu;

  Ilgıt, ılgıt seher yeli esiyor
  Gâvur dağlarının başı dumanlı.
  Gönül binmiş aşk atına aşıyor
  Bire beyler cünunluğun zamanı mı?

  Aşağıdan iskân evi gelince
  Sararıp da gül benzimiz solunca
  Malım mülküm seyfi gözlüm kalınca
  Kaypak Osmanlılar size aman mı?

  Aşağıdan iskan evi geliyor
  Bezirgânlar koç yiğide gülüyor
  Kitabın dediği günler oluyor
  Yoksa devir döndü âhir zaman mı?

  Aşağıda akça çığın ötünce
  Katar başı mayaların sökünce
  Şahlan ferman Türkmen ili göçünce
  Daha da hey Osmanlıya aman mı?

  Dadaloğlum sevdası var başımda
  Gündüz hayalimde, gece düşümde
  Alışkan tüfekle dağlar başında
  Azrailden başkasına aman mı?

  görüleceği üzere osmanlı imparatorluğu'nun iskan, yerleştirme vb politikalarından ötürü sadece aleviler veya müslüman olmayanlar değil, türkmenler ve yörükler de zarar görmüştür. kendimden bir örnek verecek olursam; annem suriye halep, babam musul kerkük türkmenlerinin soyundan geliyor.
  4 -4 ... inisiyatif7
 5. 5.
  * *
  yavuz sultan selimin alevilere neler yaptığını bilmeden anlaşılamayacak düşmanlıktır. anadoludaki aleviler ne olmuşturda kaçabilenler irana kadar at koşturmuşlardır? bir insan kendi evini bırakıp, anadoluyu bırakıp neden dilini bilmediği bir başka ülkeye göç eder sorgulamak gerekir. sorgulamadan yazmamak gerekir.

  alevilerin hiçbiri bize soykırım yapıldı demez. çünkü onlar bu ülkenin sahipleridir. onlar yüzyıllardan beri bu topraklarda yaşayan anadolu geleniğinin temsilcileridir. kaldı ki bırak osmanlıyı sadece cumhuriyet döneminde bile bir çok eziyet uygulanmıştır alevilere.

  ha bir de, arkadaş osmanlıda ülke bütünlüğünden bahsetmiş. bir imparatorluğun toprak bütünlüğü ilginç bir konu olmuş aslında. koskoca imparatorluğun toprak bütünlüğünü anadoludaki aleviler mi tehdit etmiş...

  arkadaş bir de tehdit etmiş bir faşiste yakışacak biçimde alevilerin neler yaptığını anlatırım demiş. anlatta öğrenelim çünkü ben hiç duymadım alevilerin katliam yaptıklarını. biraz merak edin de sorgulayın alevi köyleri neden merkezi yerlerde olmazda, allahın unuttuğu, kuş uçmaz kervan geçmez dağ köşelerine kurulmuştur? sadece sorgulamakta yetmez, okuyup öğrenmek lazım. kulaktan dolma, internetteki sükük forumlardan copy paste yoluyla edinilmiş bilgilere ihtiyacımız yok.

  ayrıca düşmanlık körüklemekten hiç vicdan azabı çekmeyecek olan bir yazara ne anlatayım ben. sana moderatorler anlatsın sözlükte polemik yaratmanın/yaratmaya çalışmanın silinme sebebi olduğunu...
  13 -4 ... cavit
 6. 6.
  osmanlı nın binlerce aleviyi katletmesinden kaynaklanır. ne yapacaktı adamlar? tamam aga öldürün siz bizi, soyumuzu kurutun biz yine de sizi seviyoruz demelerini beklemek aptalların işidir. yavuz denilen padişahın yaptıklarının unutmadık. kırk bin * aleviyi katletti. bunun sebebi de hanedanın mezhebinin sunnilik * olması ve alevilerin iranda şah ismail i başa geçirmesidir. bu yüzden alevilerin kendinden olmayanı katleden osmanlı ya dost olmaları ahmaklık olurdu.
  7 -5 ... the imam of cemaat
 7. 7.
  şahkulu ayaklanması;
  Şahkulu Anadolu'daki Safevi fedailerinden. Şahkulu'na, Osmanlı tarihlerinde Şahkulu Baba Tekeli, Şeytan Kulu ve Karabıyıklıoğlu da denilmektedir. Safevili Şeyh Haydar'ın halifelerinden HasanHalife'nin oğludur. Teke'de doğduğu tahmin edilmekte olmasına rağmen tarihi bilinmemektedir.

  Babasıyla beraber Antalya taraflarında Korkuteli kazasına bağlı Yalım köyü civarında bir mağaraya çekilip, riyakarca ibadete başladı. Mağaradaki bu münzevi hayatı, dünyayı terk ve haramlardan sakınma olarak değerlendirildi. Etrafına çok cahil taraftar topladı. Şah ismail Safevi'ye bağlılığını arz etti. Şah ismail, Şahkulu ve halifeleri vasıtasıyla BatıAnadolu ve Rumeli'de Serez, Selanik, Yenice-i Zağra, Filibe, Sofya ve diğer iskan sahalarındaki halkın kendisine bağlanılması istikametinde propaganda yaptırdı. Şahkulu on bin kadar taraftar toplayınca Sultan ikinci Bayezid Han (1481-1512) devrinin son zamanındaki şehzadeler meselesinden faydalanarak isyan etti.

  Antalya'dan Manisa'ya dönmekte olan Şehzade Korkud'a saldırdılarsa da hazinesini ele geçiremediler. Kendisini Safevili Şah ismail'in halifesi ilan eden Şahkulu, devlet ve saltanatın kendisine ait olduğunu söylemeye, helalla haram arasında fark gözetmemeye, nikahın da lüzumsuzluğunu propagandaya başladı. Ayrıca kendisine bağlı şuursuz kitleyi harekete geçirerek, soygun, talan ve tahrip hareketine girişti. Antalya'yı basıp, şehrin kadısını şehit etti. Şahkulu'nun katliam, tahrip ve soygundan daha da zenginleşip, cüreti arttı. Kızılcakaya, istanos, Elmalı, Burdur, Keçiborlu'yu basıp, kadılarını ve halkın bir kısmını katlettirdi. Kütahya önlerine geldi. Hedefi Karaman'ı işgal etmekti.

  Şahkulu'nun isyanı üzerine bölgeye Anadolu Beylerbeyi Karagöz AhmedPaşa gönderildi. Karagöz Ahmed Paşa, Şahkulu ve kuvvetlerine pek önem vermediğinden çok az sayıda askerlerle hareket etti. Karagöz Paşanın kuvvetleri asileri önce yendilerse de askerlerin yağmaya dalmaları üzerine Şahkulu kuvvetleri toparlanmaya muvaffak oldu. Çok kanlı geçen bir çarpışma sonunda Karagöz Ahmed Paşa şehit düştü. Kütahya şehri yakıldı. Manisa valisi Şehzade Korkud, Şahkulu'nun asiliğini, katliam ve tahribatını merkeze yazdı. Bunun üzerine Vezir-i azam Hadım Ali Paşa ileAmasya Valisi Şehzade Ahmed asileri yola getirmekle vazifelendirildi. Şahkulu'nun adamları, Osmanlı kuvvetlerince Kızılkaya denilen sarp bir dağda sarıldı. 38 günlük bir muhasaradan sonra Döşeme Derbendinde kayalar arasından kendisine yol açan Şahkulu önüne geçen Karaman Beylerbeyi Haydar Paşayı şehit ederek Beyşehir istikametinde kaçmaya muvaffak oldu. Bunun üzerine yanına 500 tüfekli yeniçeri ile kapı halkını alan Vezir-i azam süratle Şahkulu'nun peşine düştü ve on dört gün sonra Sivas'a yakın Gedik Hanı mevkiinde asileri yakaladı. Gerek Ali Paşanın ve gerekse ŞehzadeAhmed'in oğlu Şehzade Alaaddin cansiperane olarak vuruştukları harp çok şiddetli geçti. Şahkulu BabaTekeli öldürüldü ise de Vezir-i azam Hadım Ali Paşa da bir okla vurularak şehit düştü. Bunun üzerine iki taraf kuvvetleri de başsız kalıp dağıldılar. Şahkulu kuvvetleri iran'a doğru süratle kaçtılar.
  alıntı: ansiklopedi.turkçebilgi.com

  şimdi bu ayaklandırma yapanları öldurmemeliydi diyorsanız diyecek bir sey bulamıyorum. ikide bir isyanlar cıkartıp iran'a baglanmaya calısan insanlara eli kolu baglı beklemesi mi gerekiyordu?
  5 -4 ... rush
 8. 8.
  sapla samanı karıştıran yazar söylemi. şah kulu isyanı, anadoludaki bütün alevilere yönelik bir katliam girişimini haklı kılmaz...
  3 -3 ... cavit
 9. 9.
  alevilere yapılan zulmu haklı gormedim fakat alevilerin yaptıklarına karşılık bir devlet politikasıdır dedim. bu aynen ermeni surgunune benzer bir olaydır. yukarıdaki isyanı okursanız kutahya onlerinden antalya'ya kadar anadolunun buyuk bir bölümünde olmuş bir isyan. osmanlı bu olayla cok çabalamiş. koca osmanlı sıradan bir ayaklanma olsaydı veziri-azam'ını sefere gonderir gibi peşine dusmezdi. 10000 kişilik bir kuvvet o devir için az degildir. osmanlı doneminde yeniçerilerin sayısı hiç bir zaman 8000 kişiyi gecmemiş. hesap etmek kolay.
  3 -4 ... rush
 10. 10.
  bölücülerin uyuşturduğu zihinlerin geldiği son nokta.

  (bkz: her okuduğuna inanmak)
  3 -2 ... devils advocate