bugün

Kimi neye kime övüyorsunuz neyin kafasını yaşıyorsunuz şia mısınız nesiniz anlamadım ki.

Rahatsızlık vermemeleri sunni vatandaşlarımızdan inançlı oldukları anlamına mı geliyor.

5 saat muharremi tutup akşamına boğma içen insanları, 18 saat oruç tutup kur anı elinden düşürmeyen halandan teyzenden dayından üstün tutma çabana hayran kaldım.
alevi orucunun islam orucundan farklı olduğu içindir. -Su içilmez (Ancak hoşaf, ayran vb. sulu gıdalar alınabilir ama bardakla, tasla kafaya dikilerek içilmez kaşık kullanılarak içilir) nasıl bi oruçtur tam nizami değil rahatlar ratatsızlıkta vermezler bu işi bilmeyenlere anlatın biraz islamı bilenlere anlatmayn evet..
Akp dönemine kadar hiç televizyonlarda yolda yada restaurantta yemek yedi, su içti diye dayak yedi haberlerini hiç görmezdik son zamanlarda ramazan oruçlarında cahil ve akp tarzı müslümanlar tozuttu. O zamanlarda da ramazan orucu herkesin gözünde daha önemliydi ve yiyip içenlere tuhaf bakılırdı ama dayak olaylarını hiç hatırlamıyorum. Alevi ve sünni diye ayırmamak lazım. Oruç, Allah için tutulur ve iradesine hakim olmayan insanın tuttuğu oruç mudur? Orası tartışılır.
Dahası çevrelerinden kimse onların oruç tuttuğunu, öğle yemeğine gitme teklifini niye geri çevirdiğini bile bilmez.
Çünkü tek amacımız hz. Hüseyin efendimiz için yas tutmaktır. Gerisi hiç önemli değil.

Edit: muharrem orucu gece yarısı başlar ve hava tam karanlık oluncaya kadar sürer, bu da akşam ezanından daha sonraya düşer. 5 saat oruç tutuyor denen insanlar sünnilerden daha çok saat oruç tutar yani. Oruç açılsa bile saf su içilmez. Tıka basa yemek yenmez ayıptır.
Kimi dalyaprağın bilgisizce " yırtık dondan çıkar gibi" ortaya çıktığı meseledir. Damına beton doktuğumun dingili! Bu yazımı şov anlıyorsan ramazan da tutulan orucu da şov anlaman senin için doğal. Pıtış bezi, sizin gibiler ideolojilerini anıra anıra anlatırken vatandaşın ibadetini yapması niye zorunuza gidiyor he ibne kırıkları sizi. Türk halkının tekrardan dinine dönmeye başlaması zorunuza gidiyor değil mi? Çakdığımın sperm artığı, yukardaki yazımın neresinden zorla oruç tutturmayı çıkardın?
Förz öbödötö döğöl diyen kodumun şovmenleri bi siktirsin gitsin. ibadetin temelinde gösteriş yoktur ve kimseye oruç tutmuyor diye zulmedilmez. Siz başlı başına yanlışsınız zaten. Önce bi kendinizi düzeltin.
Sünnet ya da nafile ibadetler farz değildir. Farz olmayan bir ibadeti aynı dini paylaştığınız bir insana zorunludur diye öneremezsiniz.
Aleviler tutmuş oldukları orucun farz olduğunu kur an dan ispat edebilseler ortalığı ayağa kaldırırlardı.

Buradan alevi kökenli olduğu halde dinsiz kefere olup sunnilere bel altı vurmaya çalışanlara kemik çıkmaz.

Ulan ergenler, gidip babanıza, ananıza sorun bakalım, bundan 20 yıl önceki toplumda " biz aleviyiz" diyebiliyorlar mıydı?

Yani, Türkiye nin çok az bir miktarı alevi ve bu oranın da çok azı oruç tutuyor. Ne desin şimdi bu oruç tutanlar? Oruç tutulması farz olmayıp faziletli olan bir ayda bu ibadeti yerine getiriyorlar. Allah onlara önce farz ibadetleri yerine getirmeyi nasip etsin.
ibadetlerinin sadece kendilerini ilgilendirdiğini bildikleri için olmasın?

Aleviler diyerek ayrımcılık yapmak yakışmaz ancak bilinçli bir şekilde ibadetlerini yerine getirmeleri saygı duyulacak bir davranış.
ekranlarda " hocam kulağıma su kaçtı orucum bozuldu mu" diyen kimse, marketler kasalarında izdiham, ben oruç tutuyorum showları yok. sessiz sedasız bir oruç tutuluyor. inancını showa, baskıya dönüştürenlere örnek olsun.
güncel Önemli Başlıklar