1. 1.
  bugünlerde görülen ilginç olaydır. muharrem orucunu tutan aleviler üzerinden hiç saldırı haberi, çevredeki insana rahatsızlık verme biz oruç tutuyoruz sen yemek yiyorsun yanımızda diye ağlama üzerine bir şey duyamadık henüz.

  neden böyle yapıyorlar çözemedim oruç tutan insanların çevreye rahatsızlık vermesi kendi dışındaki tüm insanların da oruç tutmasını beklemesi gerekmez miydi ? e herkes normal yine işinde gücünde ama oruç tutan insanlar var. anlamak gerçekten güç.
  20 -6 ... keyf kahyasi
 2. 2.
  ekranlarda " hocam kulağıma su kaçtı orucum bozuldu mu" diyen kimse, marketler kasalarında izdiham, ben oruç tutuyorum showları yok. sessiz sedasız bir oruç tutuluyor. inancını showa, baskıya dönüştürenlere örnek olsun.
  18 -2 ... nadia nadia
 3. 3.
  ibadetlerinin sadece kendilerini ilgilendirdiğini bildikleri için olmasın?

  Aleviler diyerek ayrımcılık yapmak yakışmaz ancak bilinçli bir şekilde ibadetlerini yerine getirmeleri saygı duyulacak bir davranış.
  9 -1 ... eon blue apocalypse
 4. 4.
  Sünnet ya da nafile ibadetler farz değildir. Farz olmayan bir ibadeti aynı dini paylaştığınız bir insana zorunludur diye öneremezsiniz.
  Aleviler tutmuş oldukları orucun farz olduğunu kur an dan ispat edebilseler ortalığı ayağa kaldırırlardı.

  Buradan alevi kökenli olduğu halde dinsiz kefere olup sunnilere bel altı vurmaya çalışanlara kemik çıkmaz.

  Ulan ergenler, gidip babanıza, ananıza sorun bakalım, bundan 20 yıl önceki toplumda " biz aleviyiz" diyebiliyorlar mıydı?

  Yani, Türkiye nin çok az bir miktarı alevi ve bu oranın da çok azı oruç tutuyor. Ne desin şimdi bu oruç tutanlar? Oruç tutulması farz olmayıp faziletli olan bir ayda bu ibadeti yerine getiriyorlar. Allah onlara önce farz ibadetleri yerine getirmeyi nasip etsin.
  5 -17 ... malazgirt40
 5. 5.
  Förz öbödötö döğöl diyen kodumun şovmenleri bi siktirsin gitsin. ibadetin temelinde gösteriş yoktur ve kimseye oruç tutmuyor diye zulmedilmez. Siz başlı başına yanlışsınız zaten. Önce bi kendinizi düzeltin.
  11 -2 ... aslolan fenerbahce dir
 6. 6.
  Kimi dalyaprağın bilgisizce " yırtık dondan çıkar gibi" ortaya çıktığı meseledir. Damına beton doktuğumun dingili! Bu yazımı şov anlıyorsan ramazan da tutulan orucu da şov anlaman senin için doğal. Pıtış bezi, sizin gibiler ideolojilerini anıra anıra anlatırken vatandaşın ibadetini yapması niye zorunuza gidiyor he ibne kırıkları sizi. Türk halkının tekrardan dinine dönmeye başlaması zorunuza gidiyor değil mi? Çakdığımın sperm artığı, yukardaki yazımın neresinden zorla oruç tutturmayı çıkardın?
  3 -7 ... malazgirt40
 7. 7.
  istesek verecekler sanki.
  -5 ... ayk73
 8. 8.
  inancı pamuk ipliğine bağlı olmayan kişi, inancını bir başkasına onaylatma arzusu duymaz. ibadetini, nümayişe gerek duymadan, içten ve derin yaşar.
  2 ... klimanjaro
 9. 9.
  Dahası çevrelerinden kimse onların oruç tuttuğunu, öğle yemeğine gitme teklifini niye geri çevirdiğini bile bilmez.
  Çünkü tek amacımız hz. Hüseyin efendimiz için yas tutmaktır. Gerisi hiç önemli değil.

  Edit: muharrem orucu gece yarısı başlar ve hava tam karanlık oluncaya kadar sürer, bu da akşam ezanından daha sonraya düşer. 5 saat oruç tutuyor denen insanlar sünnilerden daha çok saat oruç tutar yani. Oruç açılsa bile saf su içilmez. Tıka basa yemek yenmez ayıptır.
  6 -1 ... tomris hatun
 10. 10.
  Akp dönemine kadar hiç televizyonlarda yolda yada restaurantta yemek yedi, su içti diye dayak yedi haberlerini hiç görmezdik son zamanlarda ramazan oruçlarında cahil ve akp tarzı müslümanlar tozuttu. O zamanlarda da ramazan orucu herkesin gözünde daha önemliydi ve yiyip içenlere tuhaf bakılırdı ama dayak olaylarını hiç hatırlamıyorum. Alevi ve sünni diye ayırmamak lazım. Oruç, Allah için tutulur ve iradesine hakim olmayan insanın tuttuğu oruç mudur? Orası tartışılır.
  4 ... cok uzaklarda kalan mutluluk