1. 186.
  Hayirdir
  Ayrılıkçı sünniler de mi
  Ayrılmak istiyor
  Memleket ayrılikçi bilmem nelerden geçilmiyor
  -1 ... baba10
 2. 185.
  aleviyim. az evvel cuma'dan geldim. Alevilik mezhebini okumayan araştırmayan boş yorum yapmasın pls.
  -2 ... baseballsopasi
 3. 184.
  kılsalar her şey düzelecek mi dert mi yok sizde amk veletleri ?
  1 ... sonmilitan
 4. 183.
  Namaz kişisel bir ibadettir. Kişinin kendisini bağlar. Şüphesiz Balıkesirli Müslümandır.
  -1 ... balikesirli
 5. 182.
  Kılar kılmaz onların bileceği iş.
  ... alexdeberk
 6. 181.
  Farz edelim dunya uzerindeki hicbir alevi namaz kilmiyor. Sana giren ne? Dunyadaki namaz kilan nufusun ortalamasini sünniler yukseltiyor da musluman dunyasi bu yuzden mi bu kadar mutlu mesut? Ah siz ahkama ve muamelata tapıp ahlakı hice sayan yobazlar yok musunuz? Cocugunuzu 9-10 yasina geldiginde mahalledeki camiye kuran ogretmeye gonderir, namaz kilmasi icin baskı yapar ama kuranin bir insani yetistirmek icin vaaz ettigi hicbir mesaji o cocugun ornek alabilecegi sekilde hayatiniza yerlestirmezsiniz. Yalan sizde, ahlaksizligin alayi sizde, rusvet, torpil sizde, yetimi, fakiri doyurmaktan kacinma sizde, kuranin defalarca zikrettigi aklini kullnmama, ilme irfana önem vermeme sizde, kuranda nerdeyse her sayfada gecen infak-paylasim kültüründen it gibi korkmak sizde ama namaz kildiginiz icin din de peygamber de ahiret de cennet de sizde oyle mi? Siktrin gidin namazli niyazlı cahil kardeslerim!
  1 ... muhabbetdolu
 7. 180.
  Ne namaz kılicaz ulan biz? Bizler yobaz mıyız? Bizler çomar mıyız? Bizler Alinin çocuklarıyız. Arap sevicilere benzemez hiçbir şeyimiz. Beş yüz altı yüz yıldır bu yobaz zihniyetle savaştık hala daha savaşmaya devam ediyoruz. Ben küçücüktüm çocuktum anam bana ihvancı şeriatçı Sünni komşumuzu gösterip biz onlar gibi sabahtan akşama götümüzü domalmayız bizim namazımızı Ali kılmış orucumuzu Ali tutmuştur demişti. Yezidin muaviyenin yolunda olanlar Ali efendimizi ve onun soyuna yaptıklarının günah affı için namaz kılıyor şimdi. He en inançlı sizsiniz inandık tamam. Burada namaz kılıyoruz oruç tutuyoruz aleviyiz diyenler siz ihvancı şeriatçı arap sever sünni tohumlarını kafalamak için yalan söylüyor. insanlarımızı böyle yalanlar söylemek zorunda bırakacak kadar görgüsüz barbarsınız. Bizim namazımızı sorgulamak mıdır sizin haddinize dürzüler? Ne çabuk unuttunuz Şahkulu isyanımızda aldığımız kırk bin Sünni Türk kafasını? Ne çabuk unuttunuz Celali isyanlarında karılarınıza tecavüz edilip evlerinizin yakıldığını? Ne çabuk unuttunuz Babai isyanıyla bizim Sünni Arap yuvası Selçukluyu yıktığımızı? Korkudan titremeden adımızı o pis ihvancı şeriatçı ağzınıza almayın. Bir kez daha düşünün. Çünkü biz kılıçlarımızı sakladığımız yerleri unutmadık hep aklımızda. Sünni yobazların borusu ötmüyor bu ülkede bunu anlayın bir hele. Bizim zamanımız yaklaşıyor. Dokuz milyon yeni seçmenle CHP iktidara geldiğinde o sesiniz iyice kısılacak şimdiden alıştırmaya bakın kendinizi. Yoksa işiniz zor. Yüzyıllarca kendimizi sakladık bu Sünni yobaz kafalardan Osmanlı bitene kadar yaptığımız haklı isyanlarımız başarılı olmadı diye. Hala aynı kafa değişmiyorlar da aga. Boşuna CHP'yi ele geçirmedik biz böylelerini temizlemek için geçirdik.
  5 -2 ... kureysan kirmizisi
 8. 179.
  bir alevi olarak söylüyorum ki siz birçok sünniden daha çok dine bağlıyım.yazılarınız onu gösteriyor.ben kuranımı da okuyorum orucumu da tutuyorum.başkasının parasını vs helali olmadan yemiyorum.milletin namusuna dil uzatmıyorum,alkol sigara gibi kendim hariç millete de zarar verecek alışkanlığım yok.fakat sizin açtığınız başlıklara bakılırsa birbirinizi sikeceksiniz.gidin millete laf etmeden önce kendi müslümanlığınızı sorgulayın.
  büyüklerimizden gördüğünüz iki saçma salak bilgiyle bir daha millete bok atmayın.komik görünüyorsunuz.
  5 -3 ... tuhafbirinsan
 9. 178.
  Valla bir dönem bizim atalarımızda namaz kılmazdı. Ne yani sürekli göçebe halinde olan kişinin namaz kılabileceğini'mi sanıyorsun! Namazın Türkler arasında yayılmaya başladığı zaman osmanlı'nın son dönemleriydi. Alevilere alevi dememiz son 100 yıldır arkadaşlar. Ne yani bu adamlar 100 yıl öncesinde müslüman olarak görülmesine karşın son 100 yıldamı kafir oldular!
  -3 ... erbilgekargahan
 10. 177.
  Öncelikle belirtmek gerekirse namaz ayrımsız tüm müslümanlara farzdır. Bu allahın emri, sünnilerin değil. ister bu emre riayet etsinler isterse pek çok sünninin de yaptığı gibi riayet etmesinler. Neticede her ikisi de eşit sorumlulukta. Aleviye farz olan sünniye de farz. "Bak görüyor musun, aleviler de kılmıyor canım zaten" deyip kurnazlık yapacağına örnek ol da sünni olarak önce sen kıl o zaman çok sevgili ve pek değerli canım kardeşim benim. Aziz müslüman. Pek Muhterem mümin. Tencere dibin kara, ee ama seninki benden kara olmasın o zaman. üzüm üzüme baka baka kararmasın. Öyle sadece kendine müslümanlık yok.

  Şeriat tarikat hakikat marifet diye bildirilen makamlar namazı sakıt (düşürmek) etmez. Hz. Muhammed (s.a.s.) peygamberlik makamında, şayet düşseydi, ondan düşerdi. Halbuki son anına kadar namazını terketmedi. Yine hz ali (r.a.) efendimiz hepimizce malum camide şehit edildi. Yani velayet makamlarının zirvesinde olduğu halde yine namazı terketmedi. Pir hünkâr hacı bektaşi veli (r.a.) de namazı hiç terketmedi. Namaza davet edildiğinde "Bizim namazımız kılındı" dediği vakidir. Evet doğru. Kerameti izhar (açık) etmemek adına, yani "ben namazımı kabede kıldım" dememek ve bununla övünmemek adına konuyu ustaca gizlemiştir. Evet pir makamında olan bir veli dahi namazı kılar. Hatta tayyi zaman tayyi mekan etse ve bir anda kabeye gidip namazını kılıp gelse dahi.

  Teberra düşüncesinin aslı astarı yoktur. Beş vakit cemaatle namaz emevilerin yada muaviye nin uygulaması değil. Bu bizzat hz peygamberin sünnetidir ki o dönem müslümanları ehli sünnet yada diğer farklı kollara da henüz ayrılmamıştır. Yani sünnilere mahsus ve ait bir özellik değil 5 vakit namaz ve cemaat yada camide namaz. islamın ilk geldiği günden beri uygulanan sünneti seniyye (kuvvetli delilli ispatlı terk edilmemesi lazım gelen) dir.

  imam hz ali (r.a.) efendimizin camide şehit edilmesi, camiye gelmeye yada camide namaz kılmaya mani değildir. Bence burada gereksizce epey duygusal davranılıyor. Yok. Hayır. Bilinmelidir ki böyle bir şeyi duysa bilse görse (ki bence haberi de var), Hz ali asla buna razı gelmezdi. Ayrıca dinen sırf bu sebeple ne namaz ne cami terkedilmez.

  Hz peygamberin yada hz alinin veya hünkâr hacı bektaşi velinin kıldığı namaz, ister alevi ister sünni, başka hiçbir kulun namazının yerine geçmez. Herkesin namazı kendine. Öyle bir kurnazlık yok.

  Kuranda anlatılan namazla kılınan namazın farklı olduğu, alevilerin kuranda anlatılan namazı kıldığı düşüncesi: namaz 1400 yıldır aynı kardeşler. Hiç değişmedi. Değişen sadece biziz. Evet doğrudur, bugün hiç kimse imam hz ali efendimiz hz leri gibi namaz kılmıyor, kılamaz da zaten istese de. Kapı açık olduğu halde Öyle bir şansı yok. Öyle bir müslüman da yok zaten bugün. Amma velakin bu namazın şeklini şemailini mevcut ritüelini kendi kafamıza göre değiştirebileceğimiz anlamını da çıkartmaz orta yere. Vakit adet rekat şekil kıraat kıyam rüku secde, farz vacip sünnet yani kısaca herşey belli, herşey net namazla ilgili. Sonradan bir takım adet gelenek göreneklerle hz peygamberin kıldığı ve kıldırdığı biçimden farklı olarak ne ilave edilip çıkartıldıysa ve bunun adına her ne derseniz deyin allahın emrettiği 5 vakit yada cuma namazı değildir o. Çünkü ne şartları uyuyor ne zamanı nede şekli. Ha belki nafile yerine geçer. Şayet tabi başlı başına zaten kıraat niyaz dua zikir ve ibadet olan namazın içine farklı şekiller ve biçimler eklenmediyse.

  Namaz kılmakla övünenlerin ahlaken sorunlu davranışları olması: bu da namaz kılmaya engel ve bahane değil. Hem namaz kılınacak hemde ahlaken islama uygun bir ahlakta olunacak. Birisi diğerinin yerine geçmez. Birinin eksikliği diğerine engel teşkil etmez. Her ikisi de müşterek yada münferiden kulun sorumluluğunda ve uhdesinde.

  https://www.fikriyat.com/...nde-namaz-feraizden-midir

  Cem ayini yada semah olsa olsa bir zikir törenidir. Şayet adabı erkânına uygunsa. Evet, doğru, kuran zikri emreder. Fakat o dahi namaz yerine geçmez ve namazı sakıt etmez. Zira islama göre Hiçbir dua ve zikir, namazın yerine kaim değildir. Namazın yerini tutmadığı gibi namaz farizasına mani de olmaz. Olamaz. Olmamalı.

  Bu yukarıda saydıklarımın haricinde görünen bir gerçek daha var ki o da şu: sözde sünniyim diyenler de namaz kılmıyor maalesef. Hatta oran eşit veya daha fazla. Beyler, namaz sadece alevilerin yada sünnilerin değil hepimizin üzerine farz. Burada kimseyi sorgulamıyor yada yargılamıyoruz. Ne haddimize..! O kimsenin haddine de değil. Ama Namaz bir davettir. Bunu söylemekse boynumuzun borcu. Allahını seven müslüman zaten davete icabet eder. Ha "ben kalbimi domestosla yıkadım benim kalbim tertemiz" diyorsa doğrudur yıkamıştır* temizdir* kendi bilir (ben de yıkıyorum ama temizlenmiyor ne hikmetse, formülünü öğretiversin) biz ona karışamayız. Din nasihattir mucibince sadece doğru bildiğimizi söyler geçeriz..
  3 -1 ... gazeloglu