1. 1.
  müslümanlığın sadece namaz kılmaktan ibaret olmadığı için yapılabilecek eylem.

  hött: aga anlatım bozukluğuna, düşük cümle yapısına bak ya.
  36 -54 ... uzaydangelenkozmikisin
 2. 2.
  (bkz: provokatif başlık açma rehberi)
  (bkz: aferin cok doğru mu düsünmüssün len)
  alevilerin yaşam tarzını yıllarca araştırmış bir insandan çıkan bir cümle gibi durmayan durum.
  20 -9 ... vanti lator
 3. 3.
  alevilerin namaz kılmaması diye bir durum yoktur, tüm sünnî kardeşlerimizin hepsinin oruç tutmaması gibi bir durumdur *, yani seçime bağlıdır.

  ancak ben müslümanım hatta hacıyım diyen sabah akşam namaz kılan, üstelik bunu özellikle göstermelik yapan, onun bunun arkasından konuşan, karısına kızına göz koyan, haram malı afiyetle yiyen, can yakan * müslümanlıkdan(!) inanın daha masum bir şeydir.
  20 -6 ... buyuyunce moderator olucam
 4. 4.
  karşılığında sünnilerin de yüzde yüzünün kılmadığı söylenebilecek durum. lakin arada fark var, sünniler kılmasalar dahi namaz kılmanın gerekliliğine sünni kaynaklardaki şekliyle kılınması gerektiğine inanır, alevilerin durumu farklı. zaten mezhep aralarındaki farklar kuran'ı yorumlamaktan doğuyor, herkes de kuran'ı yorumlayacağı bir kaynağa inanıyor. bir aleviye de sünni alimlerin namazı tarif edişini ya da refere ettikleri hadisleri gösteremezsiniz, adamlar onlara inanmıyor, onların inandığı peygamber profili farklı, islam'ı algılayışı farklı, inandıkları kaynaklar farklı, ortak kaynak kuran-ı kerim.

  bilindiği gibi kuran'da namaz hakkında detay yok. ne rekat sayısı var, ne rekat tanımı var, ne okunacak dualar var, beş vakit kelimesi dahi yok ve bu tefsirlerde ve sünnet ışığında çıkarılıyor, vs. zaten okunan duaların çoğu da kuran ayeti değil. işte farklar buradan kaynaklanıyor. sünnilerin hadislerinekutubu sitte ve alimlerin ictihadlarına göre namazı kılacağı biliniyor. alevilerin kaynakları ise farklı, şiilerin hadis kaynakları farklı olduğu gibi. aleviler "cami" kavramını ömer ile gelen bir olgu olarak görüyor mesela, namaza da daha tasavvufi yaklaşıyorlar, namazı "allah'ı anma, niyaz, cem" olarak tanımlıyorlar, kendi kaynakları kuran'da detaylı olmayan namazı öyle anlatıyor. tabi hepsi öyle düşünmüyor, sünnilerdeki gibi daha radikalleri de var, kullandıkları dini terimler farklı olabiliyor, vs.

  yeri gelmişken şunu da yazayım, alevilerin sevgili devletimiz tarafından kabul edilmeyen cem dedikleri bir hadise var mesela, cem evi falan. onlara ibadet evi statüsü getirilse ya, türban özgürlükse bu da özgürlük işte. ama olmaz tabi, onlar laik ülke olsak da resmi olan mezhebimizden farklı düşünüyor, tıkaka.
  26 -7 ... bomlet
 5. 5.
  Bir kısım alevinin , alevilik inancı gereği namazı reddetmesiyle oluşan durumdur. Gelin görünki , namazını kılmaya gayret ve özen gösteren aleviler de mevcuttur. Alevi olmayanları ikilemde bırakan durum. Hangi aleviliğe inanacağız ? Alevilik islam dışı bir unsurdur diyen alevi dedelerinikine mi yoksa Alevilik islam içinde bir fraksiyondur diyen kesime mi ? Alevi kardeşlerimizin bu duruma açıklık getirmelerini bekliyoruz.
  5 -6 ... lebejola
 6. 6.
  alevi olmayan birinin asla bilemeyeceği durum.

  bu zihniyete sorarım: içlerinde mi büyüdün? o kültürle mi yetiştin? kaynağı kıçın olan ahkamları kesmeden iyi düşün, doğru karar ver. öteki dünyada iftiranın bedeli çok ağır.
  17 -7 ... crysania
 7. 7.
  din allah ile kul arasında olduğu için, bizi ırgalamayacak tespittir.
  12 -1 ... yuzyillardir akan cesme
 8. 8.
  alevilere çamur atmanın bedava oldugu bu ülkede, yasamıs olan bir insanın actıgı gereksiz konudur.
  baslıgı acan arkadasa sesleniyorum;
  ey alevi düşmanı!
  bu actıgın baslıgın konusunu kimden ogrendin de ahkam kesiyorsun, burda kimsenin duyguları ile oynamaya ve prim arttırmaya hakkın yok.bunu boyle bil.
  10 -7 ... sumatra
 9. 9.
  vaktin birinde adamın biri, zamanın üstadlarından birinin yanına gelmiş ve sormuş:

  - üstadım, ben namaz kılmıyorum. arkadaşlarım ise bana; ''namaz kılmadığın için kafirsin'' diyorlar. ben namaz kılmadığım için kafir mi oluyorum şimdi?

  üstad manidar cevap verir:

  - namaz kılmayan kafir olmaz ancak kafirler namaz kılmıyor!

  sünnilerden de alevilerden de şiilerden de namaz kılmayanlar var. onlar kafir olmuyorlar ancak ''namaz'' hafife alınacak, ''islam namazdan ibaret mi'' geyikleriyle önemi geçiştirilebilecek bir ibadet de değil. namaz inanmayan ile inananı birbirinden ayıran en önemli hareket. zira, diğer ibadetlerin belli zamanları ve de yükümlü olmak için koşulları varken(misal; oruç tutmak için hasta olmamamk, zekat vermek için zengin olmak, vs.) namazda böyle bir durum yok. bir müslüman boyundan aşağısı felç dahi olsa namaz kılmakla(gözleriyle, olmadı kalbiyle) mükellef.

  namazı reddetmekten ise bahsetmeyeceğim bile. bunu sünni, şii veya alevi hangisi yaparsa yapsın müslüman değildir. bu kimsenin allah ile arasına girmek de değildir. bu islamın kaidesidir. islamın akidelerini kabul etmeyenin de islamdan çıkmış olması kadar doğal bir şey yok sanırım.
  13 -5 ... 2 ile bolunmeyen tek sayilar
 10. 10.
  şimdilik sorun yaratmayan durum.

  kısa bir süre sonra meydanlarda kırbaçlanan aleviler göreceğiz belki de... kimbilir?

  edit: tabi henüz kafamız kesilmemiş ise!
  8 -16 ... oyuna devam