bugün

dışarıya kız vermeme değil de tercih sırasında alevilerin öncelikli olması durumudur. dışarıya kız vermeyecek kadar koyu alevi pek kalmadı artık. onlar için önemli olan evlatlarının mutlu olmasıdır.

peşin edit: "sözlükteki alevilere de bak hele al sana eksi oyu" diyecek teenage yazarlar. alevi değilim. dün öldürülen pkklılar için elebaşları öldürülsün maşalar değil dediğim için 2 dakkada pkk sempatizanı yaptınız da o yüzden açıklama gereği hissettim.
verilmeyen kızın arkdaşı kız vkak

vkak: hatice teyze merve gelse de ip atlasak. ben fatma bi de merve olcak.

kızın anası :yok o. ders çalışıyo... *
muhtemelen, yüzyıllarca sünnilerin alevilerden kız almak istememesi+sünnilerin alevilere kız vermek istememesiyle harmanlanmış bir davranıştır. karşılıklı başlamış ve bitmiş bir düşüncedir gibi geliyor bana. ama artık kalmamıştır herhalde böyle şeyler.
sünnilerin de genelde alevilerden gelin / damat almamak istememesiyle karşılık bulan, lakin git gide popülerliğini yitiren yanlış bir hareket olmakla beraber, günümüz şehir hayatındaki alevilerin artık yavaş yavaş atmakta oldukları bir adettir..
sünniler alevilerden kız alabilir fakat vermezler.sünni fıkıhçılar alevileri gayrimüslim statüsüne koyduğu için sünni bir kızın alevi bir erkekle evlenmesi haramdır.oysa alevilerin sünnilere kız vermemesi olayı dini değil kültürel sebeplere dayanır.başlıktan anlaşılacağı üzere aleviler sadece sünnilere değil ''dışarıya'' kız vermemektedirler.bunu daha çok aleviliğin kapalı toplum yapısına bağlamak lazımdır.
sıradaki şarkıyı dışarıya kız vermeyen tüm insanlara armağan ediyorum!

barış manço - zordur almak bizden kızı **
(bkz: kızların hala veriliyor olması)
(bkz: merak etme anne ben hepsine verdim)
biz içeride miyiz dışarıda mıyız sorusunu akla getiren söz. alevilerin dünyada kendilerine özel bir içerileri mi var.

(bkz: bütün insanlar içeridedir)
alevi kızın size aşık olmasıyla asıl problemin basşalamasına sebep olan durum.
yıllardır bu ülkede yaşananlardan korkmuş oldukları ve kendilerince haklı olduğunu gösteren durum.

çoğu kez vermemekte haklı oldukları gerçeği ise ayrı konu olsa gerek.
dışarıya kız verip vermeme hadisesi, aleviler gibi toplumun belli bir kesimine özgü olmayıp,sünniler,lazlar,kürtler gibi tüm kesimlerin, beyinsel olarak gelişememiş ailelerinin yürürlüğünde bulunan bir sistemdir.çoğu genç bu durumun dışında görüş belirtme hakkına sahip olmadığını bildiği için kabullenip mutlu olmaya çalışmıştır.mutsuz olanlar sadece bu insan(!)ların sakat doğan çocuklarıdır.bunun tek sorumlusu ve suçlusu da devlettir.
yakın zamanda bile insanların başına gelen hadisedir,aslında varacak olaranda alacak olanda gayet isteklidir fakat koyu şekilde alevilik düşüncesine sahip olan gaddar zihniyet hala garip bir biçimde ayrımcı ve tutucu kimliğini saklamaktadır.
* *.
alevi faşizminin en önemli göstergesi olan durumdur. saçma ve bir dolu ritüelleri ile çağdışılıktır.
dur ibne hemen eksileme, oku bi önce idrak et.
efendim,
toplumumuzun "aydın insanları" olarak bilinen alevilerin en karanlıkta kalmış yönüdür bu durum.
metropollerde pek gözlenmemekle birlikte, anadolu'da hala devam etmekte olan durumdur. zira radikal aleviler sünnileri kerbela olayına atfen "yezidi" olarak tanımlarlar ve bir yezidi'ye varan kızın ailesini de toplumlarından dışlarlar, meğer yezidi dönüp alevi olmaya...
eğer "yezidi" sevdiceği uğruna ikrar verip alevi olmayı kabul eyler ise sorun kalmaz, "yok ben ikrar vermem alevi olmam" diyorsa kızı kaçırmaktan başkaca çare yoktur.
insanları çok zor durumda bırakır.

yıllanmış beraberliğinize, birbirinizi çok sevmenize, evlenmenize kendi aranızda maddi-manevi hiçbir engel bulunmamasına rağmen, aileniz bir türlü izin vermez bu evliliğe. ne yapacağınızı şaşırırsınız. inat eder 4 yıl beklersiniz!arkadaşlarınızın çocuklarını severken hep aynı soruya maruz kalırsınız: "sizin düğün ne zaman?" cevap veremez, sinirlenirsiniz. artık beraberliğiniz bir noktaya varsın diye, son çareleri düşünmeye başlarsınız. sizi yetiştirenlerin rızası olmadan evlenmek gururunuza dokunmasa kaçmak istersiniz ama annenizin, babanızın emeklerinden sonra onları üzmek istemezsiniz. sonra sevdiğiniz üzülür, siz kahrolursunuz!

o kadar zor ki bu! allah kimsenin başına vermesin...
**
allah in emri peygamberin kavliyle dışarıya vermediğiniz kızınızı içeri girip biz almaya karar verdik.
her gün aleviler hakkında yeni, saçma sapan iddialar ortaya atan insanları görüp; çocuklarının bunlarla uğraşmasını, üzülmesini istemediklerindendir. bu ülkede aleviler her zaman bastırılmaya çalışılmıştır. mum söndü gibi akıl almaz iftiralara maruz kalmışlar, canlı canlı yakılmışlardır. aleviler kızlarının evlenmesini onaylasalarda çoğu sunni aile bu evliliğe karşı çıkamaktadır. tek taraflı bir durum değildir kısaca.
beni ben oldugum için yargılamayıp,sadece sünni bir ailenin cocugu oldugum için mutlulugumdan eden durum. aynı sey onlarında basına gelebilir yıkın bu kafaları artık. bırakın bu önyargıları insanları inançlarıyla değil kişilikleriyle yargılayın. alevi yada sünni diye değil. iyi insan -kötü insan olarak değerlendirin.
Beni bilimle anla iki gözüm , felsefeyle anla
Ve tarihle yargıla
karşılıklı bir durumdur. en azından eskiden daha katıymış bu işler. ama etrafımda onlarcası var alevi kız almış, kız vermiş. bu toplum aşar bu işleri ya devir değişiyor. cahil olduğu kadar yobaz olan alevi dedeleri ile alim olduğu kadar yobaz olan şeyhlerin, hocaların hükmü kalktı artık, gençler iplemiyor onları, iplemesinler de bir bok değiller zaten.

ama halen daha sıkı yobaz alevilerde yok değil, öyle sanıldığı gibi 72 millet bizim nazarımızda bir olayı yok bazılarında, adam sünni lafını dahi duymak istemiyor e buna bağlı olarak kendisini adam yerine koymuyorlar haklı olarak. ama dediğim gibi eskiye nazaran azaldı bu işler. zaten kimin dinle diyanetle alakası var ki şu zamanda kaldı ki alevi sünni diye ayıracan.
Alevileri tanimayan insan dusuncesidir. Toplumda mezhep farkliligindan dogan sorunlar oldugu icin aleviler de genelde alevi insanlarla evlenmek ister. Alevi insaninda normal bir insan oldugunu bilen insan bunu yapmaz. Alevi de bunu yapmayacagini bildigi bir insana kizini verebilir.
uydurmadır.

4 ay önce bir arkadaşım Alevi bir kızla evlendi aileler ve kendileri gayet mutlu inşallah 2-3 ay sonrada başka bir alevi kız arkadaşım sünni bir erkekle sözlenecek.
kızı kollama çabasıdır, günümüzde pek kalmayan şeyler.
o insanlar sırf alevi oldukları için ne çileler çekti/çekiyorlar böyle bir korunma mekanizması geliştirmiş olmaları çok normal. yalnız akraba evliliklerinin çoğunlukta olması nedeniyle sakıncalı olabilir. bir arkadaşım anlatmıştı akrabalık ilişkilerini beynim hoşafa dönmüştü resmen.