bugün

Alevi olarak "sikimde değil" yeter artık tüm gece böyle iğrenç yazılar yazdınız. Orospu çocukları sizi.
türkiyenin araplığının zuhur ettiği bir nokta.

türklük azınlıktı, örselendi, yok edildi...
Yanlıştır. iyi insanlar. Kızları güzel sevişir.
alevileri çekememek.
insanlığın önüne başka kıstaslar koyunların durumu.

Erkekleri de iyi..
saçmalıktır. insanlardan nefret edilebilir ama kötü oldukları için olursa. yapmayın, nefret etmeyin. herkesin bu dünyada insan gibi yaşamaya hakkı var, ben bir Yunus emre değilim fakat gerçekten artık birbirimize tahammülümüz olsun ya.
faşizimdir. ne etti acaba bu insanlar size. kimin tavuğuna kışt dedi de boyle cumleler kuruyorsunuz.
işte bunlar hep tayyip'in başının altından çıkıyor dedirtirtirtirtitretir.
alevi değilim yine de alevilere kurban olun siz. ne isterseni şu insanlardan. sizler bizler çok mu müslümanızda insanların inançlarına saldırıyorsunuz.
islam'dan nefret etmektir.
çok da sikimizde olmayan durumdur. zaten bunlar ya kürt teröristtir ya da akpli o yüzden siklemeye değmez. biz de sizi sevmiyoruz zaten her şey karşılıklı.
Toplumsal şuurun varlığını ve aktarımını kanıtlayan durum. Çok eskilere dayanıyor aslında bu ön yargı. Osmanlının safevi mücadelelerinde taraf değiştiren sınır Türkmen boylarına, yavuz sultan selim han'ın tahta çıkma arifesinde ki kızılbaş isyanlarına, Kanuni Sultan Süleyman han ile başlamış Anadolu isyanlarında ki rollerine, Bektaşilik öğretisiyle özdeşleşmiş yeniçeri kurumunun bozulması ve halka zulmet dönemlerine dayanır. tüm bu olaylar cereyan ederken Türklerin özellikle de alevi Türklerinin merkezi odaklardan uzaklaştırılması bir devlet politikasıdır. Kızılbaşların (safevi Alevileri) rafizi sayıldığı dönemler dahi olmuştur. Bunların tümü hanedan ve ali Osmanın selameti için yürütülmüş mecburi ideolojilerdir. Daha sonra ki dönemlerde milliyetçiliğin hız kazanmasıyla bir etnik unsur olarak Türkleşmiş Kürtler yani alevi Kürtleri gerçeği vardır. Toplum içerisinde ki sevimsiz söylemler ve önyargıların sebepleri toplumsal özellikle de Alevilik adına bunlardır. Ben bir alevinin (Kürt alevisi hariç) vatana, millete sövdüğünü görmedim. Tanıdığım aleviler nedense karakter olarak on numara insanlar oldu hep.( Kürtler hariç diyorum) adamların öğretileri Bi kere çok net, dolandırmıyor. Her biri insan olmak için geçerli kuralları baz alıyorlar önce. Bu yüzden belki de arızalı tanımadım içlerinde.

her şeyin ötesinde alevi Anadolu'nun has sahibidir. Anadolu Rumluğunu, araplığını kıran, Türk örfünü yerleştirenler içinde yer alır aleviler. Çepni, beğdili, Yüreğir boyları alevidir ve geçmiş yüzyıllarda bilerek yada bilmeyerek Türkleştirme misyonu üstlenmişlerdir.

not: alevi değilim. Uzun zaman aleviliğe hor bakmış biriydim. osman karatay'ın türklerin kökeni ve Ali
Tayyar Önder'in Türkiye'nin etnik yapısı kitapları bu konuda okumaya değer.
Nefret kelimesini hala telafuz edebilmek.
insanların rengi farklı diye nefret ettiniz katliam yaptınız.
Irkı farklı diye nefret ettiniz katliam yaptınız.
Dini farklı diye nefret ettiniz katliam yaptınız.
Şimdi iş mezhep farklıları aynı din altındaki farklılıklara mı geldi.
Bu nefretinizin temelinde yatan şey ne ? doymak bilmeyen nefsiniz mi yoksa kararan kalbiniz mi ?
inanin aleviler sizi hic sevmiyor.su an cogunlugu;londra,Paris,munih,viyana gibi yerlerde yasiyor.siz burda girdapta bogulun.
Mezhebi yüzünden insanı yargılamak aÇık aÇık şeref denen şeye sahip olmamakla alakalıdır. Bir insanın bu düşünceye sahip olabilmesi iÇin epey kalın kafalı olması gerek.
nefret eden kitle malum. dinci-şeriatçı kesim. yani bunlar alevilerden nefret etmese zaten şaşarım. geçtim alevileri bu şeriatçı godoşlar kendileri dışında olan her şeyden nefret ediyorlar öyle püsküllü orospu çocuklarıdır bunlar.
zaten içerisinde nefret duyguları besleyen kişilerin alevileri sevmesi beklenemezdi.çünkü onca zulme rağmen aleviler nefret etmezler insanlardan.* alevilik öğretilerinde nefret bulunmaz. sevdikleri kişilere can derler çünkü canı ederler onları. o yüzden siz nefret ediniz dünya dönmekte ve bu nefretiniz pek önem arz etmemekte.
Nefret eden kesim dinci kesimdir. Dindar/şeriatçı ayrı, dinci ayrı.
var öyle tipler. yeni tanıştığı insanın hemen memleketini soran, ordan ırkın, dinini ,meshebini, öğrenmeye çalışan. Hayata böyle

bakan insanlar heryerde... aleviden nefret eden kürtten nefret eden ermeniden nefret eden türkten nefret eden..ulan ne yobaz ne

sığ kafalı insanlarsınız.
nefret etmem lakin sünnilerden kız alırız ama kız vermeyiz düşünceleri inanılmaz irrite eder beni.
Öncelikle humanist değilim.
çevremde çok alevi var , o kadar alevilerle iç içe aşadım ki, kafalarını çok iyi algılıyorum.
Önceden çok silik karakterlerdiler ama artık onlarda çekinmeden ben aleviyim diyorlar ki bu onların en doğal hakkı.
Alevilik memleket gibi birşey değil ki insanları iyi yada kötü diyelim.

pis olma konusuna gelince, çevrelerini her zaman temiz tutar bu insanlar evleride temizdir. ama beden olarak bilemem. hiç bir aleviyi çıplak görmedi çünkü.

ama kendini alevi diye tanımlayıp alevilikle alakası olmuyanlar onlardan nefret etmenizi sağlamış olabilir. Çünkü gerçek aleviler göçmen yaşarlardı bi zaman. ve acaip ilginç töreleri vardı. namaz kılanları vardı, hatta sakal sünnetini yerine getirenler bile.
Aslen sivas'lıyım köyüm alevi- Sünni köyü kendim Sünniyim.
Annem madımak olaylarının her yıl dönümünde canımızdan can aldılar diyerek.
madımakta caniliğe maruz kalmış insanların ruhuna yasin okur.
çünkü mezhep farkından başka hiç farkımız yok. Etle Tırnağız biz!!
bu mezhep farkını kaşıyarak bir yara haline getirmek isteyenler.
kırsalda başarılı olmaz. hem alevisi hemde sünnisi çok affedersiniz adamın amına koyarlar.
nasıl koymasınlar. bu insanlar yüzyıllardan beri birbirlerinin acısına kederine ortak olmuş.
cenazelerine omuz vermiş düğününde halay çekmiş.
hasta adam diye tabir edilen bir milleti omuz omuza verip iyileştirmiş.
etle tırnak olan bu insanlar şer odaklı kişilere verecekleri cevap birliktelik olacaktır.

bu farklılık şehirde yara haline getirilebilir.
Sol ve siyasal islamcı benlik yoksulu kardeş katili grupların kitleleri kutsalları üzerinden kışkırtır.
kardeşi kardeşe kırdırır. ki bunda da başarılı olmuşlardır.
Vahhabi zihniyetini taşıyan sünni haçlı zihniyetini taşıyan alevi yaratmayı başarmışlardır.

inanıyoruz ve temenni ediyoruz ki.
Türkü bu toprakların mülk sahibi yapan bu insanların arasına
ortak noktaları türk düşmanlığı olan bu şer odaklı kişiler giremeyecektir.

Aleviyi sevmeyen Sünniyi'de
Sünniyi sevmeyen alevi'de
sevmez.
aleviler çok candan ve iyi niyetli insanlardır. o insanları kıskanmayın.
güncel Önemli Başlıklar