bugün

aslında o kardeştir bu kardeştir deyip ayrımcılık yapmaya lüzum yok misak-ı milli sınırları içersinde yaşayan bütün halklar kardeştir. kardeşlikten yana rahatsızlığı olanları zaten türk halkı kendi içinde yok etme gücü ve kudretine sahiptir.
terör sorunundan sonra biraz huzur görmek isteyen insanların arasına nifak tohumları ekip asırlardır bir arada yaşayan savaşlara beraber giden insanların arasını açmaya çalışanların götüne eşekler koysun.
dış güçler tarafından zaman zaman bitirilmeye çalışılan kardeşliktir. ama bu kardeşlik asla bitirilemez.
rüyanız bitti, uyanın da gerçek hayata dönün artık demek istediğim durum.
doğrudur. yalnız bazı doğrular defalarca söylendikçe suyu çıkıyor ve samimiyeti kaçıyor. yani bu yarayı açıp tekrardan bakmak gibi oluyor. bunları tartışmadığınız zaman aştınız demektir bu işleri. bakın sonradan müslüman olduğum için biraz daha objektif bakabiliyorum bu konulara. hem teoloji eğitim aldığım bir alan olduğu için süreci tarihsel olarak da iyi biliyorum. birincisi anadolu aleviliğinin çıkış noktası ali ile muaviyenin kavgası değildir. bu konuda aleviler kendilerini kandırmasınlar. çıkıp da ''biz muaviyeye karşı alinin yanındaydık rererörrörö!'' ayağı yapmasınlar sünnilere. aksini söyleyen varrsa, bunu iddia eden olursa öyle olmadığını ispatlarım. bugün alevilik dediğiniz şey ile ali'nin hiç alakası yok. çünkü alevilerin kafalarında betimlediği gibi bir ali hiç olmadı. onların kavgası sistemle. zaten sistemle olan kavgaları yüzünden geçmişte iranlıların yaptığı gibi alici olup çıktılar. nitekim samimi bir aliciliğin olmadığını şu anda gözlemleyebiliyoruz. nitekim reha çamuroğlu'da ismail adlı kitabında anadoluya şah ismail zamanında monte ettirilen alicilik kisvesini güzel özetlemiş, zaten o yüzde bir ara kendisini ''düşkün'' ilan ettiler ya. ayrıca hangi hakka binaen kafasına göre adam aforoz ediyorlar o da meçhul. nitekim alevilik bunu doğu avrupa'dan almıştır islam'dan değil neyse bu konu çok ssu götürür.
bu topraklar için konuşacak olursa buradaki sünnilik ile alevilik bir suudi sünniliğine daha doğrusu sünnilikle alakası olmayan selefilikten bayağı uzak. nitekim iran şiiliği ile aleviliğin hiç benzememesi gibi. hatta arap şiiliği ile fars şiiliği bile birbirine hiç benzemez. mesela ömer'e arap şiiler sövmezler, ne hikmetse bizdeki alevilerden söven var. tabi bunda safevi şiiliğinin de etkisi var yani bu nefret kültürünün. (bkz: ali şeriati).

ha tabi çok uç beyinli adamlar hem alevilerin hem de sünnilerin içinde muhakkak vardır ama olaya alevi ya da sünni kimliği ile bakmayın. insan puşt bir yaratıktır. insan olmanın gereğidir bu. o yüzden aleviler sünnileri yezidle, sünniler de alevileri kafirlikle suçlamasın. ayrıca sünniler ''ali'yi sevmek alevilikse ben de aleviyim'' hiç demesin. bu şekilde alevilerin ekmeğine yağ sürmüş oluyorsunuz, ali ile alakası olmayanlara karşı hem de. çok samimiyetsiz bir laf bu. aleviler kim ki ali'yi tapulayacaklar. osman, ömer, ebu bekir, ali... bunlar islam'ın sembolleridirler ve kimsenin tekelinde değildirler, ayrıca islam muhammed'in üzerine kurulu bir din değilken ali üzerinden bir kimlik oluşturmanın akılla da izahı yok.
siz takılmayan bu alevilik sünnilik işlerine. zaten reelde kimsenin umrunda olmadığını iyi biliyorum ama herkes aleviliği ile sünniliğini bir tartsın öyle konuşsun.
bunu söyleyen kişiler genelde alevilerdir. sünnilerin yarısını aşan bir kısmıysa kendilerinin daha "eşit" olduğunu düşünüyor. (bkz: recep tayyip erdoğan)