bugün

4 yıl önce. zamanının über alevisi, ali balkız taraf gazetesine röportaj veriyor ve aleviliği bir din olarak görüp aleviler namaz kılmazlar diyebiliyor.

--spoiler--
Devlette dede kadrosu istiyor musunuz?

Biz, Federasyon olarak Diyanet'in kalkmasından yanayız. Biz sadece Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerinin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz. Bu ülkede cami ne kadar gerekliyse ve ne işlev görüyorsa, cemevi de gerekli ve benzer bir işlev görüyor. Ama devlet Alevi köylerine camiler yapıyor ve imamlar tayin ediyor. Özellikle Kenan Evrenin başlattığı bu politika hala sürüyor. Bakın... Aleviler namaz kılmaz. Aleviler cem yaparlar. Bunu da kendi ibadethanelerinde yaparlar. Camiye gidip cem yapmazlar.

Alevilerin camiye gittikleri haberleri çıkıyor gazetelerde. Bu haberler doğru değil mi?

Bazı Aleviler camiye gidiyor olabilir. Özünü kaybettikçe, asimile oldukça, Sünnileştikçe o çağrıya uyanlar olabilir. Tayin işi, ticari ilişki, kooperatiften kredi, gübre ihtiyacının giderilmesi anlamında 'rüşvet'tir bunlar. Aleviler'in bin yıllık tarihinde camide ibadet etme geleneği yok. Alevi cemevinde ibadet eder. Alevilerin camiye gitme alışkanlıkları kent olgusuyla başladı. Giderek hızlanıyor bu süreç.
--spoiler--

http://www.taraf.com.tr/n...ergenekon-mu-gizlendi.htm
Namazın türkçe karşılığında dua anlamı da vardır. Aleviler müslümanlığı arapça değilde kendi dilleri olan Türkçe de devam ettiren kişilerdir. Ayrıca Ali balkız ne derse desin gerçekten alevi olanlar bilirler ki alevilik din değil müslümanlığın yorumudur. Tıpkı Sahte hocaların verdiği sahte fetfalar gibi buda yanlış verilmiş bir konuşmadır. Alevilerin tamamına yorumlanmaması gereken bir durumdur.
(bkz: sanane lan yarram)
ne alakası var? asıl alevi, hz ali yandaşlarına denir. hz ali namaz kılmıyor muydu? hz muhammed; ben ilim şehriysem ali de kapısıdır demiyor muydu? ahir zamandaki aleviler anadolu aleviliği kültürü içindedir. işte böyle içki içen, sadece cem evlerini bilen aleviler, aleviliği kirletenlerdir. ben kendim aleviyim ve namaz kılıyorum. allah ıslah etsin diğerlerini derim.
bir ali balkız demecidir. ancak bütün aleviler için ve her şartta söylenebilecek bir söz değildir.

yukarıda edepsizadam gayet net ve akıcı bir özet geçmiş. meselenin özetinin özetidir. meseleler karşısında taraflı veya tarafsız olarak bu kaynakları inceleyebilirsiniz.

yine de alevilerin, emevi öğretisinin arkasında namaz kılmamasını tamamen doğru veya tamamen yanlış olarak tanımlamak da doğru değildir. bu konularda (özellikle hilafet) daha detaylı okuma yapmak isteyenlere caferi kaynakları da tavsiye ederiz.

ben, bir vesileyle cem evinde namaz kılmış birisi olarak, (aleviler cenazelerini cem yaparak mı kaldırıyor sanıyorsunuz) aleviler namaz kılmaz diyen ali balkız'a sormak isterdim. cem evinde yapılan cenaze namazı, nedir? ne zamandan beri yapılıyor veya artık yapılmıyor mu?

öteki taraftan, birilerinin arkasında namaz kılmamakla, namazın yerine cem'i ikame etmek arasında da çok fark vardır. Yüce Allah (c.c.) mukaddes kitabının bir çok yerinde namazı emretmiş, sevgili peygamberimiz de sahih hadislerle sabit olduğu üzere, bu konuya ehemmiyet vermiştir.

dolayısıyla; bir insan

- "aleviyim, namaz benim incancımda yok" diyebilir.
- "aleviyim, sünni imamın arkasında namaz kılmam" diyebilir.
- "aleviyim, her şartta namaz kılarım" diyebilir.

bunun muhakemesini yapmak şüphesiz Allah'a düşer ya da başka bir deyişle, kulu yargılamak sadece o'nun hakkıdır.
ama hz. Ali namaz kılardı diye cevap verilmesi gereken söylem.
aleviler hem namaz kılar hem cem ibadeti yaparlar. bilmeyen konuşmasın lütfen. aleviler sadece -ay benim namazım geldi bi kılıyım, - abdest alcam falan demezler. çünkü bu bağ allah ve kul arasındadır. diğer insanların namaz kılıp kılmadığını bilmesine lüzum yoktur.
nasıl sünniler her şeyi yapmıyorlarsa aleviler de öyledir.

nasıl sünnilerin bir kısmı ramazandan sonra içkiye koşuyorlarsa alevilerin de bir kısmı namaz kılmıyor.

türbanlı arkadaşım kendi tabiriyle; sadece 'üşenmediği zaman' namaz kılıyorsa ben de hiç kılmıyorum!

kime ne?

sanane?

giren çıkan ne bu kadar arkadaş anlamadım ki ben ya.
(bkz: madem alevilik bir din o zaman peygamberimiz kim)
Alevilerinde namaz kılması gereklidir. Cem ayrı şey namaz ayrı şey kılmazlarsa o onların Allah ile kendi sorunlarıdır. Cem kültürel bir aktivitedir , güzeldir farklılığımızdır. Ama ibadet değildir.
güncel Önemli Başlıklar