bugün

islam 50 mezhebe ayrıldı hepsi birbirini kötülüyor bu doğru değil diyor. Senin önünde kuran,hadis,sünnet var Allah ta beyin vermiş ama sizler inatla şeyhlerin,derneklerin vb. Kuruluşların izinden gidiyorsunuz.
Hepsi için bir tanım yapmak zor.evet diyip kabul eden de var, her dine yaklaşımımız eşit mesafede diyen de var, cevap vermeyen de var.
alakası yok.
insan olmayan softa(mcz.) sorusu.
Artık önüne gelen bilgili bilgisiz yorum yapabiliyor tabi.
(bkz: bize ne lan)
Hakikaten başkalarına zarar vermediği surece bizi neden ilgilendirsin başka insanların inanç,fikir ve yaşam biçimleri.
hayır hristiyanların ortodoks kolunun oryantal şeklindendirler.
insandır. O küçük, kıvrımlı, lop ete dönmüş beyninin süzgecinden geçir bunu.
Aleviler kesinlikle müslüman değildir. Sadece alevidir.

Bunu hala konuşuyor olmak bile utanç verici. Moron olsan bilirsin o derece.
sizin din olaylarınızdan çok sıkıldım,boğuyor artık beni. herkes aynı, o sünni bu alevi şu kürt,ayrıştırdınız insanları,din insanları bağnazlaştırmaktan başka hiç birşey yapmamış görüyorsunuz insanlar yok yere ölüyor.
allah'a ve peygamber efendimize inanan herkes müslümandır.
ne fark eder ki. sorusunu akıllara getirmiştir. dinlere inanan herkes aynı kefededir. amaçları tanrıya yalakalık yapmak. bitti.

tapma şekli farklı olsa ne yazar.
Yani sizin algınızda müslüman kafa uçurur bomba patlatır olduğundan öyle gibi gelmemesi normaldir. islama bağlıdırlar. farkları budur.
aleviler müslümandır. bunun aksini dillendiren ağır orospu çocuğudur nokta.
artık bir alevi olarak size cevap vermiyorum. sizin bir suçunuz yok. modların kulakları çınlasın.
Alevilik mezhep değil kültürdür.

Kimsenin inancı kimseyi bağlamaz.

Bizim yolumuz eline beline diline sahip olmaktan geçer.
bir kesimi hedef alan bir soru cümlesi.

şimdi uşaklar,

bu soru cümlesiyle beraber aslında alevi toplumu baskılanmaya, eziklenmeye ve baskı altında tutulmaya çalışılıyor. bu ve benzeri soruları soranların güttükleri amaçları budur. bu durumda yapılması gereken, çok basittir.

siz demiyor musunuz kardeşim bu ülkenin yüzde 99'u müslümandır diye. ee tamam o zaman aleviler müslüman değil diyorsanız bu ülkenin yüzde 99'u müslümandır demeyin,yüzde 75'i müslümandır deyin ki tüm dünya bu ülkede bir azınlık bulunduğunu ve onu baskıyla inkar etmekte olduğunuzu bilsin. buyrun lütfen lütfen çekinmeden söyleyebilirsiniz diyerek de teşvik edin onu.
yahu gerçekten sizlere şaşıyorum.

ya allah ya muhammed ya ali diyorlar.

bu söz bile onların müslüman olduğunun kanıtı.
sabah sabah yine alevi boku yenmeye başlamış.
alevilik şamanizm temelllidir hz aliyi sevmelerinin nedeni emevilerin baskısından kaçıp emevi düşmanı olan fatımilere sığınmalarıdır.Caferilikle karıştırılmamalıdır.Bu şekilde kendini müslüman gören de var görmeyen de var.
Aleviler kendilerini müslümanlığa nisbet etmemektedirler. islamın şartlarını kabullenip yapmayanların müslümanlığı yoktur. Bunlardan müslümanım diyenler de küfürdedir ve şirk koşuyordur. islam dışında olduklarını iyi biliyorlar, sadece içlerinden birtakım şaklabanlar en iyi ihtimalle kamuya sevimli görünmek maksadıyla böyle söyler. Hz. Muhammed(s.a.v.)'den nefret ederler ve sadece kendi uydurduklarına inanırlar. şamanizmin izleri görülür.

http://www.cumhuriyet.com...m_disinda_bir_inanc_.html
allaha, peygamberlere, kitaplara, meleklere, kaza ve kadere, ahirete kalbinden iman edip diliyle de ikrar eden insan müslümandır ve innemel mü minune ihvatun (inananlar ancak kardeştirler) ayetinin emrince benim kardeşimdir.

lakin -bunu alevi diye genellemeye gerek yok- yukarıda zikredilenlerden her hangi birine iman etmiyorsa müslüman değildir. ve bana düşen de tebliğ vazifemi yerine getirmektir.

yakma falan da yok efendiler, götümüzden element uydurmayalım.
Meshepler siyasi ayrışmalardır bunu teoloji tarihini araştırınca rahatlıkla görebilirsiniz. Bu sorunun cevabı ise o görüşe inanan insanların kendilerini nasıl hissettiğine bağlıdır.

Ayrıca bana ne , ona ne , sana ne, bize ne?
her kesin elinde bir kantar,
tartar olmuş alemi iman,
bir kişi alenen islamı inkar etmedikçe onun iman dairesinin dışında olduğunu iddia etmek iddia sahibinin imanı açısından tehlikelidir.
Sizene diye cevaplanabilir.Sizene.