1. 1.
  alevilerin ne yapmakta olduklarını anlamaya çalışan insanların haklı sorusudur. ama bence değillerdir. ne kitaba göre yaşarlar, ne peygamber sünnetine göre yaşarlar. müslümanlık bu değildir.
  13 -25 ... ikra
 2. 2.
  allah'a, kitaplarına, peygamberlerine, meleklerine ve ahirete iman eden insan müslümandır. bunların içinden birine bile inanmazsan müslüman olamazsın.
  3 ... majorzero
 3. 3.
  (bkz: iranda 3 vakit namaz kılınması)
  1 -3 ... gazet34
 4. 4.
  bunlar hangi aleviler? özellikle televizyonlara çıkıp atıp tutan eski marksist şimdinin alevi entellerine göre mi bu kararı verdin? Ya da genel itibariyle ateistleşmiş ancak toplum baskısı nedeniyle bunu açıklayamayıp "ben aleviyim" diyenlere göre mi?
  5 -5 ... murattemur
 5. 5.
  alevilik denilen hz. ali'yi önde tutmak demektir. hz. ali bir müslümandı ve islamın gerektirdiği tüm buyrukları yerine getirdi. hacı bektaşi veli'nin şiirlerine bakacak olursak allah-peygamber-ali üçgeni içerisindedir. yani müslümandır. fakat son yıllarda işin kolayına kaçan alevi görünüşlü tipler ; "hz. ali bizim yerimize de namaz kıldı ve oruç tuttu" gibi komik bir söylemle islamın en önemli buyruklarını reddeder hale geldi.

  bu nedenden dolayı değillerdir arkadaşım. fakat islam hoşgörünün dinidir.. iyiliğin, doğruluğun dinidir. ve bu nedenden dolayı da onlar bizim kardeşimizdir.
  4 -2 ... paralize beyin
 6. 6.
  aleviler namazı reddetmez, kendilerine has ibadet şekilleri vardır. mezhepten çok insanın kalbindeki imana bakarsak daha sağlıklı bi sonuca ulaşılabilir. ''aleviler hebeledir'' diye bi genelleme olmaz çünkü. imanın şartlarını yerine getiren çok akrabam var benim.
  (bkz: evet aleviyim)
  14 -5 ... hocam bu soru yanlis
 7. 7.
  orjinalinde alevi kelimesi alivi, alici anlamındadır ve müslümandırlar. namaz kılarlar. ancak aleviler zamanla yozlaşmıştır. yani bugunku aleviler gerçek alevi değildir, kendilerine gore değiştirmeler yapmıslardır.
  -1 ... dattebayooo
 8. 8.
  Yok artık Hz. Muhammed cemaatle namaz kılmış ve teşfik etmiştir. 4 hâlife de cemaatle namaz kılmıştır.
  7 -2 ... sorucu
 9. 9.
  herkesin dini yaşama şekli farklıdır. kimsenin bunu sorgulamaya üzerinde tartışma başlatmaya hakkı yoktur. Din üzerinden prim yapmak herkeste bir yaşam biçimi haline gelmişken gelip de böyle sorular sormak artık haddi olmayanların bile cesaretine kalmıştır. cevap verilmeye gerek bile yoktur zira müslümanım diyenden daha müslümanlardır.
  4 -4 ... yeni nesil aliye rona
 10. 10.
  gerçeği yazmak gerekirse, aleviler, aleviliği tarif etmek için, körlerin bir fili tarif etmesi fikrasindaki gibi davranıyorlar. Aleviliği tarif etmeye soyunan her kanaat önderi ya da stk'nin farklı bir tanımı var. Cem Vakfı - izzettin Doğan gibi kişiler, Aleviliği, Alevilik islamiyeti biçiminde tanımlayıp namazı zorunlu bir ibadet olarak duyururken, ifrat - tefrit biçiminde, Aleviliği farklı bir din ya da Aleviliği tanrı tanımazlık şeklinde tanımlayanlar da var. Bu ülkede zor günler geçirdikleri, iyi hatıraları olmadığı ve inançlarını gizlemek zorunda kaldıkları için, bu entrideki gibi sorular genellikle 'kibarlıktan' sorulmuyor; aleviler soru ve sorgulama alanının dışında kalıyor. Galiba önce Alevilerin, Aleviliğin ne olduğu konusunda anlaşması sonra da sorulara yanıt vermesi gerekiyor.
  9 ... nevzatb