bugün

son yıllarda sayısı sürekli artmakta olan milliyetçilerdir. batıya sürekli gelen kürt göçü sebebiyle sünni ve alevi türkler birbirlerinden çokta farklı olmadıklarını anlamışlardır. özellikle genç nesil bu konuda çok umut vericidir. üniversite ilk yıllarımda ülkücü bir arkadaşım alevi olduğunu ama ailesinin mhp'ye oy verdiğini gizlemek zorunda kaldığını anlattığında çok üzülmüştüm. ön yargıların kırılması milletimiz adına güzel günlerin habercisidir.
kürtlerden ekseriyetle nefret ederler.

ne yazık ki.
(bkz: gerdekte beli kirilan gelin)

Fakat alevi olup mhp'ye oy veren ben aleviyim demesin. Ülkücü faşistlerin alevilere yaptıkları unutulmamalıdır.
insanlardır.
mezhebi önemli olmayan türkçülerdir. tek önemli olan türklüğümüzdür.
alevidirler.
Ben kendimi müslüman gormesem de sunni bir ailenin evladıyım. Ve tarih bilgimi akıl ve mantık ile birleştirdiğimde. Aleviliğin asıl Türk kültürüne çok daha uygun olduğunu tartışmasız çok net görüyorum. Milliyet ve din benim için de önemli değildir normalde. Hepimiz insanız. Ama, gerçekçi olmak gerekirse ve bugün yarınki varlığımı korumamı düşündüğümde. Bizi kurtaracak tek şey yine ulus bilicine kavuşmaktan geçiyor. Çünkü islami bir ülke tek olsa da bütün olsa da teokrasinin sonucunda Talibandan farkımız kalmaz. Ki son 15 senede gördük toplumsal bilincin nasıl da yerlerde olduğunu...

Agnostik anlayısla inancım olsa da rahat rahat derim ki. Alevilik candır. Alevilik laiikliktir medeniyetliktir. Sunnilik gibi emevi kültürü değildir.
alevilik anadolu topraklarında türk adının kalması için tek başına mücadele etmiştir. sayısız kırıma uğramış, balkanlar ve arap topraklarından kat kat fazla vergi ödemişlerdir.

gel gelelim ne zaman ki bazı kürt aşiretleri ve ermeni aşiretleri kimlik olarak aleviliği kullandılar işte o zaman bozuldu iş.

yani şunu demeye çalışıyorum türk alevilerin çoğu zaten türkçü olmalıdır. ayrıca cahil arkadaşlar ülkücülük ile türkçülüğü karıştırmasınlar. türkçüler hiç bir zaman alevi türklere zarar vermemiş tam aksine lanet mezhepler bizleri ayıramaz demiştir.
sosyalist dezenformasyoncular burada çalışmaya başladığına göre doğru yolda olan türkçülerdir. sosyalistlerin en önemli görevleri insanları ayrıştırmaktır. ilk hedefleri etnik kimliktir. tüm azınlıkları kendi saflarına katmaya çalışırlar. kürt, zaza, arap, ermeni, rum, pomak, çerkez, laz v.s. demeden bunların hepsine "siz türk değilsiniz, türkçüler sizi asimile etmeye çalışıyor" tarzı sözlerde bulunurlar. etnik köken yetmeyince dini kökenlere gelirler. sünniler çoğunlukta olduğu için ilk hedefleri alevilerdir. geçtiğimiz yılda aleviler acı çekmedi demek kalpsizliktir. bu ülkede sivas, maraş v.s. olaylar yaşanmıştır. bu olayları kullanarak alevileri sonra caferileri, hristiyanları hatta ateistleri kullanırlar. buda yetmez başörtüsü meselesi üzerinden dindar müslümanları bile kendine çekmeye çalışırlar siz acı çektiniz diye. demek istediğim sosyalistler burda olduğu gibi her yerde bölücülük yapmaya çalışıyor ama alevi türkçüleri görünce çıldırıyorlar başarısız oldukları için.

not: başörtüsü mağduru kız kardeşim var ama bunu savunmak bölücülere kalmadı.
Mezhebi ne olursan olsun, gayet normal olarak bir Türk'ün Türkçü olmasıdır.
Olması gereken ve hiç bir sorun teşkil etmeyen olay.

Önemli olan türklüktür müslüman,hristiyan ve yahut gök tengri inancını benimsemiş olmaları onların seçimidir.

Ne zaman bir oluruz o gün kür şad dirilecek ne zaman bir oluruz mete han ın ruhu geri gelecek kancık çinli nasıl diz çöktü ise kürtler de araplar da önümüze çıkmaya cesaret edemeyecektir.
alevilik kadar güzel bir mezhep, bir hoş görü bir kültür yoktur. dünyaya tekrar gelsem alevi olurdum.

türk alevi veya kürt alevi demek ise alevileri kendi içinde bölen bir söyleyişten başka bir şey değildir.

alevilik; hoşgörü sevgi aşk' dır. bunun için koğduğun yerin bir önemi yoktur. doğuda doğanlar kürt batıda doğanlar türk zihniyetini aşmamış kişi zaten aleviliğin hoşgörüsünü ahlakını kazanmamıştır.

Not. Aleviyim, Kürdüm, aynı zamanda Türküm.
alevilik kültüründeki 'insana değer' kavramını düşündüğümüzde, gayet saçma bir oluşumdur. daha doğrusu oluşum da değildir. oluşturulmaya çalışılandır.

artık şu ağızlarınızdan köpük çıkartarak savurduğunuz ırkçı söylemlerinizden kurtulsanız diyorum.

edit: küçük beyinlerinizle kendinizi de yırtsanız alevileri bölemezsiniz.
kavram kargaşası içindeki canlardır.
alevilerin büyük çoğunluğu. zaten yeni olan bir şey değil hep böylelerdi, zaten aleviliğin özü türklükten gelir. ama son dönemde bu türkçü tavrın daha sert bir hal aldığı gerçek.

bunun bölücülük ile hiçbir alakası yoktur, değil cumhuriyet tarihi osmanlı'dan bu yana hep aleviler hep türkmen bir görüşün sahibi olmuştur...
alevi türk'ün de sünni türk'ün de yanlış yönlendirilmesiyle acı olayların yaşanmasının ardından böyle güzel düşüncelerde olanları görmek müthiş mutluluk verici. iki tarafta birbirinin kardeşidir. ancak dini olarak farklılaşmalar olabilir. aslında iki kültürde de insana değer ver. zarar verme. incitme gibi öğretiler olmasına rağmen, başta da dediğim gibi yanlış yönlendirmeler ve bölücüler sebebiyle kötü günler gördü bu iki aynı kanı taşıyan insanlar. gün birbirini olduğu gibi sevmek günüdür.

ayrıca türkçülük demek türk ırkının üstün olduğu öğretisi üzerine kurulu değildir. türkçülük demek türk milletini yüceltmek yükseltmek onu ileriye götürmek demektir. amacı budur. zaten tarihte türkler kimseyi hor görmemişlerdir.

not: sünniyim.
insan olsun yeter.
gayet doğal ve mantıklı olandır.

alevilik türkler'e özgü bir olaydır. şeyh ahmet yesevi, hacı bektaş veli, pir sultan abdal, kaygusuz abdal, sarı saltuk ve daha nice türk ereninin temellerini attığı aleviliği araba, aceme, kürde, zazaya mal etmek ancak sığ bir düşüncenin ürünüdür.

kürdün,arabın, zazanın ve kürdün alevisi olmaz. onlar başka bir şeydir. alevilik bir din değil; inanç biçimidir ve türkler'e özgüdür. şiilik; ya da nusayrilikle (arap aleviliği) alakaları yoktur. zaten inanış biçimleri, dinsel törenler vs tamamen birbirinden ayrıdır. bu nedenle türk olmayan aleviler, aleviler ve türkçüler tarafından alevi kabul edilmezler. doğrusu da budur.

türkler'e has olan bir inanç biçimine inanmış olan insanların kendi milletlerini sevmesi, koruması kadar doğal bir şey olamaz. burada 3-5 soyu belirsiz etnik mozayiğin, pkklı kekonun görüşleri alevileri bağlamaz. aleviler, o eskiden marjinal solun arka bahçesi sandığınız kişiler değildir. zaman geçmiş, köprünün altından çok su akmış ve aleviler daha da uyanarak özüne dönmüştür.

not: alevi; ya da sünni değilim.
ülkücü kitlenin tamamının sünni olmasına karşın, türkçülük alanında çok miktarda olan kızılbaşlardır.
ülkücülerin sünni mezhepçiliği üzerine kurulu düşünce sistemi şafii bir kürdü ocak reisi yaparken, kızılbaş türkü içeri sokmaz. türkçülük ise dine, mezhebe karışmadığı için türkçülerin içinde bol sayıda alevi vardır.
Sayıları oldukça fazladır alevi-sünni fark etmez önemli olan zihniyetidir.

ancak yanlış algı yaratan bazı şahıslar var ülkücü kitlenin tümünün sünni olduğunu falan söylüyorlar. bu tipler hayatı boyunca ülkü ocaklarına hiç girmemişler sanırım ve böyle havaya sıkmaktan çok hoşlanıyorlar. Ben aleviyim ve ülkü ocaklarında yetiştim görev aldım kimse bana "sen alevisin görev alamazsın" imasında bulunmadı.

Ülkücü fikriyat Sünni mezhepçiliği üzerine kurulu değildir yok ben ezbere konuşacağım diyorsan buyur konuş. ama önce Hangi bayrağa hizmet ettiğini sorgula.

ek olarak Osman Öztunç'un da bir alevi olduğunu unutmayın senelerin ülkücüsü adam.
sayıları gittikçe artmakta olan türkçü kandaşlarımız. En sağlamları bu arkadaşlarımız kanlarının farkına varıp bize katıldıkları için gururluyuz.
Daha da çoğalması için hergün dua ettiğim türkçülerdir.

Türkçülük en çok size yakışıyor alevi kardeşlerim. Çünkü siz arap sünnilikten de, fars şiilikten de çok uzak özbeöz türkler, türkmenlersiniz.. türk diye zulme uğrayanlarsınız siz.

Evet türkçülük en çok size yakışıyor.

Not: anne tarafım inançsızdır, baba tarafımın bir kısmı sünni bir kısmı caferi, ben ve müstakbel eşim (ve onun tüm ailesi) caferi şii'siyiz. Amma hepimiz türkçüyüz. Çünkü türklük dinden çok daha üst bir kavramdır.
Gerçek alevi türkçü olur zaten.
Türk kültürünün en büyük sahipleri alevilerdir.
sol hikaye.
biz hem hz ali, hem türklük sevdalısıyız..
alevi olarak büyüyüp bu güne gelen biri olarak alevilik saçmalıktan başka birşey değildir. aynısı diğer mezhepler içinde geçerlidir.

delinin biri mezhepleri çıkartmış diğer akıllılar deli olmuş.

aleviler içinde türklükten bir gram haz almayan kimselerde vardır. türklük kavramıda ölmüştür, günümüzde geçerliliği kalmamıştır.

başlık altından sikimsonik şeyler yazıp kendinizi tatmin etmeyin yavşaklar.

insan olmanız yeterlidir.
Önce insan felsefesini temsil eden bir görüşü nasıl rezil ederiz merağına kapılmış aptal sürüsüdür.