bugün

Sonradan Alevi olunmaz.

Sonradan alevi oldum dersen senin Aleviliğinin bir geçerliliği yoktur. Çünkü, alevilik soydan gelir. istersen Bektaşi olabilirsin ama.

Ayrıca, Bizim caferilerle alakamız yok.
Sonradan alevi oldum diyen birini göstersene bana. Aleviliğin ilk kuralı alevi soyundan gelmektir. Alevilik bir yoldur. Müslümanlıktan çıkarsan alevilikten de çıkmış olursun.
cemevi ne bayış yapman gerek. sonra sessizce bekle. sabırla. sebatla. yeterince alevi olduğunu hissetmezsen. ilk uçakla kanadaya git ve kızılderili ol. hümanist insanları seviyorum yahu.
Bana sonradan alevi olmuş birini göster sana inanacağım. Göstermezsin, çünkü yok.
Müslümanlıkta Alevilik diye bir mezhep yoktur.
Peki anne Sünni baba alevi olursa çocuk ne olur
Ya da anne alevi baba Sünni ise bildiğim yahudilikte anneden gelir niyetim sadece merak.
Doğuştan.
“Alevi nasıl olunur” sorusunun cevabı yok. illede cevap ver derseniz insan olun diyebilirim.
Esasen alevilik bir kültür ve yaşayış şeklidir. Bir alevi olarak, mezhep olmadığını söyleyebilirim.
Bitiya 2021 doğru soruyu sormuş.
Alevi sünni evliliğinde doğan çocuk ne olur.
Evet şarapçı mikrofon sende
Kütük Tunceli olunca setup default yüklü geliyo. Next, next, next, finish yapmana bilene gerek yok.
cemevinde nevruz kutlaması.
alevi olmak için önce ateist olmak gerek. benim tanıdığım bütün Aleviler ateistti.

şarapçı hocamıza bir sorum var:
Alevilik soydan geliyorsa ilk aleviler nasıl ortaya çıkmıştır? eğer diğer insanlardan ayrı bir evrim süreci geçirdilerse, şimdiki insanlar neden alevi olmuyor?
Hiçbir şey yapma normal seküler insanlar gibi yaşa sadece aleviyim de oldu bitti.
aleviliği benimseyerek ve alevi olduğunu söyleyerek. ancak alevilik yerine ehli sünnet olabilirsin istiyorsan alevi de olabilirsin, sana kalmış. Ancak namaz kılmayan kafirmis.ve kimlerce soydan geldiği de söyleniyor. aynı yahudilik gibi.
Öncelikle ateist alevi olmaz, bir alevi ateist olduysa müslümanlıktan çıktığı gibi alevilikten de çıkmıştır.

" şarapçı hocamıza bir sorum var:
alevilik soydan geliyorsa ilk aleviler nasıl ortaya çıkmıştır? eğer diğer insanlardan ayrı bir evrim süreci geçirdilerse, şimdiki insanlar neden alevi olmuyor?"

Bir alıntıyla yanıt vereyim,

"alevi birinin alevi anne babadan gelmesi olarak tarif edilen soydan gelmelik, özellikle çaldıran savaşından sonra bir refleks olarak gelişmiştir. önceki kaynaklarda böyle bir uygulama bulunmamaktadır. çaldıran savaşından önce kızılbaş olan bütün boy, oymak ve aşiretlerin türkmen olduğunu biliyoruz. doğal olarak soydan gelmelik, kızılbaş boylar arasında türk soyunu korumuştur."
Hz muhammed'den sonra hz ali'nin hilafetini kabul eden herkes alevidir. Dolayısıyla şiadır. Şia kelime anlamı olarak takipçi demektir. Zaman içinde hz ali taraftarları bu isimle anılmaya başlamıştır. Alevilik soydan gelmez. Alevilik bir inanç meselesidir. Sen eğer hz ali'nin velayetini kabul edip diğerlerini reddediyorsan ister Türk ol ister ermeni sen alevisindir. Alevilik hiç kimsenin tekelinde değildir.
cahil kesim bilmediği için özetlme yapim.

islam dininde sonradan müsmüman olunur islam evrensel dindir alevilik din değildir? çok örneği var hristiyan dahil müslüman olabiliyor kişiler lakin bi kişi sonradan alevi olsa bile genetik olarak alevi yani kızılbaş geçmişe sahip olmadığı için çakma alevi olarak görülür. hem alevi olup napacaksınız cemevine gidip saz mı çalacak yoksa semah mı yapacaksınız.
--spoiler--
hz muhammed'den sonra hz ali'nin hilafetini kabul eden herkes alevidir. dolayısıyla şiadır. şia kelime anlamı olarak takipçi demektir. zaman içinde hz ali taraftarları bu isimle anılmaya başlamıştır. alevilik soydan gelmez. alevilik bir inanç meselesidir. sen eğer hz ali'nin velayetini kabul edip diğerlerini reddediyorsan ister türk ol ister ermeni sen alevisindir. alevilik hiç kimsenin tekelinde değildir.
--spoiler--

Şialıkla aleviliği karıştırmayın. Biz şia değil Anadolu ve Balkan alevileriyiz. iran şialığı ile AlakamıZ yok.
Alevilik kimsenin tekelinde olmadığı gibi şialık da iranın tekelinde değildir. Peygamber efendimiz döneminde bile hz ali taraftarlarına Şia denirdi bunu cübbeli Ahmet bile itiraf etmiştir YouTube'da videosu da var. Önceki entryde belirttiğim gibi hz ali'nin hilafetini kabul eden herkes alevi ve şiadır. Kabul etsen de etmesen de bu böyledir.
Yeniçerilerin alevi olduğunu mu iddia ediyorsun? Yeniçeriler bal gibi bektaşiydi. Alevi değillerdi. Çünkü onlar Türk soylu değildi.
Ben aleviyim. Şia mia değilim. Yaptığın şey cehalet örneğidir. Aleviliği cübbeli ahmet'ten mi öğreneceğim?
"alevi nasıl olunur" sorusuna;

birisi demiş ki; "sonradan alevi olunmaz, alevilik soy bağı ile geçer..."

bir diğer demiş ki; "alevilikle ilgili kitapları okuyup kelimei şehadet getir..."

ikisi de yanlış.

alevi olmak için cem töreninde ikrar vermeniz gerekmektedir.

bir kişi toplumun huzurunda ikrar verir ve kişinin verdiği bu ikrara cemde bulunanlar şehadet ederler. böylece ikrar veren kişi şahitlerin huzurunda alevi öğretisini benimsemiş, alevilik yoluna girmiş olur.

ikrarda verilen söz, bizim şaman kültürümüzden beri gelen bir ahlak kuralıdır.
ikrar verip alevilik yoluna giren kişi "eline, beline, diline sahip olacağına" dair yemin verir.
(bkz: eline beline diline sahip ol/#44192270)

ikrar veren kişi birkaç sene sonra yeniden cem huzuruna çıkar, cemde ikrar veren kişinin iyi, temiz, dürüst bir kişi olduğuna şahitlik edilir ise o kişi artık alevilik yoluna girmiş olur.

yine cem törenlerinde alevilikle bağdaşmayan hareketleri bulunan kişi yahut kişiler toplumdan dışlanır, düşkün ilan edilirler.
düşkün ilan edilmiş bir kişi artık alevi olamaz.

örnek; seyit rıza.
örnek; abdülkadir selvi...

ayrıca yine koala "bektaşiler alevi değildir" diyerek saçmalamış.
bektaşiler alevidir.
Bektaşiler nasıl alevi olur yahu? Yapmayın. Adı üstünde Bektaşi diyorsunuz. Alevilik ayrıdır, bektaşilik ayrıdır. Bektaşi'nin tekkesi vardır, alevi'nin cemevi vardır. Bektaşilikte babalık vardır, alevilikte dedelik vardır.

Alevilik soydan gelir, alevilik soyundan gelmeyenler Bektaşi olabilir ama alevi olamazlar.

Alevilik ile bektaşilik birbirine çok benzer. O ayrı konudur.
Alevilerin birbirine benzediğinden dolayı soydan geldiğine inaniyorum. Ancak Alevilik kadar saçma birşey yok bunu tüm mezhepler için söyleyebilirim. Müslümansın dallandırıp budaklandırmanın alemi yok. Camiye gitmiyolar olaya bak. küsmüşler.
Alevi olunmaz doğulur.
güncel Önemli Başlıklar