bugün

yani aslında daha önce arkadaşlar da söyledi alevilik ile ilgili pek bir bilgim yok. ama ateistlerle ilgili az çok bir şeyler biliyorum. sözlükteki sıradan bir alevi tartışması esnasında bu ateist arkadaşların bok yetiştirirmişcesine konuya atlayıp alevi görüşünü desteklemesi benim garibime gidiyor şahsen. bir değil iki değil, çok kez denk geldiğim için taşıyorum buraya.

lan sen ateist değil misin? dinsiz, imansızsın. alevilik de islamiyetin mezheplerinden biri olarak lanse ediliyor. aleviliği desteklemenin manası ne kuzucuğum, sana giren çıkan ne? ha kendinizi aleviliğe yakın hissederseniz sevinirim bile içinizde allah korkusu olur diye. ama o da yok ki be şekerim.
sırf mezhebi farklı diye bir insana zulmedenlerin ve bu zalimlerin savunucusu konumundaki aşağılık yaratıkların karşısında duran kişidir. yanlış olduğunu düşündüğü şeylere tepki vermek için bir yerlerine bir şeylerin girip çıkmasını beklemez. dini tercihlerini asla öne çıkarmaz. dünyanın sahibi olduğunu düşünmez, kendisi gibi düşünmeyenleri ezmek, sindirmek için çaba sarfetmez. kısaca, insandır...
haklıyı savunan insandır. hakkın adaletin din veya dinsizlikle hiçbir ilişkisi yoktur.
(bkz: laiklik)
(bkz: kurban bayraminda aslan kesen ateist)
*
ateistin mazlumun dinini değil mazlumluğunu savunduğunu anlamayan düşünce.

alevi davasında aslan kesilen ateist , merak etmeyin , filistin'de müslüman olur; Almanya'da yahudi; Türkiye'de ermeni-kürt...

Ama ben tam tersini göremedim henüz.
insan olmanın inançtan önce gelmesi gerektiğini düşünerek aslan kesilen ateisttir.
turban konularina da fazlaca meraklidir bu ateistler ama alevilik kisvesi altinda.
düşmanımın düşmanı dostumdur felsefesinin değişik bir versiyonunu destekleyen ateisttir. tamam belki alevilerle düşman değiliz ancak büyük görüş farklılıklarımız var. ateistler de bu durumu gayet güzel kullanıyor.
muhalefet olmak için muhalefet olmak felsefesi güdülmüş olabilir.

(bkz: eksi oy alacagını bile bile entry girmek)
(bkz: aziz nesin)

[edit]: neye gocundunuz? nesini beğenmediniz?
yobaz kesimi yobaz olduğu için savunmayan anlayış.

Sadece ateistler değil, mazlumu savunmak sadece tek mazlumu ve sadece onun çıkarını savunmak değildir.

Türbanı savunan arkadaşlarımızı Sivas anmalarında göremedik.
Türbanı savunan arkadaşarımızı 6 Kasım Yök'ü protesto eylemlerinde göremedik.
Türbanı savunan arkadaşlarımızı, Hrant Dink katlinden sonra göremedik.
Türbanı savunan arkadaşlarımızı, Zafer Yayınları katliamından sonra göremedik.

Sadece bizi savunun, sadece biz istediğimizde savunun, ama sizin yanınızda olmayacağız diyenlere görsel

(bkz: silineceğini bile bile entry girmek)

(bkz: atılacağını bile bile entry girmek)
(bkz: gerizekalı başlık açıyorum dikkat çekiyorum)

alevilik ile ateistliği yan yana yazmak bile hatadır.

önce bir kitap okuyun alevilik hakkında sonra adam olun yazın.

edit: kitap oku dedim, ama senin müslümanlığın o kadar yerde ki anlamazsın yazık.

--spoiler--
oku
allah'ın adı ile oku
--spoiler--
"lan" la başlayıp "sana ne giriyo lah allahsız" gibisinden seviyesi yerlerde gezen laflarla cümle bitiren, değil sözlükte yazması, internete bağlanması bile toplum için zararlı olanlara "peki sana ne giren var şeker?" diyesi insan.
türkiyede aleviliği bir dini bir mezhep değil bir ideoloji olarak gösterip kullanmaya çalışan oldukça fazla grup vardır.Uzun yıllardır chp bu işin ekmeğini yemiştir mesela, aleviliğin islamla bağını koparıp inanç içeriğini boşaltarak ona bir siyasi kimlik atfedip ve orada serpilmeye çalışan gruplardan biride ateistlerdir.Gerçek bir alevinin en uzak durmaya çalışacağı kişi elbette yaratıcıya düşman olandır.
başlık açanın cümlesi;

alevilik de islamiyetin mezheplerinden biri olarak lanse ediliyor...

(bkz: lanse etmek)

lanse etmek mi, neyi lanse ediyor, reklam mı yapıyor.

şimdi buraya giri yazmanın amacı yoktur, zaten yazar da aleviliği bilmiyormuş.

ne güzel şey bilmediğin şeyler hakkında atmak tutmak yorum yapmak.

tanım : ateisti karalıyorum derken aleviliğe laf etmek.

boyundan büyük laflar etmek kimsenin haddine değil, hele bilmiyorsan sus ....

not: siz madem forum tarzı yazıyorsunuz. kendine müslüman olmayacaksın. başkasını da dinleyeceksin...
açıkça niye senden olmayanın hakkını savunuyorsun şeklinde sormaktır.
cevap üçyüz sene önce verilmiş tabi anlayana
fikirlerinize katılmasam bile onları özgürce ifade etmeniz için canımı veririm
voltaire
sen sünni müslümansın alevileri eziyorsun karşındaki ateist aleviyi koruyor.
senin inancına göre bu ateist cehennemde odun alevinde yanacak ama o yanan odun büyük ihtimalle din adına baskı kuran bu sünni odunlar olacak.
işine geldiği gibi davranan ateisttir. bir şey diyemeyiz.
fikirlerinize katilmasam bile onlari ozgurce ifade etmeniz icin canimi veririm felsefesini takip eden ateist olabilir. ancak o ateiste sormak gerekir dünyada o kadar insan hakları ihlali varken ırakta filistinde insanlar katledilirken bula bula alevi sorununu mu mulmuş diye. cevap veremez tabi.
herhangi bir gayrimüslim ulkede, azinlik durumundaki sunnilerin haklarini da sonuna kadar savunacak ateistdir. belki de alevidir. ancak aleviligi bir din olarak degil; bir kultur olarak sahiplenmis ve sonuna kadar da sahip cikacaktir.
ateistlerin sadece dini görüşlere bakarak karar vermediğinin kanıtıdır.eğer bir ateist sadece dinlerine, ırklarına göre haklı haksız yargısına varsaydı, ateistten başkasını savunmazdı.
pek cok ate yanlisi yorumdan anlasildigi uzere aman ha cogunluk olmayiniz. tanim olarak; adaletsizlik oldugunu dusundugu bir olayda "dusmanimin dusmani dostumdur" turevi bir yaklasim sergilemekte olan ateisttir. buradan benim anladigim dindar, ya da ne olursaniz olun cogunluksaniz kotusunuz. butun ateistler insancil ve adalet savascilari. cok iyiymis. sosyalist dusunce sahiplerinin bu adaleti ve tum iyi insani degerleri sahiplenmeleri guzel bir sey. tabii ifade ozgurlugu dedikleri sey herkes icin gecerli olmali ama hakli bir musluman olmak istiyorsaniz filistin'e gidilecek; turkiye'de ermeni ya da kurtseniz ya da mezheben alevi iseniz bittiniz; yillardir zulum var, tum iyi seyler masumluklar ve hayat zorluklari bu mazlum azinliklarla beraber. cogunlukta olanlar bunlarin kanlarini emiyor. geciniz..herkes; sagi solu; kizili beyazi; hepimiz ayniyiz. dogru dediklerimizi isimize geldigi gibi egip bukuyoruz. adalet; esitlik dedigimiz seyi hep kendi hesabimiza calistiriyoruz. hic itiraz etmeyin; her kesimden yeterince insan taniyorum..keske kesim diyebilecek kadar net cizgiler olmasa..
kendini müslüman zanneden bir bireyin alevileri kendisine davalı görmesi ve ateistleri fikirlerini söyleyecek özgürlükte görmemesinden ötürü ortaya çıkan, okunurken bile insanı rahatsız eden cümle.
Herhangi bir ateistin tanrıya inanmamaktan başka özelliği yoktur. Bir haksızlığa karşı çıkan ise aslan ateisttir. Bahsi geçen ateist zaten aslandır, aslan kesilmesine gerek yoktur.

Ayrıca bahsi geçen ateist kadını ikincilleştiren türbana ve yetiştirdiklerinin imam olmadığı imam-Hatip liselerine destek olmaz ama Filistin'de müslüman insanların haklı davalarında aslandır.

Bir de aslan olduğu için başkalarının mağduriyetlerini üstüne vazife işler olarak görür.

Edit: Daha yazıyı göndermeden eksilenmiş * Bu ne hız!
alevi davası nedir?
bu mudur?:
görsel
ya bu?:
http://1mayis.files.wordp...7/04/maras_katliami_3.jpg
yoksa bu mu?:
görsel
belki de budur?:
görsel
ya da bu olmasın:
http://www.psakd.org/maras_katliami.html

bunlarsa alevi davası aslan kesilmez aslan olur bazı ateistler. eğer bunlarsa alevi davası, hamile kadınların karnından bebekleri çıkarıp duvarlara çivilemek, insanları yakmak, bunları allah rızası için, cennet için yapmak; aslan kesilmek boynunun borcudur ateistin de budistin de müslümanın da. saflarınızı belirleyin; ya mazlumdan ya zalimden yanasınız. sonra yok bebek katili, yok sırp zulmü, yok bulgar zulmü, yok yunan zulmü diye ötmeyin. bunlar yakın tarihten, daha bu hayvanlığı yapanlar ölmedi, torununun saçını okşuyor kanlı elleriyle, vicdanı sızlamıyor bile. bunları savunan bu kana ortaktır, susmak onaylamaktır. 22 Aralık 1978 günü Cuma namazında maraş Bağlarbaşı imamı Mustafa Yıldız'ın söylediği ''Oruç ve namazla hacı olunmaz, 1 alevi öldüren 5 defa hacca gitmiş sevabı kazanır'' sözünden mi yanasın? yoksa aslan mı?

(bkz: #4193381)
alevi oldukları için insanları diri diri yakan dindarlara ''kanlı katiller'' diyen ateisttir.
güncel Önemli Başlıklar