bugün

alevilerin genelde kullandığı isimlerdir.

ali, zülfikar, cem, cafer, bektaş, zeynel, abidin, haydar, ali haydar, erkan, emrah, hüseyin, can, murtaza, rıza, gülcan, selcan, behiye, muharrem, eren, hasret, eylem, aycan, niyazi, yalçın gibi gibi daha sayamadığım birçok isimlerdir.

edit: bilgi amaçlıdır, amaç bu olmasaydı burada işimiz olmazdı zaten. birşeyleri dürtme söz konusu değildir, olamaz. insanlar ön yargıyla yaklaşacaklarına burada neden bulunduklarını kavrarlar ise daha güzel olacak herşey. bu konularda neden insanlar bu kadar acımasız buna anlam veremiyorum ben. ben var olan birşeyden bahsediyorum. bunu bahsetmeye burada hakkım var. olan birşeyi göstermeye hakkım var.
milli kültüre, özelde bağlamaya olan ilgi ve hassasiyetlerinden ötürü, "ozan" da sıkça rastlanılan bir isimdir.
ali haydar vardır. güzeldir.
insanların inanç dünyası kahramanlarının isimlerini kendinden sonra gelen kuşağa uygun görmesi gayet anlaşılabilir bir durumdur. önyargı sisinin dağılması içinde en uygun örnek olarakta ulaştırma bakanı binali yıldırım gösterilebilir. O da uygundur.
genelde iki çift isimli olurlar. aile bireyleride hz. ali ve oğullarının kronolojik sıralamasına göre isim alırlar. mesela ilk cocuk imam sonraki ali, hüseyin, hasan, zeynel abidin, aliekber, ali rıza, bektaş vs..
genelde çift isimli olurlar. aile bireyleride hz. ali ve oğullarının kronolojik sıralamasına göre isim alırlar. mesela ilk cocuk imam sonraki ali, hüseyin, hasan, zeynel abidin, aliekber, ali rıza, bektaş vs..
haydar ismi başı çeker. bu isim adeta alevi marker'ı gibi bir şeydir. bir adam haydar ise %95 alevidir.
(bkz: Turabi)
Yavuz ismi ve selim ismi sıklıkla görülür.
ömer,yavuz,selim,bekir.
Ömer Faruk.
Aleyna

Ecrin

Sümeyye

Kübra Nur.

Berat

Bilal.
Ali Ekber, Muhammed Ali Bektaş, ozan, sadık, satılmış, Refik, hasan Hüseyin, Zeynel, Abidin, Cafer, ali Haydar, Gülabi, ulaş, yetiş, Alihan, ...can gibi isimler sıklıkla görülmekle beraber öz Türkçe isimler de verilmektedir.

Ve üstte bir yazar Bekir Ömer Osman Yavuz Selim demiş dalga geçmek amacıyla ama haklıdır.
Çocuklarına yavuz ismini koyan alevi aile az değildir, çocukları hayatı boyunca kendilerine yapıldığı gibi dışlanmaya, ötekileştirmeye ve alaycı bakışlara maruz kalmasin diye.
Ali, Hüseyin, yunus, fatma, hasan , bektaş gibi isimler oldukça yaygındır.
Haydar, Can, Cem, Gülcan, Gülistan, Türkü, Turna
Bektaş, Hıdır, Eren, Zeynel, Abidin
sevcan , ali bektaş ,muhlis.