1. 1.
  "bu toplumda " biliyor " olmak mutlak surette bir haksızlığa maruz kalmak demektir. çünkü bilgi borçlandırır, "anlamak" zorunda bırakır. cahil, acıma duygusu uyandırır. yıkıcılığı bağışlanır. bu, onların lüksüdür. oysa aydın, bilgilenmek gibi bir suçtan müeebeden mahkum edilmiştir" diyen Türkiye'de aydın sıfatını hak eden nadir insanlardan...
  32 -5 ... farabi
 2. 2.
  Gerçek,kurgudan daha acayiptir,çünkü Kurgu,olabilirlikleri gözetmek durumundadır,gerçeğin öyle bir zorunluluğu yoktur.(Mark Twain)

  'Aydınlanmanın kibri!'dediğim olguyu tek kelimeyle ifade etmek durumunda kalsam,seçeceğim sözcük hükümsüzleştirmek olurdu.insanları,yaşananları,ülküleri,bilgi birikimini,inançları hükümsüzleştirmek;hiç olmamışlar gbi yapmak;teknolojik üstünlüğün revaç verdiği çokbilmişlik,kabalık,yüzeysellik,hafifmeşreplik.

  şeklinde bir önsözle yetinen,Aydınlanma değil,merhamet!adlı eseri bize kazandıran insandır.kanımca kitapları aynızamanda ansiklopediktir.
  6 ... sicktear
 3. 3.
  türkiyenin ulu piri.
  10 ... azorka
 4. 4.
  türkiye'de entelektüel sıfatını hak eden birkaç kişiden biri hatta birincisi.
  http://www.alevalatli.com
  11 -1 ... laedri
 5. 5.
  alev alatlı ile türkiye ve dünya adlı alev alatlı ile yapılan söyleşilerden oluşan kitapta sizi size anlatmayı başarmış toplum bilimci ve yazardır.cemil meriçten etkilendiğini söylemek mümkündür.gogolun izinde serisinin 3. kitabını hazırlamakta olduğuda muhtemeldir.
  1 ... bodoslama
 6. 6.
  schrödingerin kedisi
  kabus
  rüya
  or'da kimse var mı
  işkenceci
  yaseminler tüter mi hala
  gogolun izinde
  hayır diyebilmeli insan
  aydın despotizmi

  kitaplarından bazıları
  1 ... letranger
 7. 7.
  orhan pamuk için *nobel i reddetmeli* diyen ve bu yüzden de kendisine lololo yapan sözüm ona entelektüel güruha karşılık her zaman ayakta duracağına emin olduğun sarı anne. orhan pamuk iyidir hoştur ama hiçbir zaman alav alatlı ya değecek bir iş yapmayacağı bir matematik denklemi gibi bir alın çizgisi gibi gerçektir.
  2 ... tfcvbg
 8. 8.
  hayir diyebilmeli insan isimli kitabiyla gonlumde taht kuran yazar.
  2 ... sinek_sidiği
 9. 9.
  entellektüel birikimi ile türkiye'de yaşayan birçok insandan gömlek gömlek üstün olan bir bayan! odtü'yü bitirdikten sonra abd'de karl marks üzerine master ve doktora yapmış. ancak, türikye'de bulUNduğu konum son derece yanlıştır, bir gün o bulunduğu cephe ile batıp gideceği hiç aklına gelmeyen baynadır ve bizleri de üzecek olan bayandır.
  1 -3 ... kerameti kendinden menkul
 10. 10.
  allahın özel şeyler bahşettiği bir insan olduğuna inaniyorum ben alatlı'ya. ama bu bahş yanında tüm hayatı boyunca yanında taşıyacagı laneti de getirmiştir. düşünür, farkeder, hisseder olma bahşi ve laneti sonunda onu acı ceken biri yapmıştır. mutluluk ve hüznünü medeniyetin kalp ritmine endekslemiş bir münevverdir alev hanım. hikmet denen cakıl taşlı yolda yalın ayak gitmeyi tercih etmiştir ki taşları teni ile hissedebilsin..allah uzun zinde bir ömür versin ona.. bizden alıp ona versin hatta..
  2 ... muvakkitzade sukufe nigar