bugün

mizanseni de dahil olmak üzere herhangi bir şekilde yönetildiği veya ulaştığı kişileri yanıltıcı olan veya yanıltması muhtemel olan ve bu yanıltıcı niteliği nedeniyle onların ekonomik davranışlarını etkilemesi muhtemel olan veya bu nitelikleri nedeniyle bir rakibe zarar veren veya zarar vermesi muhtemel olan reklamlar aldatıcı reklamlardır.**
genelde turkcell reklamları aldatıcı oluyor. özellikle son reklamlarına kullandıkları 21.00 - 09.00 muhabbeti gerçekten aldatıcı. gören o saatler arası konuşmanın beleş olduğunu sanar. lakin sadece 4 dakikası beleştir. yani 12x60 * dakikanın sadece 4 dakikası beleştir. buyrun bakalım. (bkz: turkcell)
ali turca isimli bisküvi reklamı çok güzel bir örnek teşkil etmektedir bu gruba. ilk duyduğumda ismail yk tarzı bir şarkıcı sanıp "bu ne beaa allah belanızı versin" diye sitem etmişimdir. fakat daha sonra yayınlanan reklamda anlaşılmıştır ki bu bir bisküvi reklamıymış... e peki ne değişti? ben zaten o herife ayar olmuştum kaset çıkaracak diye, o gitti bisküvi çıkarttı. bununla doğru orantılı olarak ne oldu? ben o adama tiksindiğim için direkt olarak bisküviden de tiksindim henüz tatmamama rağmen. yani neymiş? aldatıcı reklam yapmak her zaman iyi bir şey değilmiş. bak regal e, eyüp sabri tuncer e, feyz al feyz!
kanunen yapilmasi yasak yani yaptirimi olan reklamlardir.
bilimum güzellik kremleri üreten firmaların yaptığı reklamladır*.
bir ara hangi deterjandı hatırlamıyorum, çamaşırlarınız çürümez aksine sağlamlaşır tezini kanıtlamak için;

yeni yıkanan uzunca bir çarşafa, çamaşır makinesini bağlayıp köprüden aşağı atıyorlardı. *
reklam sırasında ekran altından minicik ve hızlı şekilde yazılar geçiyorsa bilinmelidirki bu aldatıcı reklamdır. Cezai yaptırımdan yırtmak için süperman olsan okuyamayacağın bu yazıları koyarlar.
sigarayı bıraktırdığını söyleyerek mekanik dumanı çıkan sigara benzeri "elektonik sigara" reklamları sigarayı bıraktırmak yerine daha da bağımlı yapması nedeniyle türkiyede yayınlanması yasaklanan reklam.
yeni bir ürün çıkarmış nivea. hem şampuan hem sabun hem traş köpüğü kıvamında. nivea for men active 3 isimli bu ürünün reklamında, duşta bir adam saçını yıkıyor kendini sabunluyor ve sonra traş olmaya başlıyor. aslında iyi düşünülmüş pratik bir ürün. fakat reklamda kurgusal bir saçmalık var. aynada yüzünü göremeden sakal traşı olmak zor iştir. favorileri yamuk kesersin biri aşşağıda biri yukarda kalır. daha sonra traş bıçağındaki teknik yetersizlikler nedeniyle sakalını tam olarak kesemez vs. ben hiç kuvetinin içinde aynası olan bir banyo görmedim. ayna olsada sıcak su nedeniyle oluşacak su buharı aynayı kullanmanızı imkansız hale getirir. nivea nın çıkardığı bu ürün; eğer duş sırasında kullanılacaksa, yüzünüzdeki kıllar için değil, yüzünüz dışındakı çıkan kıllar için üretilmiş bir üründür...
# Diş macunu reklamlarındaki o sahte tebessümler ve yoldan bulunup beyaz önlük giydirilmiş diş doktorları. Nefret ediyorum o amerika kokulu iğrenç reklamlardan! Bide bak lavabo temizleyicilerde oynatılan animasyon karakterlerini artık seslendirme okan bayulgen!
bütün banka reklamları aldatıcıdır.. falancadan başlayan faiz oranları derler, altyazıda ışık hızında "3.000,-TL ve 6 ay vade için geçerlidir" yazar.. * *