bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    canı yanan esnaftır. Aldığı paraları kontrol eder.

(bkz: yaşlı esnaf)
    2 ... mrtnyc
  2. 2.
    hep alışveriş yapan kişinin karşısında yapıyorsa yavşak esnaftır. sonra niye büyük marketlere gidiyorsunuz.
    1 -3 ... furkanr
  3. 3.
    (bkz: Bim)

hemide özel kalemle paranın üstünü çizerek kontrol ediyorlar.

edit: diasa, kipa express, bim, şok bu gibi marketler en çok sahte para gelen yerlerdir. o yüzden titizlikle sahte para kalemi ve mor ışık kullanılır.. diye de bir bilgi geldi. Teşekkürler.
    1 ... zuun
  4. 4.
    (bkz: anksiyete bozukluğu)
    2 ... kafayiyedim
  5. 5.
    Daha öncelerinde bir paket sigara almak için 50 lira sahte para veren müşteriye 40 lira para üstü vermiştir...
    1 ... ddmstic
  6. 6.
    büyük markete de gitseniz kasiyerler parayı kontrol etmek zorundadır. kimisi ışığa tutarak yapar kimisi mor ötesi ışığı olan makineyle.

istanbul gibi bir şehirde her esnafın yapmak zorunda olduğunu anlayışla karşılamak gerekir. 200 tl'lik tek bir banknotun sahte çıkması demek en iyi durumda bile o esnafın bir günlük kazancınının heba olması demektir.
    sonra işin manevi yönü var ki o insanın maddi kayıbıyla birlikte volkana çevirir insanı. koca istanbul'da bula bula sizi bulmuştur bu kalpazanlar.
    ertesi sabah uyandığınızda da aklınızda bu vardır(hani meşhur başlık var ya "sabah uyanınca ilk akla gelenler diye. hah işte bunuda ekleyin o başlığın altına. taze yenmiş sahte para diye) elinizi yüzünüzü yıkarken kendinizi sorgulamaya başlarsınız.. gillette erkeklerinin reklamda elleri ile yüzlerini sağa sola gerdirme hareketini yapararak; ulan! bu oç'ları bula bula beni buldu. acaba keriz tipi mi var bende? nasıl da yedim. bir daha gelse dükkana,ah bir daha gelse ben onun anasını avradını... diyerek aynada ki görüntünüze haykırırsınız yüzünüzü kuruladığınız havluyu kaldırırken.

yazları muhtelif yerlerde sergi açan karpuzcunun birisi anlatıyor..

adamın birisi her akşam gelip 100 tl verip karpuz alıyor, bizimle de sohbet ediyordu bizde hürmet ediyor parayı hiç incelemiyorduk her akşam karpuz alıyor diye. meğer adam hergün karpuz için sahte para veriyormuş. karpuzcu anlayana kadar 10 tane 100 lük banknot yemiş.

kuruyemişçinin birinde yaşanan olay.

adam akşamın geç saatinde kuruyemişçiye girer ve yalnızca 100 $ olduğunu söyler. hem birşeylerin satışından hemde doların kurundan 3-5 kuruş fazla kazanacağını düşünen uyanık kuruyemişçi doları alır ve kontrol etmeye başlar. o esnada içeride olan başka bir müşteri esnafa yardımcı olabilmek adına "abi bende de 100 dolar var. al bunu onunla karşılaştır der.
    kuruyemişçi dolarları yan yana koyup bakar ki arada fark yok. adam 100 doların üzerini verir ve gönderir.
    adamın aldığı dolar sahte çıkar. adam bir süre düşünür. kağıt, desen, renk vs herşeyi aynıydı diğer banknot ile. nasıl oldu da yanıldım diye düşünürken gerçeği fark etti.
    içeride olup paraları kıyaslamasını söyleyen diğer müşteride şebekenin başka bir elemanıydı.

işte bu olanların ve şeytanın bile aklına gelmeyecek daha nicelerinin yaşandığı bir zamanda siz, verdiğiniz parayı kontrol ediyor diye esnafı ayıplarsanız ayıp etmiş olursunuz.

tanıdık bir esnaf verdiğinz parayı inceledi ve sizin zorunuza mı gitti?
    verdiği para üstlerine aynı muameleyi yapın ve intikamınızı alın. hepsi bu kadar.
    8 ... baysungar
  7. 7.
    Hayatın sillesini yemiş esnaftır.
    2 ... kekovali
kapat