bugün

bu çocuk geri zekalı diyerek evine yollamıştır.
+ oğlum ben sana adam olamazsın dememiştim ki.. kılık kıyafetine biraz dikkat et demiştim.
- hade len. sallama. basbaya moron dedin. sınıftan kovdun.
+ bak ne dicem.. senin adın da einstein, benim adım da einstein..
- ...
+ bundan sonra senin adın albert einstein olsun. he? olur mu?
- ha tarihe böyle mi geçsin yaşananlar diyosun?
+ evden dışarı çıkamıyorum..
tüm velilere öğretilesi hadise. hele ülkemizde. lan öğretmen geçinen it (ülkemizde kamyonla) sen kimin zekasına bilgisine ne hakla hangi bilgiyle karar veriyon?

not: kabul edelim herkesin okul hayatında en az üç dört tane böyle it çıkmıştır. tam tersi harbi eğitimcilerde.
bunu einstein yaşamamıştır fakat tomas edison daha beterini yaşamış; öğretmeni babasına bundan bir cacık olmaz, al bunu berbere çırak ver demiştir. yalan olmasın marangozun yanına verde demiş olabilir. ama edison çalışarak 5000 den fazla buluş yapmış, bu sayede rekorlar kitabına dahi girmeyi başarmıştır.

öğretmeni fena halde göt olsa da vereceği cevap hazırdır. ben sana buluş yapamazsın demedim, adam olamazsın dedim gibi birşey söylemiştir herhalde. edison' un nikola tesla' nın yaptığı buluşları çalması da öğretmenini haklı çıkarır niteliktedir.
kısacası 'göt' olmuş ögretmen işte.
(bkz: ben sana fizikçi olamazsın demedim)
beatles'ı, artık gitarlı müziğin modası geçti diyerek reddeden plak şirketi decca kadar vahim durumdaki öğretmendir.
einstein gibi ölmüş insandır. kafası rahat olarak ölmüştür muhtemelen de. emekli maaşıyla iki dönüm yer almış, kabak, salatalık falan yetiştirmiş, pazarları kilisesine gitmiş, son nefesini muhtemelen huzurla vermiş kimsedir. muhtemelen de ne dediğini çoktan unutmuş, gönül rahatlığıyla benim öğrencim bu falan diye artislik yapmıştır. ne güzel adammış bea.
aslında göt olmamıştır. einstein'ın matematiği her zaman kötü olarak kalmıştır. yani kısmen gerizekalıdır. dönemin okul şartlarını yerine getiremediği ortada olan ve sonradan da değişmeyen bir gerçekliktir. öğretmenin hatası, einstein'daki öteki ışığı farketmemiş olması olabilir. kaldı ki o zamanın öğretmenleri din görevlileri miydi, neydi; öyle bir şey. yani birtakım suçlar bulunabilir, ancak einstein'ın uzun süre de mal olarak kaldığı doğruysa, aslında öğretmenin yapabilecek çok da bir şeyi yoktu. okul kurumunun haklılığı, haksızlığı gibi durumları geçiyorum; sadece öğretmenin tavrı içinde bulunduğu kuruma göre doğru bir hareketti muhtemelen.
atom bombasını bularak dünyanın içine ettiği için kısmen haklıdır. adam olmak ayrı dünyanın en zeki insanı olmak ayrı bir şeydir.
güncel Önemli Başlıklar