1. 1.
  Türkiye'nin tarihinde, onurlandırılan en önemli subay intiharı, Albay Reşat Bey'e ait. Bizzat onurlandırın da Atatürk'ün kendisi. işte Albay Reşat Bey:
  1879'da istanbul'da doğmuş.

  1896'da Harp Okulu'nu bitirdikten sonra, Türk Ordusu'nun farklı komuta kademelerinde görev yapmış; Trablusgarp ve Balkan Savaşları'na katılmış. Ünlü Ziya Paşa'nın oğlu.

  Kendisine son olarak 57. Alay Komutanlığı görevi verilmiş, bizzat Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından, Büyük Taarruz'un ikinci gününde, muharebenin ve de ülkenin kaderini etkileyecek en kritik mevkilerden olan Sincanlı Ovası'ndan Dumlupınar'a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan Çiğiltepe'yi düşmandan temizlemesi emredilmiş.

  Ne var ki, bu tepenin önemini çok iyi bilen Yunan Başkomutanı Trikopis ise, en zinde kuvvetlerini, üstün ateş gücüyle bu tepeye yığmış, tahkimatı tamamlamış. Tarihi notlara geçen Atatürk'ün telefon görüşmesi şöyle:

  Mustafa Kemal (10.45): Düşmanın halen direndiğini görüyorum. Gözümüz o tepede, çok önemli.

  Albay Reşat Bey: Komutanım, tepeye düşman bir tümen yığmış, direniyorlar. Ama alacağız komutanım, mutlaka alacağız.

  Mustafa Kemal (11.00): Reşat Bey'i istiyorum.

  Telefona bakan bir asker: Komutanım Reşat Bey size bir mesaj bırakarak intihar etti. Okuyorum, komutanım. "Yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü yapamamış olduğumdan dolayı, yaşayamam komutanım.
  kaynak: http://www.hurriyet.com.t...853968.asp?m=1&gid=69
  7 ... muslumgurses
 2. 2.
  onurlu büyük bir komutandır.zamanımızdaki insanların kemiklerini sızlattığı merhum.
  3 ... combatant
 3. 3.
  askerlik haysiyetinin ne boyutlara ulaşabildiğinin başlı başına ıspatı olan albay reşat'a, vefatından sonra atatürk tarafından uğruna canını verdiği çiğiltepe soyadı verilmiştir.

  (bkz: albay reşat çiğiltepe)
  2 ... pablo escobar