Advertisement

 1. 1.
  merak ettiğim bir durumdur. bu konuda açıklamaları duymak isterim. alak suresi şöyle;

  1- Yaratan Rabbinin adıyla oku!
  2- insanı bir kan pıhtısından yarattı!
  3- Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir.
  4- O Rab ki kalemle yazmayı öğretti.
  5- insana bilmediği şeyleri öğretti.
  6- Hayır! Doğrusu (kâfir) insan azgınlık eder.
  7- Kendisinin muhtaç olmadığını zannettiği için.
  8- Muhakkak ki dönüş mutlaka Rabbinedir.
  9-10 - Namaz kıldığı zaman, bir kulu engelleyeni gördün mü?
  11- Gördün mü (ne dersin?), ya o (kul) doğru yolda olur,
  12- Veya kötülüklerden sakınmayı emrederse?
  13- Gördün mü, ya bu (adam, hakkı) yalanlar, yüzçevirirse,
  14- O adam, Allah'ın kendini gördüğünü hiç bilmiyor mu?
  15-16 - Hayır, hayır! Eğer o, bu davranışından vazgeçmezse, and olsun ki biz, onu perçeminden, o günahkâr ve yalancı perçeminden tutup cehenneme sürükleriz.
  17- O zaman o taraftarlarını yardıma çağırsın.
  18- Biz de Zebanileri çağıracağız.
  19- Hayır, sakın onu dinleme de, secde et ve yaklaş!

  15-19. ayetlere bakacak olursak; o taraftarlarını çağırsın, biz zebanileri çağıracağız diyor. bu sadece bir kişi için mi yapılacak? ilahi ve evrensel bir düzende neden tek bir kişi için özel muamele yapılacak? o tek kişi karşı taraf olarak muhattap alınarak karşısına kuvvet mi çıkartılacak? cehennemde olduğuna göre zaten hüküm verilmiş değil midir? bir düelloya daha neden gerek var? ne kanıtlanmak isteniyor?
  -2 ... noxeca
 2. 2.
  Mesela birisi kuranla ilgili güzel şeyler yazdığında birkaç Allaha karşı iddialı yazar gelip burada estirecek, grupça birbirinizi destekleyecesiniz, hakaretler edecek iftiralar atacaksınız ve konu din olması sebebiyle konuya saygıdan ötürü inanan kişiler size bu şekilde yaklaşmayıp gerçekten konuyu açıklamaya çalışacaklar ama siz kudurmuş bir şekilde hakaretlerinize devam edeceksiniz.

  Yada arakanda anne baba ve çocuklardan oluşan müslüman bir aile korku içinde evlerinde otururken, müslümanları kovmak değil, öldürmek üzere toplanmış yüzlerce insan bu evi basacak, kapıyı kıracaklar ve kameralara da kaydederek bu aileyi çocuklarla beraber diri diri yakacaklar. Aynı yerlerdeki binlerce insana da sistematik olarak bu uygulanacak.

  Yada Bosna hersek'te barıştık diye kaldırılıp silahları toplanmış bosnalı müslümanlardan öç alacağız diyen bir dönemin sırpları bir sabah erkekleri evden toplayacak ve silahsız, savaşmayan 250 000 bosnalı erkeği vahşice öldürecek.

  Dünyada milyonlarca yıldır tek amacı Allah düşmanlığı olan sayısız grup toplandı ve farklı türden aynı amaca hizmet eden işler yaptı.

  Ve adalet gününde adalet tabi ki yerini bulacak. Dünya hayatında bazen kalabalık sayılarıyla, bazen güçleriyle azanlar haddi aşanlar, adalet gününde kalabalık olmanın ne demek olduğunu tabi ki görecekler. Yaptıklarını yaşayarak adalet yerini bulacak.

  Aynı ayetten sen amelece bir sonuç çıkarırken başkaları da böyle sonuçlar çıkarıyor.

  Sığ düşüncenle devam et sen.
  ... insectoidzz
 3. 3.
  meal okumak tehlikelidir eğer iyi bir altyapın yoksa,bu nedenle tefsir okumak daha iyidir.
  başlığı 17 ve 18. ayetlere göre atmışsın bu ayetler parantez olmadan anlaşılmaz: 17. ayet 12 ve 13. ayetlere bir atıftır yani insanı "kendi-kendine yeterli" görmesine yol açan küstahlığa ve kibire (yukarıdaki 6-7. ayetler) bir atıftır.
  o zaman anlam şöyle olmalıdır : 17:Bırak, kendi aklının [asılsız, düzmece] tavsiyelerini [yardımına] çağırsın,
  [o zaman] Biz de semavî azap güçlerini çağırırız!
  ki cehennemden bahsedildiği bile mechuldür perçeminden sürüklenen kişi cehenneme giden kişimidir kesin değil o ayette 15) cehennem kelimesi geçmiyor .Meal olarak yarı tefsir sayılabilecek muhammed esed mealini tavsiye ederim.
  -1 ... ilonsahiden