bugün

kafiye kelimesinin kifayetsiz kaldığı, anlamlardan anlam beğenilesi söz.
penguen*de bazı köşeler eksik kaldığında yazarların espri alışverişinde bulunarak doldurduğu köşenin adıdır.
sözlükçülerin birbirlerinin başlıklarının altına yazarken yaptıkları iş. birbirlerini övmeler, özlemeler, ne yapıyor acaba şimdi demeler, anladın onu senler...ler ler ler..karşılıklı paslaşırlar sözlükte, başka da bir halt yapmazlar zaten.
ticaretin bir numaralı kuralıdır.

(bkz: yalcın bulut)
(bkz: memati bas)
karşılıklı çıkarların iş gördüğü ve kişilerin de bunu bildikleri durumlarda kullanılan söz, devamı olarak alan memnun veren memnun da kullanılabilir..
penguen mizah dergisi'nin ilk zamanlarında çizilen bir sayfaydı. mantığı şuydu: dergi içnde bir yazar veya çizer diğer bir yazar ya da çizere espri verecek ve o karikatürler bir sayfada yer alacaktı. farklı çizimler ve farklı esprilerle dolu bir sayfa hazırlanacaktı. öyle de oldu. güzel bir olay gerçekleştirildi.

ama sonra devam etmedi bu sayfa... ta ki bu yaz uykusuz kadrosunun ayrılmasına kadar, sayfalarını dolduramayacağını anlayan penguen editörleri bu olayı yeniden yaptılar ve sonra yine bitti. bakalım bir daha ne zaman geri gelecek? yine bir ayrılmam mı olacak?
çıkar odaklı düşüncenin tezahürüdür.

bir toplumun ya da bir ülkenin haklarını gasp ederken çok uygun bir şekilde işlevselleştirildiği görülmüştür, özellikle milliyetçi algılayış tarafından.

ama bu milliyetçi söz konusu abd-ırak ilişkileri olunca olayın asıl mahiyetini her ne hikmetse görür ve "al gülüm ver gülüm" demez.

"oysa abd ırak'ı işgal edip onu bir yeni sömürge haline getirmiş ama aynı zamanda onu himaye etmeye başlamış, onu bir diktatörden kurtarmıştır" demesi gerekir bu milliyetçi arkadaşın algülümvergülümcü kafa yapısına göre, ama işine gelince şakraları açılıyor işte.

meselâ türkiye'deki kürtçe yayın meselesini kuzey ırak'ta türkmencenin resmî dil olmasına bağlar bu pragmatist milliyetçi kafa: "al gülüm ver gülüm olmuştur işte" der.

sanki kürtlere taviz veriliyormuş, sanki onlar bu ülkenin vatandaşı değilmiş fikri hâlâ kafasının içinde patlayacak ânı beklemektedir zîra.
--spoiler--
yakında foxta baslicagi söylenen cgh benzeri komedi programı.
--spoiler--

komik çocuklar var içlerinde.buraya yazıyorum.çok tutacak

edit: stüdyoda izleme sansim oldu.yukariya cok tutacak yazmisim fakat tam bir faciaydı..milleti zorla güldürdüler,alkışlattılar.
13 ocak 2010 çarşamba günü (bu çarşamba lan işte) 20:00'da fox tv ekranlarında olacak olan program.

bilindik adamlar yok fakat çok farklı ve eğlenceli olacağı yönünde kuvvetli duyumlar almış durumdayım.

bu adamları izleyin anacığım.
arkadaşımında aralarında bulunduğu bu akşam fox tvde yayınlanacak olan programdır.bu haftaki çekimlerinde orada olmam sebebbiyle bazı gözlemlerim oldu.tesisatçı ve deliler korosu skeçleri sizi altınıza sıçırtıcak kapasitede.ama bu program tutmaz aga.
10 üzerinden 4 lük bir program. dün az çok izledim ve beğenmedim. stüdyoda kimse gülmüyordu galiba. gülme efekti falan eklediklerinden şüphelendim. zira ben gülümsemedim bile. 2 bölüm sonra kalkar.
fox tv'de yayınlanan çghb çakması bir program. yaklaşık bi yarım saat filan izledim. yemin ediyorum bir kere bile gülmedim. abicim bu kadar mı rezalet bir program olur. yapmayın etmeyin. yazık günah ya.
translation : take it my rose, give me my rose.
çghbden farklı bir program. daha samimi. daha olduğu gibi..

bunların hepsi birer skeç, gerçek yaşamın canlandırması değil desturu var gibi.

bertolt brecht gibi.

senin benim günlük yaşamda yaptığımız abartmalar gibi..

eski çocukluk oyunları gibi..

bu akşam saat sekizde ikinci bölümü yayınlanacak gibi..
aralarında ulvi'yi görünce merak edip izlediğim komedi programı. tutulacağını sanmıyorum , en fazla 1 ay yaşar bu haliyle.
sadece yaprak dökümü ile kafa yaptığı bölümünü izlediğim ama hiç komik bulamadığım program.
futbol maçında defans oyuncularının birbirleriyle paslaşmalarına verieln isimdir. genelde atağa hazırlık paslarıdır bunlar. eğer çok uzun süre yapılırsa izleyici sıkılı ve: ne lan bu böyle al gülüm ver gülüm der.
(bkz: ekonomiye can vermek)
(bkz: iş dünyası)**
çok güzel hareketler bunlar ın kötü bir taklidi. bkm mutfak oyuncularına laf edenlerin ne kadar haksızlık ettiği , oradaki oyunculuğu ve skeçleri gördükten sonra anlaşılabilir.
(bkz: ersan adem gülüm)
Fox'ta 20-30 izleyiciyle yapılan, tam bir çakma ÇGHB'dir.
bence o kadar kötü bir program ki, al gülüm sende kalsın.
yapılabilecek en kötü çghb taklidi programdır...seyircilerinde çakma olduğu konusunda hiç şüphem yok.
üzülerek söylüyorum ki (yapımda yer alan genç oyuncular için üzülüyorum. yoksa umrumda bile olmaz) berbat ötesi bir program. 10 dakika zor dayanılır. zaten fazla dayanacak gibi de durmuyor. kalkar yayından bugün yarın.
güncel Önemli Başlıklar