1. 1.
  kötü olması durumunda isyan sebebidir.
  ... melankolik
 2. 2.
  editlenemeyecek ve silinemeyecek olan entrydir.
  1 ... veritas
 3. 3.
  müthiş bir cüneyt arkın filmidir.1972 yapımı filmin kısa özeti şöyledir;artık tövbe eden haydar(cüneyt arkın) eve gelir abisinin ve kızkardeşinin öldüğünü öğrenir.kardeşinin ırzına geçilip intihar ettiğini ve abisinin de bu uğurda öldürüldüğünü öğrenmesi üzerine kıza tecavüz eden seyhmuz(istemi betil)un abileri binali ve beşir'i sırayla öldürür.binali'yi usturayla hamamda hacamat eder,beşir'i mezbahanede öldürür ve et gibi asar.şeymuzu da atıl durumdaki bir tren çokluğunda öldürürken kendisi de ölür.
  bu filmi harika yapan özelliklerden biri haydar'ın öldürmeden önce ayakkabılarını düzeltişi sırasında çalan müziktir.bunun yanında işlenen imkansız aşk konusu ve haydar'ın annesi öldüğü gün oğlu şehit olmuş yaşlı bir kadını bursa'ya oğlunun mezarına götürmesi takdire şayandır.velhasılı kelam izlenilesi bir filmdir

  (bkz: http://www.sinematurk.com/film.php?1572)

  hayatınızda izleyebileceğiniz en iyi türk kült filmidir. insanı kendi eksenine çeken bir havası vardır.
  2 ... kuvass
 4. 4.
  Beni özene bezene yaratan kim? Sen!
  Ne yapacağımı da yazmışın önceden.
  Demek günah işleten de sensin bana:
  Öyleyse nedir o cennet cehennem?

  (bkz: ömer hayyam)
  2 ... nedir yani
 5. 5.
  bir zamanlar insanların kaderleri alınlarında yazarmıs ve herkes tarafından gorülebilirmis. fakat kaderi istedigi gibi olmayan insanları umutsuzluk ve mutsuzluga sürüklemesi sebebi ile yazı allah tarafından gorünmez kılınmıs. artik göremiyoruz ama hala orda bir seyler yazıyor yani efsaneye göre.
  ... gelberiyargelberi
 6. 6.
  kader,talih gibi secimi sizin kelimeyi sevmenize bagli alternatif soylenimleride mevcut kavram.
  izninizle biraz ukalalik yapayim .

  bu kavrami bildigimiz haline donusturup ,kurumsallastiran amca, hristiyanlik felsefesinin kurucusu kabul edilen aziz augustinus tur .
  ilk caglardan beri var olagelen hedenistlik yada epikur ogretileri yasamin gerekcesini mutlu olmakla aciklamislar ve tanri kavramini mutlak anlaminda defterden silmislerdi. tanr yoktur demeseler de tanrinin yasama etkisin bos kume olarak gostermislerdi .
  aslinda cok mantiksiz degildir .
  cunku;
  dunya yuzunde olan mucadele, esitsizlik ve kotuluk ile tanriyi yanyana koydugunuzda ,bu dusunurler soyle bir cikarim yaparlar
  " ya tanri gucsuz ya da bu tarz adaletsizlikle ugrasabilecek yetkinlikte degil" .
  gucsuz degilse;
  bu kotulukler nerden geliyordu?
  boyle bir ogretinin karsisinda, hristiyanlik felsefesini aziz augustinus vasitasi ile antitezini getirilirken iste tam bu acidan bakarak ;
  kader ,alinyazisi ve tanrinin mudahalesini teorilestiriyor ,
  tanri ,cennet ve cehennem olgularini kullanarak insanlari bu sekilde suctan ve kotulukten alikoymak adina bir adalet terazisi kullanir.
  yani iradenle secimini kendin yaptigini, yaptigin kotu secimin cezasinin tanrisal bir adaletle cehennem oldugu dogru secimlerinde cennetle odullenecegini , yasanilan dunyanin otesinde baka bir ilahi adaletin ve onun takdir hakki oldugunu felsefenin temelinin bu sekilde kuruldugunu soyluyor.kendisi platon-ik bir hristiyandi.
  acikca soylemek gerekirse
  bugunki hristiyanlik isadan cok onun uzerinde yukselir.
  insanin kurtulusu kendinden cok tanrisal bir merhametle olur.tanri sizi lanetlediginde gideceginiz yer bellidir....tanidik geldi degil mi haci?
  ... hainorkinos
 7. 7.
  Allah tarafından insanlar için belirlenmiş kaderdir...
  (yazgı)
  ... mashadov
 8. 8.
  dikiz aynasından da görülebilmesi için ters yazılması gerekmektedir. *
  -1 ... jamjamm
 9. 9.
  Yaşanması gerektiğine inanılan ilahi kodlama ifadesi.
  ... afferim
 10. 10.
  kesinlikle izlenmesi gereken bir cüneyt arkın filmi youtube dan izleyebilirsiniz.

  not:asla pişman olmıyacaksınız.
  2 ... gigg