1. 1.
    5 kuruşu almak için beklenildiğinde "mala bak 5 kuruş paraüstü için bu kadar beklenir mi?", beklenmeden gidildiğinde ise "artiste bak para üstünü almadan gitti, sanki bana 100TL bahşiş bıraktı amk." denilen ve sık sık karşılaşılan zor bir durumdur. (bkz: iki ucu boklu değnek)
    43 -1 ... hchngr
  2. 2.
    sıkça karşılaştığım ve hangi davranışın daha doğru olduğunu bilemediğim durum. ara sıra aklıma gelir düşünürüm. almamaya karar veririm. sonra bir iki derken 5 kuruş 5 kuruş gider benim paradan. bu davranışın sonunu getirmem ise almayı çok istediğim bir şeyi 5 kuruş eksik param var diye alamama anındadır. "lan ben bırakıyorum almıyorum, bunlar 5 kuruş eksik diye vermiyorlar ne bırakacam, bundan sonra hepsini alacam, sırada bile beklicem!" diye bir karar alırım bunun ardından. diğer tarafdan etraftakilerin ne düşündüğüne gelirsek, hiç önemli değil. bu konuda immanuel kant gibi düşünmek lazım. "niyet önemli abi niyet".
    4 ... g n r
  3. 3.
    nerede kaldığına göre değişmekle birlikte, paranın kaldığı yerin haksız kazacına yol açar.

mesela carrefour gibi büyük bir hipermarket düşünelim.

1 günde 100 kişiden 5 kuruş kaldığını

500 kuruş eder. ayda 15000 kuruş eder. yani 150 lira

türkiyede ortalama 100 carrefour varsa

150*100=15000 lira eder

ssk primi 300 lira olduğuna göre

15000:300= 50

yani bu carrefourda çalışan 50 kişinin sigortası ceplerinden çıkmadığı halde vergiden düşülüyor anlamına gelir aslında ki bu

oldukça iyimser bir hesaplamadır.
    6 ... kirazsekeri
  4. 4.
    bünede ani bir tedirginliğe yol açar. patlamak üzere olan saatli bombanın sarı, kırmızı ve mavi renkli kablolarından hangisinin kesileceği gibi kararsız bırakır.

5 kuruşu alacağım diye beklerseniz cimri olursunuz.
    5 kuruş önemsiz diyerek bırakıp gittiniz; adam çağırsa 5 kuruşunuz kaldı diye, gidip alınca 5 kuruş için geri dönmüş olursunuz, kalsın diyince 5 kuruş bırakıp 50 lira bırakmış gibi hava atmış olursunuz. her iki durumda da mal olursunuz.

en iyisi 5 kuruş para üstü bırakacak alış-verişlerden kaçınmak.
    2 ... dokie
  5. 5.
    90larda sakız ile tamamlanan.
    ... the g man
  6. 6.
    Ayrıca eğer siz birşey alacağınızda 5 kuruş eksikse utana sıkıla kasaya gidersiniz hatta çoğu zaman gitmeye çekinirsiniz ve gitmezsiniz ve büyük mağazalarda çoğu zaman olumsuz cevap alırsınız. Fakat hiçbir mağaza sahibi veya kasiyer, size 5 kuruşunuzu veremedi diye bir çekinme ve minnet duygusu altına girmezler. (bkz: adaletin bu mu dünya)
    ... hchngr
  7. 7.
    musteri icin kotu, satici icin ise karli bir istir.
    ... hiperfan
  8. 8.
    aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık denilesi durumdur.
    Lan o 5 kuruş yok mu, sanki herkes sana bakıyor gibi bir izlenim bırakıyor insanda.

alırsan : aaa şuna bak 5 kuruş için iki dk'dır bekliyor derler.
    almazsan : hıh şuna bak 5 kuruş bahşiş bıraktım diye götü kalktı derler mazallah.
    1 ... gel bili bili
  9. 9.
    entrylerin okunmadan baska entryler girildiğinin kanıtı baslık. (#11605287)(#11610292)(#11605513)
    2 -1 ... sokak lambalari sonmesin
  10. 10.
    (bkz: sakızdır o sakız)
    ... tsira