bugün

evlendikten sonra en çok soracağım soru olacaktır. akşama ne yemek var, çayı koy geliyorum, yatağı ısıt üşüyorum.. ayrıca evlendikten sonra cicim aylarının bittiğini gösteren sorudur bu. aşağma ne yimak var ?
anne akşam ne yemek var?
- Allah ne verdiyse...
ne vermiş peki?
- akşama görürsün.
hiç bişey yok mu yoksa???
- (yüzüyle bilmem işareti)
offf anneeeeee offfffff.
(bkz: yaran anne diyalogları/#15590376)
Acikmis yazar söylemidir. Sorusu da olabilir tabii.
Irok, ikbebet, hazır çorba salata. Tatlı.
(bkz: sen git otur ben seni çağırıcam yemek olunca)
Pilav üstü tavuk. Pilav elbette tereyağı ve tavuk suyu ile pişecek, şehriye yok beyaz pilav. Küçük konserve nohut bulamadığım için içine nohut koyamıyorum üzgünüm. Ama bana yakın olup,1-2 avuç haşlanmış nohut ikram etmek isteyen yazar çıkarsa pilavı birlikte yeriz.
Karniyarik.
Akşam üzeri anne kişisine sorulan en popüler soru.

-Alo, anne akşama ne yemek var?
- Sağol iyiyim evlâdım, sen nasılsın?
-Ehuehue.. Pardon anniş yaa...
yaparsam köfte var
yapmazsam da köfte var
her türlü köfte yani.
Pilav sebzeli et yemeği Şehriyeli yoğurt çorbası ve mükemmel ev yapımı pancar turşusu.
bunu ev halkından birisine veya birisinin size ya da ev içinde duyabildiğinize şükretmeniz gereken soru kalıbı. klişe olacak belki ama bundan sonrası için allah ne verdiyse onu yeriz cevabının duyulduğu aile sofralarından eksik olmamak mutluluk sebebidir. o aile de illa evli olmak değil zaten. ana baba sofrasına, kardeş sofrasına, arkadaş ahbap sofrasına nail olmak gibi. çünkü yemek birlikte yedikçe bereketlenir.
mühim bir sual. akabinde aldığımız cevaba binaen bir soru daha sorulur, "bir şey lazım mı?"

tabii ki canın çekmediği bir yemek varsa, anında yemeksepeti nokta cum.
Mercimek çorbası ve patates salatası.
Yogurt çorbası
Pirasa yemeği
içli köfte.
Turşu.
oldukça hayati bi' sual doğrusu.

sulu patates varmış çok severim. bulgur pilavı. yoğurt, turşu ve yeşil baybır. sıcak pide aliyım barim.
karides güveç, yanında rus salatası, pancar ezmeli yoğurt ve bulgur pilavı..
şu kızı orta anadolu köklerinden kurtaramadık..
pilav deyince gidip bulgur yapıyor, pirinç pilavı deyince "tamam abi, beyaz pilav" diyor..
--spoiler--
pirinç pilavı deyince "tamam abi, beyaz pilav" diyor..
--spoiler--

Normalde çocuklu evlerdeki pirinç pilavı "beyaz pilav" dır.
Tavuklu sarımsaklı biraz yöresel bir pilav yapmıştı kardeşim. Zaten bizim oralılar dışında bu pilavı bilen de yapan da duymadım.
mussakkka.
Yoğurt çorbası. *
4 mandalina 1 muz 2 narlı soda 1 zafer gazoz çaktım.
Eksi rüyalar sanıyorum kayısı diyarı malatya’dan..
bilmem anamın evine dönüyorum muhtemelen akşam yemeğim sabah kahvaltım olacaktır o da müthiş olacaktır aklıma gelirse editlerim gece 4-5 gibi inince dölflc.
ben ne yaparsam o var. dışarıdan yemek söylemek artık iyice kabak tadı verdi. ne lezzetli yapabiliyorlar ne de besleyici bir yemek oluyor.