bugün

(bkz: akşam oldu hüzünlendim ben yine)
(bkz: aksam oldu huzunlendim ben yine)
(bkz: AKŞAM YiNE TOPLANDI DERiNDE)

Canan gülüyor eski yerinde,
Canan ki gündüzleri gelmez,
Akşam görünür havuz üzerinde...

Mehtab, kemer taze belinde,
Üstünde sema, gizli bir örtü,
Yıldızlar, onun gülüdür elinde...

(bkz: ahmet haşim)
harika bir tsm şarkısıdır. sözlerini de yazayım tam olsun.

akşam oldu hüzünlendim ben yine,
hasret kaldım gözlerinin rengine.
gel mehtabım, gel sevdiğim, gel yine;
hasret kaldım gözlerinin rengine.
hiç de yalnız olmayı istemediğin bir anda tek başına oturunca , bir de üstüne hava kararınca, ortaya çıkması olası cümle.
dinlemeyi özlediğim enfes şarkılardan biri. kulağımda müzeyyen senar'ın sesi, karanlık bir kahvede, ahşap sandalyemde oturmuş birilerini bekliyormuşum gibi oluyorum her dinlediğimde. *
Muzeyyan Senarin ozellikle yorumuyla baska boyutlara tasidigi sarkidir. Bu sarki esliginde Senar ile bir meyhanede icmeyi cok isterdim. *
hüzünlendiğinde, eskiyi özlediğinde, anneannemin o tatlı sesiyle gözlerinden damla damla yaşlar akarken söylediği güzel eser.
Yaraya tuzdur. Yalnız gecelerde içkiye güzel meze olur.
Müzeyyen Senar'dan dinlenilmesi gerekir.
buruna direk rakı kokusu getiren şarkı.
akşamlara , hüzünlere, dertlere yakışan en güzel şarkıdır. yanında birde yanlızlık olacak işte tadından yenmez.
semahat özdenses'in uşşak makamındaki harikulade bestesidir, sanat güneşi, yine bir başka söylemiştir.

http://www.youtube.com/watch?v=QJ5rWjJN4ok
şarap,sigara ve bu şarkı.
(bkz: anlatılmaz yaşanır)
(bkz: sözlük başım mı dönüyor ne)
gecenin en karanlık saatinde dinlenen şarkıdır.
ister müzeyyen senar'dan dinleyin isterseniz zeki müren'den ne fark eder, güneş nasıl olsa yine doğacak.
kullandığı türkçe ile, belâgati ile her zaman bende yeri apayrı olan, aynam zeki müren'in sesinden can bulmuş ızdırap dolu şarkı.

http://fizy.com/#s/1agpw3

kolaysa etme tebessüm..
kolaysa başladığında şarkı
ağırlığı altında ezilme
sıkma ellerini
kolaysa yapma.
kolaysa ağlama.
Akşamla, karanlıkla hüzün arasında muhakkak ki kuvvetli bir bağ vardır.
ve hüzün de insana yakışan, asil bir histir.
Akşam olmuştur, sevilen uzaktadır, hüzünlenmek bir alışkanlığa dönüşmüştür artık. üstelik sevilenin gözlerinin rengine duyulan yoğun bir özlem sözkonusudur.
Her dinleyişte rakı şişesinde balık olma arzusuna tavan vurduran harika şarkı...
Müzeyyen senarın muhteşem şarkısı sahilde içerken hafiften dinlemek çok iyi geliyor insana.
funda ararın da düzgün bir biçimde seslendirdiği şarkıdır. yalnız geçirilen akşamların değişmezidir.
(bkz: akşam oldu gene bastı kareler)
çiçeklerle dolu bir balkonda, serin bir rüzgar esintisiyle, ahir ömründe son rakılarını içiyormuşsun gibi hissettiren şarkı.
insanı mahveden şarkıdır, müzeyyen senar'a aşık olma hissi uyandırır.
müzeyyen senar gibi bir sanatçıdan çıkan güzel bir parça. *
her iki akşamdan birinde mırıldandığım, akabinde babadan araba isteme, iki bira alma ve tenha yer arama ile biten olaylar sinsilesi gelişir...
oruçlu başınızla fasıl yapmaya kalktığınızda beyninize vuran bir müzeyyen senar şarkısı. nasılda güzel söylüyor be. insanın kalbini söküyor resmen.
pazar sabahı dilime dolanan, muhteşem şarkı. biri beni durdursun, yoksa içmeden sarhoş olacağım.

akşam oldu hüzünlendim ben yine,
hasret kaldım gözlerinin rengine
gel mehtabım, gel sevgilim, gel yine
hasret kaldım gözlerinin rengine

bu büyülü dört dizeyle insanı alıp çok ötelere götüren muhteşem şarkı.
evet ben bu satırları yazarken bu şarkı çalıyor fonda müzeyyen senar yorumuyla.
ve sanırım artık daha fazla dayanamayıp bir kadeh yuvarlayacağım.
böyle bir şarkı dile dolandığında içmeden nasıl durabilirim ki.