bugün

RTÜK tarafından düzenlenen, televizyon yayınlarının içeriğiyle ilgili bilgilendirici bir sınıflandırma sistemidir. Televizyon yayıncılarının, anne babaların ve genelde toplumun, çocukları ve gençleri televizyon yayınlarının olası zararlı etkilerinden koruma sorumluluğunu yerine getirmelerinde onlara yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.
http://www.rtukisaretler.gov.tr/RTUK/index.jsp
okuldan çıktıktan sonra, evde televizyon karşısında vakit geçiren varoş çocuğunu,10 yıl sonra taksim' de birine kafa göz dalmaktan veya elin ecnebi kadınına laf atmaktan alıkoyacak bir hadiseymiş gibi lanse edilmesinden başka hiç bir şey değildir. teneffüste sigara içip, cebinde sallama taşıyan tıfılın, anne babasının ' oğlum bu program 13 yaş üstü içinmiş, gelişimine zararlı, izleme sen ' dediği zaman 'peki anneciğim ben yatıyorum' gibi kelamları kullanması baz alınarak yapılmıştır.

çocuğa en güzel hediye olarak sapan veya tabanca tüfek alan ebeveynlerin, çizgi film kuşaklarında pokemonun balbazarın eline vermesi sonucu sadist naralar atan çocuğu olması doğru orantılı bir hadisedir.

olay rtük kurumunun kendi kendini kandırmacasından başka bir şey değildir. olası bir tazminat davasından yırtma olayıdır. kanuni yaptırımı olduğu halde yoldaki trafik işaretlerine uymayan veya her fırsatta kanuni yaptırımlara karşı gelen öküzün, evdeki televizyon karşısında kurallara uymasını beklemek, hamsinin kavağa çıkması ile eşdeğer bir şeydir.
radyo televizyon üst kurulu tarafından izleyicileri yayınlarının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla yapılmış, işlevsel olarak cazibesi varda işaret mi akıllı, yoksa izleyiciye mi akıllı ol demeye getiriyor sorularıyla, hala mantığını kavrayamadığım uyarı logoları
adının neden akıllı işaret olduğunu anlayamadığım işaretlerdir. "uyarıcı işaretler" gibi birşey olsa neyse de, neden akıllı pek bi anlam veremedim. ne yani şiddet içeren yayınlarda "siz bakmayın çok pis kavga çıkacak şimdi" mi demektedir? türk halkı bu kadar salakmıdır? rtük ne iş yapmaktadır?
(bkz: hülya avşar türkiyenin en zeki kadınıdır)
ms office ile sunuluyor. 2006'dan itibarendi zannedersem.
akilli isaretlerden, genel izleyici sekli beni pek bi derin dusuncelere gark etmistir. ilk gordugumde anlam verememis, isareti peri bacalari olarak yorumlamis, hatta nevsehir in yerel bir televizyon kanalini izledigimi zannetmistim. hakikaten akilliymis lan isaretler.*
diğer işaretler akılsız mı? sorusunu akla getiren işaretlerdir.
burdan da ne olduklarını öğrenebildiğiniz işaretler.
görsel
4 yaşındaki çocukların bile televizyonda gördüğünde uyuma vaktinin geldiğini anlayıp huysuzlandığı işaretler.*
+13: 21.30-05.00 arası +18: 24.00-05.00 arası yayımlandığı işaretlerdir.