bugün

Duyulduğunda hiç önemsenmeyen, ama yıllar geçtikçe bir şekilde akla gelip unutulmayan sözlerdir. Kimi zaman babadan, anneden gelen kimi zaman bir öğretmenden.

Mesela, yıllar önce, lise sıraları, kimya hocası:

- Çevrenize iyi bakın, burası küçük bir toplum aslında, içinizden farklı farklı hayatlar çıkacak daha hiçbir şey yaşamadınız şu hayatta, bazılarınız çok zengin olacak,kimisi kanserden ölecek,belki trafik kazası yapacak sakat kalacak, ya da mutsuz bir evlilik yapacak, aile büyükleriniz vefat edecek, tabi çok mutlu mesut olanlarınız da olacak, ama hepinizden farklı hikayeler çıkacak.

Aslında şu anda her şey sizin elinizde, bazı şeyleri durdurmazsınız belki ama hayat tarzınızla sizin için en iyisini hazırlayabilirsiniz. Hayata sıkı sıkı sarılın, ne istediğinizi bilin, iyi sonlarda sizin için var kötü sonlarda. Sizin için en iyisini sadece siz yaratabilirsiniz.

işte bunun gibi, o zaman biz bunu hiç anlamamıştık, şimdi zaman geçtikçe ne kadar önemli bir tespit olduğunu anlar gibiyim, hiç kulaklarımdam gitmiyor bu ifadeler. Özellikle birilerine bir şeyler oldukça.
(bkz: ders çalış)
kim ne yaparsa kendine yapar..

ya yeter anne yaa baba sana da yeter yaa.. tamam kendime yapıyorum kendime zarar veriyorum kabul. ama yeter ya.. *
zaman içinde insanın hayat felsefesini bile oluşturabilecek sözlerdir.
- her şeye rağmen gülmeyi bilmeli insan

milli büyüklerin sözleridir.
- iSTiKBALDE DAHi, SENi BU VAZiFEDEN MAHRUM ETMEK iSTEYECEK DAHiLi VE HARiCi BEDHAHLARIN OLACAKTIR. *

ya da bazen yıllaar boyunca aklınızdan çıkmayacak olan anne-baba sozleridir.
- elini ağzından ceeeeekkk *
(bkz: sonra basını duvarlara vuracaksın)
(bkz: ders calıs ders bizim halimize bak)
"insanın en büyük zevki, düşmanlarını öldürerek yenmek, karılarına sahip olmak ve sevdiklerinin ağlamalarını görmektir."

cengiz han *
burnunu karıştırma, kocaman olacak deliği bak. * *
sakız çiğneme, bıyıkların çıkmaz. *
-sokakta bulduğun sokakta bırakır.
(bkz: çıkar parmagını burnundan) 5 yaşımı özledim birden.
üniversitede ingilizce hocamızın sürekli okul ve cevresinin kücüklügünden yakınırken söyledigi ozamanlar cok takmadıgımız ama suan cok iyi anladıgım bir söz geldi aklıma=
BÜYÜK YERDE KÜCÜK iNSAN OLUP KAYBOLACAGINIZA
KÜCÜK YERDE BÜYÜK iNSAN OLUP SEVGi KAZANIN....
babam üniversiteye gitmeden önce beni karşısına alıp belki de ilk defa benimle adamakılı konuşmuştu.evladım bak:
- Nereye gidersen git hr zaman kendin ol ve özünü unutma.
-Tanıdıklara fazla gidip gelme hanım evladı,iyi çocuk deyip birilerinetavsiye ederler,everirler seni.
-Derslarine iyi çalış.4 sene gelir geçer. Vaktini boşa harcama.idealist ol.
-OT olma.faaliyetlere katıl(babam bunu söylerken üiversitelerin liselerden beter bir ezberci eğitim uyguladıklarını bilmiyordu.Bir de onlar ingilizce eğitim görmemişti tabi.)
-SAna ne yaparlarsa yapsınLAR sen dürüstlüğü elden bırakma.(SENi DiNLEDiM HABiRE ACI ÇEKiYORUM BABA)
VE SON OLARAK iKiDE BiR GELMEYE KALKMA! Gelip de napıcaksın.(Gelmedim zaten ilk gurbetliğimde ne ağladım ne sızladım.Bayramlarda geldim bir tek.Bak sözünü tuttum baba.
işte akıldan çıkmayan baba sözleri...
-kızım ben sana güveniyorum, etrafa güvenmiyorum.
ne tarafa dönersen dön dünya arkanda kalacaktır.
yükseldikçe uçma bilmeyenlere küçük görünürsün.
siyasetle ilgilenme, adam akıllı oluna git gel.
bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen ahmaktır, uzak durunuz
bilmeyen ve bilmediğini bilen öğrencidir, öğretiniz
bilipte bildiğini bilmeyen uykudadır, uyandırınız
bilipte bildiğini bilen bilgedir, takip ediniz
hayatta üç şeye aynı anda sahip olamazsın; para, sağlık ve zaman...
öğrenciyken sağlık ve zamanın olur, paran olmaz;
çalışırken sağlık ve paran olur, zamanın olmaz;
emekli olunca zaman ve paran olur, sağlığın olmaz...
-bak, ben sana demiştim ondan zarar gelir diye.
peygamberimizin yüzyıllar önce söylediği sözdür:
-konstantinapolis'i fetheden komutan ne güzel komutandır.
ne mutlu türküm diyene...
çalışacaksan çalış,çalışmayacaksan yat zıbar.
seversen sikilirsin, sikersen sevilirsin.
90larda çok denyo vardı bu lafı aklından çıkaramayan.
bir dede söylemi olarak; çorap takmayı unutma evladım.

- çorap takıcam, çorap takıcam, çorap takıcam..
+ noluyooo ismail..
- unutmamam lazım bunu..
senin güttüğün koyun kadar benım s.ktiğim çoban var.
güncel Önemli Başlıklar