bugün

franz kafkanın en etkileyici sözleridir.

''yanımda yürüyordun milena, düşünsene yanımda yürümüştün.''
En kötü şey, öldürmeyen acılardır.

Franz Kafka - Kovalı Süvari.
"Ama üzüntü demek; gece gündüz, uykuda olsun, uyanık olsun, vücuduna saplanmış bir oku taşımak demek. Çekilir şey değil bu."

"Hem çevrede dolaşıp duran ve bir fırsatını bulduklarında konuya karışmayı bekleyen öyle çok insan var ki! Yine de bu fırsatı şimdiye dek ele geçiremediler, sadece sezdiklerine dayanarak hareket ediyorlar. Bu sezgiler kendilerini sezenleri epeyce oyalar ama başka işe yaradıkları da görülmüş değildir. Bugüne dek işler hep böyle yürüdü, sözünü ettiğim kişiler köşede bekleyip durdular, çevrelerine işsiz güçsüz kimseler gibi baktılar, yakınlarda bekleşmeleri haklı çıkaracak kurnazca yollar, örneğin akrabalık ilişkilerini kullandılar, burunları alacakları kokuda beklemeyi sürdürdüler ama sonuç ne oldu: Bekleyip durmayı sürdürüyorlar."

"Ve sen gelmiyorsun, çünkü gelmeye kendin ihtiyaç duyana kadar bekliyorsun."
Bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamaktır mutluluk.
" raid böceksavarın kullanımı meşru değildir " - franz kafka.

dönüşüm okuyanlar bilir.
Ama üzüntü demek;gece gündüz,
uykuda olsun,uyanık olsun,vücuduna saplanmış bir oku taşımak demek. Çekilir şey değil bu.
Ve bir kadın sevilmeyi bekler gecenin en ince yerinde.
"insan yaşarken de ölebilirdi."
Unutamayacağım bir doğa olayıydı yüzün istasyonda Milena: "Bulutlardan değil, kendiliğinden gölgelenen bir güneştin sanki.

Ne söyleyeyim daha?
kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı...
Dayanılmaz olan aslında yaşam değilmiş, insanlarmış.
Umut olmasına var, sınırsız denecek kadar umut var, ama bizim için değil.

Aylar sonra ilk defa gözlerim bir işe yarayacak seni görerek.(Milena'ya mektuplarından)
-Eger insan mutluluktan olebilseydi, ben coktan ölmüs olurdum.

-Bir mezarda , sen ve ben, yalnizca ikimiz.
Ben sana sen de bana sariliyorsun, ic iceyiz ve baska kimse yok...

-Olabildigince yalniz olmaliyim, basardigim ne varsa yalnizligima borcluyum.
gelecekten söz açarken, benim yahudi olduğumu unutuyorsun zaman zaman. tehlikelidir yahudi ırkı, ayaklarına kapanmış olsa bile.
Dikkat çekmemek hayatta kalmak demektir.
-Dönüşüm-kitabından.
Düşünsene milena, yanımda yürümüştün...

- milenAya mektuplar
Kafesin biri bir kuş aramaya çıktı.