1. 1.
  Şu youtube videosunda ve altındaki yorumlarda görünen tiplerdir. Lan hadi anlarım adamlar balıkları satıp kar etme planları yapıyorlar. Videonun altındakiler neden seviniyor? Akvaryum balığı bu ülkeye bir katma değer mi kazandırıyor? Yoo... Aksine yurt içindeki para yurt dışına gidiyor. Uygun ortamı sağladığında yurt içinde de üretebileceğin şey "Balık". Neden ithal ediliyor? Hadi bir kere ithal ettin, iki kere ital ettin gitti. Bunun sonu mu var? Hobi güzel bir şey fakat Akvaryum balıklarına yüzlerce lira lira verebilecek zenginlikte bir ülke miyiz? Bu soruyu sormalıyız kendimize. Ondan sonra hiç kimse çıkıp da başka edebiyatlar yapmasın.
  https://www.youtube.com/watch?v=aL9vlR5rV_o+
  ... lesley mateas
 2. 2.
  Normal tip.
  Herkesin bir şeye ilgisi/zaafı olabilir,
  Bu tip de akvaryum balıklarına merak salmış,
  Akvaryumda beslenen balıkların anavatanı Türkiye değil, mecburen ithal ediliyorlar,
  uygun koşullarda ülkemizde de yetiştirilebilen balıklar neden ithal edilir?
  Soy bozulması yaşanacağı, bunun da renk vb görüntü farklarına neden olacağı gibi sebeplerden tercih edilmiyor,
  Mesela parlak kırmızı rengiyle meşhur bir cinsi üretiyorsun ama ortaya portakal rengi bir balık çıkıyor, istenmeyen bir durum.
  3.5-4 cm boyunda bir ikola yaklaşık 15-20 lira gibi bir rakamdı sanırım, Afrika'da yetiştirilmesi, uçakla nakli, depolanması, vs vs, anca bu rakamı buluyor, yurt dışına çıkan rakam o kadar abartılı değil yani,
  Akvaryuma harcanan paranın büyük bölümü KDV gibi vergi kalemleriyle yine tcdir.
  1 -1 ... dalya rock yazar
 3. 3.
  Türkiye'de üretilememesine "Soy bozulması" sebepmiş... Ya bir gidin. Balıkçıl kimi kuşlar denizden beslendiği için kırmızı rengini alıyor.(Edit. flamingo olsa gerek.) Denizden beslenmeyen normal renginde kalıyor. Yani Balığın kırmızı-turuncu olması büyük oranda yedikleriyle alakalı. Sen aynı balığı sürdüremiyorsan bunun ortamla ilgisi yok. Yok vergisini devlet alıyormuş... Bunlar hikaye. Dışarıya çıkan 1 lira bile olsa para. insanın içini acıtıyor. Biz bu kadar zengin bir millet miyiz?
  ... lesley mateas
 4. 4.
  videodaki balıklar tanganyika gölü tropheus balıklarıdır. o balıkların türkiye'de de üretimi var fakat ithal olanlar f0, yani gölden tutulan balıklardır. f0'ların formları, renkleri çok güzel olur.
  1 -1 ... bir idealistin ta kendisi
 5. 5.
  Flamingolar bulundukları bölgede yaşayan ıstakozlar ile beslenerek pembe renklerini alır, bu ıstakozlar başka bir yerde yetişiyorsa orada beslenen flamingolar da pembe olur, o ortamı sağlayabilen pembe flamingo sahibi olabilir,
  Kulaktan dolma bilgilerle işi bilenlerin bilgilerine itiraz etmek neyin kafası bilemiyorum,
  Akvaryum balığı ithalatına sevinen tipler kesinlikle et ithalatına sevinip, ucuza et yiyeceğiz diye yaygara koparan tiplerden daha aklı başında tiplerdir,
  Duyan da tonlarca balık ithal edilecek sanır, milyon dolarlar yurt dışına gidiyeah.
  He aq bir tek sizin kafanız çalışıyor.

  Edit: size bu satırları yurt dışına param gitmesin diye aldığım yerli! Malı Vestel telefonumdan yazıyorum, gerçi içindeki çipler, batarya, hep yurt dışından geliyor ya, telefonun adı Vestel/Casper sonuçta, yersen.
  1 -1 ... dalya rock yazar
 6. 6.
  Vay amq sabah sabah flamingolar, tropheus lar, portakal renkleri, kırmızlar...

  Olm sabah sabah hangi kahveyi içtiniz bana da söyleyin?
  2 ... rockonbaby
 7. 7.
  Anlatmak istediğimi anlayamayan tiplerdir. flamingonun pembe renge sahip olması yediği ıstakoz ile alakalı olabilir. Balığınki de farklı bir durumdur. Sen bu durumu araştırmayıp, bu balığı üretmeyip, her seferinde ithalat yoluna gidersen, bunun bir sonu olmaz. ister 1 lira olsun iter 1000 lira olsun. Bakın Türkiye'de de Muhabbet kuşları üretiliyor. Doğada tek bir rengi var fakat yapılan çalışmalarla Farklı farklı renklerde üretilebiliyor. Belki üzerine çalışılsa başka başka renkteki balıklar ortaya çıkacaktı. Yani sen üzerine çalışmayıp sürekli nakil yoluna gidersen olmaz. Nakilcilik, ithalatçılık her şekilde kötüdür. Adaptasyon, melez her şekilde iyidir. Bize özgü bir tür bize katma değer kazandırır. Bunu araştırmazsan afrikadaki balık çiftliklerinin bayisi olmaktan öteye gidemezsin. Başka nasıl anlatayım.
  -1 ... lesley mateas