bugün

(bkz: hayallerde yaşıyor bazıları)
pkk nın önünü açacak bir partinin yerini yine aynı şekilde örgütün önünü açacak bir partinin almasıdır.
hala atatürk ve chp yanyana kullanılabiliyor ya ben ona yanıyorum.

mehmet faraç uzaklaştırılır , partiye sezgin tanrıkulu gelir ama nedense chp seçmeninde hiç ses yok.
kılıçdaroğlu genel af der. nedense chp seçmeninde hiç ses yok.
ardahan mvekili ordu silah bıraksın der. ve yine ne gariptir ki chp seçmeninde yine ses olmaz.
abdullah öcalan'ın ev hapsi gündeme geldiğinde chp li bir vekil her şey tartışılabilir der. ama chp seçmeninde yine ses olmaz.
hadi akp yalakalarını anlıyorum da kendisine atatürkçü-aydın diyen bu kişilerin yaptığı nedir?

baykal'ın ayrılması ile atatürkçü chp kalmamıştır. hala avutun kendinizi.
g.doğu cehennem olsun. sivil itaatsizlik isyan hareketine dönüşmeye başlasın. öcalan ın serbest kalması gündeme gelsin ama siz hala laiklik, hala modernlik diye bağırın.
aferin size.
halkına aptal diyen

halkına koyun diye hitap eden

halkını sırf başka bir partiyi iktidar yapıyor diye hakaret eden bir partiyi başa getireceğine inanan saf yazarın isteğidir.
doğrudur. fakat yazarın açıklaması yanlıştır.

türkiye deki tüm sorunları kemalizmi getirerek çözeme düşüncesi kesinlikle yanlıştır. yürütebildiği tek politika atatürkçülük olan bir partinin ülkemin başına geçmesi felaketten başka bir şey getirmeyecektir.

yakın tarihten bir örnek verelim.

istanbul lular daha iyi hatırlar, 90ların başlarında yerel yönetimde sosyal demokratlar varken şehrin ne hale geldiğini. yanardağ gibi patlayan çöp yığınları, susuzluk, kirlenen deniz, nefes alamayan insanlar, salgın hastalıklar vs vs vs... o zamanlarda sosyal demokratlarımız yapmaları gereken işi yapmak yerine milletin diniyle imanıyla uğraşıyorlardı.

ben kendi hatırladığım dönemi konuşurum. 20 sene öncede böyleydi bu zihniyet hala böyle. ekonomik ve sosyal açıdan gerçekçi politikalar geliştiremeyen bir partinin türkiye nin başında olması, 90 ların başında istanbulun başına gelenlerin tüm ülkeye yayılması anlamına gelir. tarih tekerrürden ibarettir.

özet olarak sosyal demokrasi şarttır. ama bu şekilde asla.