1. 1.
    yeminlen hem de tüm dinlerde edilen yeminlerlen merak ettiğim insanlar. yahu arkadaşlar bak arkadaşça soruyorum, etrafınıza hiç mi bakmıyorsunuz, gezdiğiniz her gün kullandığınız yollarda sayıları gittikçe azalan, her gün kepenk kapatan dükkanlar hiç mi dikkatinizi çekmez, onların hepsi sayısalı bulup güneye mi yerleşti sanıyorsunuz?

etrafınızda, mahallenizde gittikçe artan işsiz insan sayısı hiç mi dikkatinizi çekmez? doğalgaz pahalı diyene fındık yiyin o zaman diyenler, konuşmalarımız dinleniyor diyene e o zaman konuşmayız diyenler hiç mi sinirlendirmez sizi ?

gerçekten ama bak gerçekten merak ediyorum. bunların nesine inanıyorsunuz? yahu yazın da biz de öğrenelim bari.
    9 -4 ... guzunamca
  2. 2.
    birey olamamış kendi üretecek fikirlerinin yerine başkalarının fikirlerinin kölesi olmuş insan davranışıdır. bir nevi tembelliktir yapıkları. sürü psikolojisi genlerinde vardır. kandırılmaya aşağılanmaya alışkındırlar.
    (bkz: ananı da al git)
    2 -4 ... cadeau
  3. 3.
    en ilginç olanı; "komşun açken tok yatan bizden değildir" lafını özüne hapsetmiş bir dine mensup olan bu arkadaşların geceleri bu yönetim yüzünden aç kalması bence.

valla lan aklım almıyor bunu. anlayan varsa beri gelsin.

dikkat et aç yatmaktan bahsettim. dua et; "gemicik" alırken onlar, senin çocuğuna oyuncak gemi alamadığından bahsetmedim.

hayat garip bazen. valla.
    9 -2 ... nukleerella
  4. 4.
    muhtemelen şuan için türkiye'de daha az kötüsünü göremeyen insanlardır. o değil de sürekli bu insanları kömüre oy satmak, sürü psikolojisine sahip olmakla suçlayan eblehlere ne demeli? partiyi eleştirmek yerine mütemadiyen o partiye oy veren tc vatandaşını itin götüne sokmak da neyin nesi? ulan deniz baykal gibi solculukla uzaktan yakından alakası olmayan bir liderin partisine oy veriyorsunuz önce dönün kendi kıçınıza bakın. sosyalist enternasyonel toplantısına gideceğine dut yiyen bir lideriniz var.
    4 -5 ... tu kaka bana
  5. 5.
    kim ne derse desin kötünün iyisini** ya da bu kadar * yağmayı hak etmeyen insanlardır.
    (bkz: deveye diken insana siken)*
    büdüt: alınganlık yok bu insanları görmezlikten gelemezsiniz. kazanmak lazım bu insanları.
    -2 ... tarzan ince dallarda
  6. 6.
    akp'nin iktidarda olmasının tek sebebi bu ülkenin ideolojik anlamda atatürkün yolundan gitmesidir. yoksa darbe planlarının hazırlanmasının, akp'nin başta olmasının sebebi seçmenin cahil olması falan değildir. yolsuzluklara falan değinmeyeceğim ama yolsuzlukların sebebi iktidarın verdiği güçtür. yani sende orada olsan bende orada olsam bunu yaparız. bal tutan parmağını yalar. insanın içgüdüleri vardır zira. laiklik diyeceksiniz. bununda altında iktidar hırsı yatar. bu ülkede dinciler islam cumhuriyeti; asker, asker devleti; polis, polis devleti kurmak ister. önüne geçilebilmiş değildir. hatta bende diktatör olmayı isterim yani.

neyse;
    cahil seçmen bunları seçiyormuş bunlarda başımıza geçip ülkeyi mahvediyorlarmış.
    bak bak bak.

olay bu mudur? bazılarına göre budur. ancak at gözlüğü takmayanlar için bence sorun bu değildir.

olayı başa sarmak gerekli bunun için. tee atatürke kadar gitmek gerekli.
    haydi o zaman bir flashback yapalım da görelim kimin seçmeni cahil. -lost izleyen gençlik için müthiş kıyağım-

cumhuriyet 29 ekim 1923'de kuruldu. inanılmaz.
    kim kurdu? türk halkı diyenlerin alnından öpüyorum. cumhuriyeti kuran mustafa kemal atatürk ve ekibidir.
    şimdi atatürk ve ekibi arasındaki ilişki tüm olayı çözecek.
    atatürk bir birleştiriciydi.
    cumhuriyeti kuran tayfa iki fraksiyon, iki akım şeklindeydi. osmanlıcılar(yani halkın egemenliğine karşı olanlar) ve demokrasi yandaşları(halkın egemenliğini savunanlar).
    işte lost izleyeceğinize açıp azıcık kitap okusaydınız hem size dayatılan rejim propogandasında kurtulur hem de birşeyler öğrenirdiniz ama nafile.

işte bu osmanlıcıların başında kim gelir biliyor musunuz? ismet inönü. diğer akımın başatı ise fevzi çakmak'tır.

atatürk büyük bir toplumsal değişim hareketi başlatmış bu nedenle de demokrasi kriterlerini maalesef uygulayamamıştı. peki neden demokrasi kriterleri uygulanamamıştı? çünkü halk o zamanlarda osmanlıcıydı. yani bir monarkın gölgesinde yaşamayı seçiyordu. gel zaman git zaman halkın bu görüşü değişti. halk demokrasi yandaşı oldu çıktı.
    kimin sayesinde? mustafa kemal atatürk.

ama gazinin ölümünden sonra yerine arasının bozuk olduğu ismet inönü geçti. gazinin ismet ile arasının bozulma nedeni bilinenin aksine hatay sorunu değil, ismet inönünün yasama meclisinin üzerinde bir atanmışlar meclisinin kurulması fikrini ortaya atmasıydı. inönü azledildi. atatürkün yeni başbakanı celal bayar'dı.

bu isimler sizin için ne ifade ediyordu bilemem ancak, celal bayar ve fevzi çakmak şu an iktidar partisinin gelmiş bulunduğu akımın yaratıcılarıdır. tamam belki birebir örtüşme sözkonusu değil ancak durum budur.

peki ismet inönü? chpnin değişmez genel başkanı. milli şef. 1938'den 1946 yılına kadar ülkenini yönetimini tek başına elinde tuttu kendisi.
    1946 seçimlerinin şaibeli olmasının sebebi de inönünün bu yukarıda belirttiğim anlayışıydı. yönetim chp'nin elinden gitmemeliydi. çünkü halk onların çizgisine geçmemişti. yani osmanlıcı anlayış terk edilmiş ancak buna yeniden geri dönme çalışmaları almanyanın savaşı kaybetmesi ile yarıda kalmıştı.

chp o günde kendini devletin sahibi sanıyordu bugün de öyle zannediyor. ama bu devletin sahibi halktır.
    çünkü egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. anayasa da falan yazar. bilmiyorsanız bakın bakalım bir.

bundan sonrasını zaten dizilerden, sağdan soldan duymuşsunuzdur.
    chp önde gelenleri 1946 yılından sonra çok partili siyasal yaşam için erken davranıldığını söylüyorlardı. eğitimsiz halk onların lanse ediş biçimi ile dincilere oy veriyordu çünkü. ama asıl mesele demokrasiydi. halk gazinin amacını benimsemişti. ama ismet inönü yönetimindeki seçkinler bir tuzağa düşmüşlerdi açıkcası.

bugün hala bazı örümcek kafalılar; chp'ye oy vermenin atatürkün yolundan gitmek olduğunu zannediyorlar. ilginç.

yani elitlerin ülkenin yönetimini elinde tutması atatürkçülük öyle mi?

alnınızdan öpmeyeceğim çünkü siz bunu daha sorgulamamışsınızdır.
    at gözlğü var ya canım sizde ondan diyorum.
    neydi markası ray-ban mi?

chp'nin bahsettiği eğitim açık ve net olarak beyin yıkamaktır.
    yoksa cehaleti gidermek falan değildir.

bu halk da aptaldı zaten. ama pardon, size göre yüzde 60'ı öyle özürdilerim.
    halk vergi verecek, askere gidecek, gerekirse vatanı için ölecek ama yönetime karışmayacak.
    nasıl yani ya?
    nasıl açıklanabilir bu?
    ülkeyi ya elit bir kesim, ya asker yönetecek.
    halkında öyle bir beyni yıkanacak ki sesini çıkarmayacak. komiksiniz.
    hatta çok komik.
    5 -1 ... onr
  7. 7.
    bir kısmı, caliyor ama hizmet de ediyor gibi abuk bir savunma tezine sahip insan grubudur.

(bkz: caliyor ama hizmet de ediyor)
    -1 ... strobe
  8. 8.
    siyasetten anlamayan, siyaset nedir bilmeyen, dünya görüşü diye sorulduğunda "o nekidir?" diyen, dini siyasete karıştıranlara karşı, dinsel içgüdüleriyle* karşılık veren, sonuna kadar futbol takımı misali partisine güvenen, savunan... x kromozomuna sahip varlıklar.
    1 -3 ... live forever
  9. 9.
    - akp ye inanmıyorum ama bir satış var.
    ... susarsam konusmam
  10. 10.
    hümeyni'nin dirilmesi ve iran yerine türkiye'ye gelerek müminleri bir çatı altında toplaması için her gece yatmadan hatim indiren insanlardır bunlar.

cahillikleri paçalarından akan bu insanlar, çocuklarına türk alfabesi yerine elif be te se hoca girdi kümese tekerlemesini öğretirler. 7 yaşına giren evlatları eğer halen namaz kılma alışkanlığını kazanamadıysa, kızgın soba demiriyle üstlerine yürürler. işte bir ak partili 7 yaşından sonra pişmektedir... siyasi anlayışı 72 yaşına kadar, ''kim kömür verirse ve hamdolsun derse oyum onadır'' dan ibarettir. düşünme opsiyonunu daha çocuk yaşında kaybederler. siyaset yapmaktan ziyade, her daim rakı sofrasında ülkeyi kurtaranların engin bilgileri altında ezilirler.

yazıktır, vurmayındır... siz ki erdemli, türkiye'yi masa başında her daim kurtarabilecek kapasitede olan, leb demeden çorumun tüm nimetlerini dizenlersiniz. mazur görün böyle insanları. sevin, bağrınıza basın ki ilerde belki sizden olabilirler.
    1 -1 ... ashaf