bugün

1946da demokrat partinin kurulmasıyla buyuk halk kitleleri bu partinin yandası olmustur. bu buyuk akımın sebebi ise (metin tokere gore) dpnin kası gozu degil, chp ve ozellikle inonu karsıtlıgıydı. kurucular nezdinde olmasa bile, siyasi kadrolar ve parti tabanında bu husumet, partiyi bir arada tutan harc gorevi gormekteydi. ama yanlıs anlasılmasın, o zamanki chp simdiki gibi basiretsiz yonetim anlayısında bir parti degil; tum halkın, cumhuriyetin ve ataturk'un partisiydi. zamanın cumhurbaskanı, chp genel baskanı ve milli sefi ismet inonu, ya bu karsıtlıgın farkında degildi ya da haberdar edilmiyordu. o da, zamanında ataturk'un dustugu, "halk ulkeyi kurtaranlara, devleti kuranlara neden karsı olsun" yanılgısı icerisindeydi. nitekim, ilk cok parti denemesi olan serbest fırka tecrubesinde ataturk'un anladıgı olayı, inonu de demokrat parti kurulusunda ve ozellikle 1950 secimlerinde gormustur. fakat inonu neden halkının ona bu denli karsı oldugunu anlayamıyordu. devrimlerle gayet mutlu gorunen halk neden bunlara karsı olsundu? devlet tarımda ilerleme icin cabalarken, neden ciftci muhalefete prim veriyordu? ki bunların cogu seriatcı da degildi, rejim karsıtı da degildi, ataturk dusmanı da degildi. o halde neden? iste bunu iki kisiden birine sormak lazım.
münferit bir örnek olarak, *
11.cumhurbaskanlıgı secim krizleri, 27 nisan ve chp nin azgın tavırları;en önemli saik ise bütün samimiyetimle söylüyorum uludag sozluk te numunesini gördüğüm bağnaz muhalefet.
1-) alternatifinin olmaması,
2-) ülkenin istikbali için çalıştığının alelade olması,
3-) milletvekillerinin ülkenin önemli isimleri olması,
4-) eğitime önem vermesi, mazlumu koruması

n-) daha gider bu.
(bkz: bir oyum daha olsa yine veririm)
akp ciler için;
- chp ye verirdim belki amaaaa deniz baykal ı sevmiyorum,
- mehmet ağar suçlu zaten,
- yıllardır anap a verdikte ne oldu?
- dsp zaten chp ile birleşti.
kimse kalmadı, ne yapalım? *
yalnızca iki nedeni vardır. bunlar;
(bkz: cahil olmak)
eğer cahil değil ise;
(bkz: vatan haini olmak)

edit: sözlükteki bazı akp liler cahil oldukları kadar, hazımsızlık problemleri olan insanlar...sırf bu entryi de eksilemiyor, açıyor ''ben modunu'' önüne gelene basıyor eksiyi.

(bkz: seri eksi oy veren ibne akp li mi sorunsalı)
(bkz: sizi gidi yazarımsılar sizi)
yaklaşan 2008 ekonomik krizinden bizi kurtaracak bir lktidar olmamasın dolayı akp'ye verilebilir nasıl olsa ekonomik kriz patlayacak bu sefer sayelerinde ayakata durdugu amerika bile onları kurtaramayacak. siyasi kriz olacak. ekonomik kriz ile akp hükümetini götürecek. her şekilde bitmiş bir hükümete oy vermenin sebepleridir bunlar. şuan da akp bir çıkmazın içerisindedir. yediği bokların çok ileri gitmesinin cezasını ödeyecektir.
-hayko çepkin dinlemek?

(bkz: hayko cepkin in akp ye oy vermesi) *
seçmenin " biraz da bunlar yesin. " tarzındaki çaresizliği.
edit: ha bu arada unutmadan (bkz: çaresizseniz çare sizsiniz).
laik`lik elden gidiyor safsatalarından bıkmak.
chp'ye oy verenlerin nedenlerini ters çevirdiğimizde ortaya çıkan nedenlerdir.insanlar chp'ye niye oy veriyorlarsa,akp'ye ondan oy vermezler.insanlar akp'ye chp'ye oy vermemek için oy verirler.

lakin bendenizin böyle sınıflandırmalarla pek aram yoktur,zira statüko baskısı-oy verenlerin beklentisi-dünya sistemi bu memleketin nasıl yönetileceğini ortaya koyar,partiler,kişiler ve kurumlar çok fazla önem arzetmezler.

bu durum,1950 türkiyesi'nden itibaren geçerlidir.nitekim ismet özel'den duyduğuma göre zamanında birisi chp ve demokrat parti arasındaki farkı anlatırken "aynı dışkı ortasından kağnı tekerleği geçmiş"benzetmesini kullanmış.bu cümlenin mutlaklığına inanmasam da haklılık payı olduğu gerçeğini de gözardı etmemek gerekir.nitekim chp ve demokrat parti, 1950-1960 yılları arasında gerek dış politikada,gerekse iç politikada hemen hemen aynı görüşleri savunmuşlardır,çaktırmayın ama ezanın asıl dilinde okunması meselesi de dahil dp ile chp birçok ortak paydada buluşmak zorunda kalmıştır.zaten chp,seçimin mecbur hale gelmeye başladığı dönem olan 1946 yılından itibaren önceden düşmanı olduğu değerlere göz kırpmak zorunda kalmıştır,örneğin din dersi alınmasını kolaylaştırmış ve din eğitimi yaşını aşağıya çekmiştir.hatta ve hatta,ezanın asıl diliyle okunmasının önündeki engeli kaldıran yasa çıktıktan 1 gün sonranın cumhuriyet gazetesine bakıldığında görülecektir ki,bazı chp'li m.vekilleri de bu yasağın kalkması yönünde oy kullanmış ya da belki kullanmak zorunda kalmışlardır.günhalarını almak istemiyorum,ama artık hesap vermekle mükellef oldukları bir millet vardı ve bunu yapmak zorunda idiler.

ezcümle,haykırarak,sesim kısılana kadar şöyle bağırmak istiyorum:akp gelirse islami nizam gelir diyenlere de,chp gelirse istiklal mahkemelerinde sallanırız diyenlere de Allah'tan akıl fikir niyaz ediyorum.öğrenin artık kardeşim,bunun statükosu,sistemi falan var.
tecavüzden zevk alan bir yapıya sahip olmak ya da mazohist olmak.
Atatürk devrimlerinin travma yaptığına inanmak, humeyniyi sevmek, serv antlaşmasını geri istemek vesayre vesayre.
(bkz: düşük iq seviyesi)
atatürk'ü sevmemek ve de baş örtüsüyle cennete gidileceğine inanmaktır. *

edit: atatürkü sevmeyenler eksi oy vermeye başlamış bile.
akp nin pirinç dağıtırken "bize oy vermezseniz pirinci haram ederim" demesi.
ülkemizin iyiliğini çok isteyen ermeni, rum, yunan milletvekilleri ile akpm de yine ülkemizin iyiliği için partimiz kapatılırsa bizi izleyin ab de müzakereleri durdursun, partimiz kapatılmasın, ne olursunuz bir de siz tehdit edin şu anayasa mahkemesi hakimlerini, abd ve ab nin tehditleri yetmedi diye yalvarmasını istemektir.

abd ab, ermenistan, rumlar ne kadar iyiliğimizi istiyorsa o kadar iyiliğimizin istenmesidir.
kışa kömür, cebe altın ve bilcümle 'bidon kafaları' * doldurabilecek hadise... ne yazık memleketim gerçekliği...
Suleymaniye'deki cuval olayini turkluk onur ve gururuna yedirebilen kisiler...
bir pic olup imparator olmaktansa onurlu bir hic olmayi tercih ederim....
ekonomik istikrarın keybedilmemesi istegidir.
boş oy atmaktan iyidir diye düşünmek.böyle insanların da akp diye direttiğinden değildir.gözüne hoş gelen bir partiye basar mühürü.
(bkz: #3805842)
en az bir neden bulunabilir. çok zor birşey değil de...chp'ye oy veren arkadaşların nedenlerini sorguluyorum sorguluyorum hiçbir şey bulamıyorum. gerçekten...aydınlatın beni. söndürün ampülü filan. haydin yiğitlerim.

(bkz: chp ye oy verme nedenleri)*
hala bu memlekette akp'ye oy vereceğim diyen insanlar varsa 2007 genel seçimlerinde yüzde 47 oy almıssa 2009 yerel seçimlerinde yüzde 60 lardan bahsediliyorsa elbette vardır bir sebebi deyip kimler akp'ye oy veriyor. madde madde sıralayalım.
1- kendine acı çektirmesinden hoşlananlar.
2-chp iktidara gelmesin diye oy verenler.
3-şeriat özlemi duyanlar.
4-yakacak ve erzak peşinde koşanlar.
5- pkk teröründen memnun olanlar.
6-akp'yi merkez sağ parti sananlar.
abd sömürgesi altına girince abd ye göç etmenin daha kolay olacağını düşünenler olabilir.
nedense oy verenlerden çok, oy vermeyenlerin sıraladığı nedenlerdir. sen oy vermezsen verme kardeşim banane, ben veriyorum kime ne?

peşin edit: kabul ediyorum, size göre ben salağım.
güncel Önemli Başlıklar