1. .
  sayin devlet bahceli'nin demecidir. buyuk gaftir. bir partiye, hatta en cok oy alacagi tahmin edilen bir partiye oy atan buyuk bir kitleyi bolucu olarak etiketlemek, asil halki bolmektir, asil boluculuktur.
  5 -5 ... kani ronik
 2. .
  deniz baykal'in demecine benzeyen demectir.
  (bkz: secim milli bir mac gibi olacak)
  1 -1 ... kani ronik
 3. .
  ne zaman ve nerde dediği merak uyandırmakla birlikte demişse bize oy vermeyen patates dinindedir diyen zihniyetten bir farkı yoktur.
  -1 ... ruhadam
 4. .
  "ne akp imiş ula. milleti günahkar yaptı, cehennemden bilet sahibi yaptı, bölücü yaptı." şeklinde hayıflanılmasını sağlayan demeç.
  ama bu ülkede "buraya çöp döken eşektir" uyarılarına bile kimse kulak asmaz ve oraya çöp döker. o yüzden 18 yaşından büyük insanlara çocuk muamelesi yapıp "anneye çemkirilirmi hiç. taş olursun taş!" gibisinden laflar söyleyip korkutmak* yerine "eğer sen de uslu çocuk olursan, şirinleri görebilirsin" gibi yaptırımı kuvvetli vaatler söylemek gerekir. ama gel görki erken seçim diye bas bas bağıranlar, dönem ödevini son güne bırakan öğrenciler gibi bütün dönem boyu göt büyütmüş ve derslerine çalışıpda proje hazırlamamıştır. sonra kış kapıya dayanınca ağustos böceği gibi ziki tutmuştur bu öğrenciler.
  2 ... eaglemre
 5. .
  bunu söyleyen zihniyetin evlatları şunları da söyledi:
  (bkz: bana oy vermeyen patates dinindendir)
  (bkz: tkp ye oy veren goministtir)
  (bkz: mhp ye oy veren kafatasçıdır)
  (bkz: chp ye oy veren kemalisttir)

  bu zihniyet devam ettiği sürece:
  (bkz: bu böyle gider)
  1 -1 ... btpugur
 6. .
  bir benzeri icin: (bkz: #1646169)
  1 -1 ... kani ronik
 7. .
  bir benzeri icin daha; (bkz: akp ye oy vermek cehenneme bilet almak gibidir)
  1 ... kani ronik
 8. .
  doğru bir önermedir. esas bu önermenin doğruluğunu göremeyen kör gözler büyük bir gaflet içindedir. eğer görmek istiyorlarsa rte'nin geçmişte yaptığı icraatlara bakmaları yeterli olacaktır; bütün bunlara ramen yine göremiyorlarsa ya idrak etme yerleri iflas etmiştir ya da canın sağolsundur.
  ... kerameti kendinden menkul
 9. .
  ne dediğinibilmeyen birinin söylediği saçma sapan cümle.
  1 -1 ... kutt