bugün

türban dan hiç fırsat kalmayan asıl sorun.
(bkz: ateş ve barut)

kendi adıma Akp bünyesinde hiç birşekilde ekonominin E sinden anlayan bir şahsın olduğunu düşünmüyorum. Yürütülen ekonomi politikalarının Kemal Derviş imzalı olduğu zaten ortada.
bir siyasal parti ve onun temel dayanağıdır. akp'nin ekonomi modeli neo-liberal bir modeldir ve kit'leri özelleştirilmesi ile sıcak para üzerine kuruludur. akp devleti minimalize ederek, özel sektörün işlevini arttırmaya çalışıyor. bu süreçte de kit'lerin bitmesi ve uluslararası sıcak paranın yön değiştirmesi türkiye'yi avrupa'daki krize entegre edecektir.

http://muhalifdurus.blogs...-ekonomi-politikalar.html
Üretim ve ihracat -daha doğrusu ithal ara girdilere dayalı olmayan ihracat ve ağır sanayi (yani para getiren) ihracat olmadığı için- cari açığı ancak tüketimi kısmakla küçültebilen ekonomi anlayışı. Bu durumda tabi ki büyüme de duruyor. Bu sefer faizlere yükleniyorlar, sanki bunun sorumlusu faizmiş gibi. Tüketim artsa cari açık yine fırlayacak. Koca ülkeyi böylesine basiretsiz bir kısırdöngüye soktukları için kendilerini alkışlıyoruz.

Bazı mallar da herkesin arabası var şu kadar araba satıldı diye seviniyor. Birincisi bu paraların hepsi Avrupa'ya oraya buraya uçuyor, ki komiktir, adamlardan aldığın borçla onların malını satın alıyorsin böylece 1-) aldığın kredilerin faizini adamlara ödeyip ekstra gelir yaratıyorsun, 2-) bi de onların mallarını satın alıp ekonomilerini döndürüyorsun. Sonra IMF'den kurtulduk yalanına inanıp zil takıp oynuyorsun.

Buna da kocaman bir alkış gerekmez mi şimdi?
Son 2 senede inişe geçen ikili.
güncel Önemli Başlıklar